GazeteBalkan

Romanya’daki Türkçe öğretimine TİKA desteği

Romanya’daki Türkçe öğretimine TİKA desteği
31 Ağustos 2016 - 11:25 'de eklendi ve 781 kez görüntülendi.

TİKA, Romanya’ da Türkçe ööğrenim ve öğretiminin yaygınlaştırılması için yapmış olduğu çalışmalara bir yenisini daha ekledi.

TİKA, Romanya’da modern Türkçe sınflarının  oluşturulması, öğrencilerin ve eğitmenlerin materyallerinin yenilenmesi, anaokulları ve değer okulların modernizasyonu ve teknolojik ekipmanlarla donatımı, öğretmenlerin kapasite geliştirme eğitimleri, oyun parklarının yenilenmesi, engelli öğrenciler için Romanya Milli Eğitim Bakanlığı’na yapılan destekler noktasında ciddi faaliyetler gösteriyor.

TİKA bütün bunların yanı sıra, 2016 yılında Romanya Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlemiş olduğu yarışmada Türkçe dili dalında dereceye giren başarılı soydaş öğrenciler ve onların başarısında en büyük pay sahibi olan öğretmenleri, Türk-İslam medeniyetini en iyi şekilde tanımak üzere a İstanbul’a kültürel ziyaret programı düzenlendi.

26 -30 Ağustos 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilen ziyaret esnasında Türk ve soydaş öğrenciler ve öğretmenlerden oluşan 30 kişilik kafile İstanbul’ da  Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Sultanahmet Camii gibi   kültür sembolü haline gelmiş birçok mekanı yerinde inceleme fırsatı buldu.

Romanyada türkçe öğretimine tika desteği sayfa 1

Proje TİKA Başkanlığı’ nın yanı sıra T.C  Millli Eğitim Bakanlığı Türk Dünyası Belediyeler Birliği(TDBB) ‘ nin katkılarıyla gerçekleştirildi. Projenin önümüzdeki yıllarda tekrarlanarak TİKA’nın Romanya’da Türkçe eğitim ve öğretimi konusunda yapacağa projelere vereceği desteğin giderek artması hedefleniyor.

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER