GazeteBalkan

Bükreşte 30 Ağustos Zafer Bayramı Coşkusu

Bükreşte 30 Ağustos Zafer Bayramı Coşkusu
31 Ağustos 2016 - 10:57 'de eklendi ve 1242 kez görüntülendi.

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısı ile Bükreş’te üç tören düzenlendi.

BÜKREŞ Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetler Günü Bükreş’te düzenlenen törenlerle kutlandı. Başkumandanlık Meydan Muharebesi’nin 94. yılı dolayısı ile ilk tören Calea Vivtoria üzerindeki Atatürk Büstü başında Türk ve soydaş sivil toplum kuruluş temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşti. Buradaki törende saygı duruşunda bulunularak, başta Bükreş Büyükelçiliği olmak üzere Türk ve soydaş sivil toplum kuruluşları tarafından Atatürk büstüne çelenkler konularak saygı duruşunda bulunuldu.
Bükreş Türk Şehitliği’ndeki törende ise şehitlerimize dua okunarak, şehit kabirlerine çiçekler bırakıldı.
Akşam ise Bükreş Büyükelçiliği ikametgahında bir tören düzenlendi. Törene, Bükreş’teki yabancı misyon şefleri ve temsilcilerinin yanı sıra MÜSİAD Romanya Başkanı Mehmet Aslan ve temsilcileri, TİAD Başkanı Murat Demiray ve temsilcileri, Romanya Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Tamer Atalay ve Oda temsilcileri, KOBİ Derneği temsilcileri, Cluj Orta Asya Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Tahsin Cemil, Spor Dernekleri temsilcileri, soydaş Türk ve Tatar Türkleri birlikleri temsilcileri yer aldı. Köstence Başkonsolosu Ali Bozçalışkan ve Dobruca TİAD Başkanı Zeki Uysal ise Bükreş’e 225 kilometre uzaklıktaki Köstence’den gelerek katıldılar.
Misafirler Bükreş Türk Silahlı Kuvvetler Ateşesi Albay Can Sabitay ve eşi tarafından karşılandı. Büyükelçi Osman Koray Ertaş, vatandaş ve soydaşlarla tek tek bayramlaştı.
Törende Türk ve Romen milli marşlarının okunmasının ardından günün anlam ve önemine binaen ilk konuşmayı Türk Silahlı Kuvvetler Ateşesi Albay Can Sabitay yaptı.bükreşte zafer bayramı coşkusu sayfa 3-8
1922 yılında 26 Ağustos’ta başlayıp, 30 Ağustos’ta Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin (Büyük Taarruz) 94’üncü yılını anmak için kutladığımız Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetler Günü töreninde ikinci konuşma ise Bükreş Büyükelçisi Osman Koray Ertaş tarafından İngilizce ve Türkçe olarak yapıldı.
Bükreşte zafer bayramı coşkusu sayfa 3-5bükreşte zafer bayramı coşkusu sayfa 3-10bükreşte zafer bayramı coşkusu sayfa 3-9 bükreşte zafer bayramı coşkusu sayfa 3-11

Büyükelçi Koray Ertaş’ın konuşması aynen şöyle
“Değerli soydaş ve vatandaşlarımız,
Kıymetli misafirler,

Cumhuriyetimizin temellerinin atılmasında büyük bir dönüm noktası olan 30 Ağustos Zaferi’nin 94. yıldönümünü sizlerle birlikte Bükreş’te kutlamaktan büyük gurur ve mutluluk duyuyorum.
Bize bu zaferi armağan eden Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük komutan ve devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk ve vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.
Bu yılki Zafer Bayramı etkinliğini ülkemize ve milletimize yönelen hain tehditlerin arttığı bir dönemde gerçekleştiriyoruz. Kısa süre önce karşı karşıya kaldığımız FETÖ darbe girişimini devlet ve milletçe elbirliğiyle önledik. Ülkemizin huzuruna, birlik ve bütünlüğüne kasteden ve insanlarımızı katleden PKK, DAEŞ ve FETÖ gibi tüm terör örgütleriyle mücadelemiz yılmadan devam edecektir.
Silahlı Kuvvetlerimiz bu darbe girişiminden güçlenerek çıkmıştır. Milletimizin göz bebeği olan ordumuzun kahraman mensuplarına, ülke içinde ve başta Suriye olmak üzere ülke dışındaki mücadelelerinde başarılar diliyoruz. Dualarımız onlarlardır. Keza, ülkemize kasteden hainlere karşı kararlılıkla mücadele eden tüm güvenlik güçlerimizin kahraman mensuplarını derin takdir ve minnet duygularıyla anıyoruz.
Milletimiz dün olduğu gibi bugün de kendisine yönelen her türlü alçak tehdide rağmen muasır medeniyetler hedefi doğrultusundaki yürüyüşüne kararlı adımlarla devam edecektir.
Bu vesileyle, dost Romen halkına huzur ve refah, Karadeniz, Balkanlar ve Ortadoğu gibi ortak coğrafyalarımız için barış ve istikrar dileklerimi yinelemek istiyorum. Bu vesileyle, Romanya’daki Türk toplumu adına, kısa süre önce İtalya’da meydana gelen depremde yaşamlarını yitiren Romen vatandaşlarının ailelerine da başsağlığı diliyorum.
Bir kez daha Cumhuriyetimizin kurucusu büyük Atatürk ve silah arkadaşları ile Kurtuluş Savaşımız başta olmak üzere ülkemiz ve milletimiz için şehit düşen vatan evlatlarını rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.
Teşekkür ederim.”

Bükreşte zafer bayramı coşkusu sayfa 3-1 Bükreşte zafer bayramı coşkusu sayfa 3-2 Bükreşte zafer bayramı coşkusu sayfa 3-3 Bükreşte zafer bayramı coşkusu sayfa 3-4  Bükreşte zafer bayramı coşkusu sayfa 3-6 bükreşte zafer bayramı coşkusu sayfa 3-7

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER