GazeteBalkan

Yuh Artık!

Yuh Artık!
01 Eylül 2016 - 11:17 'de eklendi ve 772 kez görüntülendi.

Paris’te bir restoran ‘tüm Müslümanlar teröristtir’  diyerek başörtülü müşteriyi kabul etmedi

Fransa’nın başkenti Paris’te bir restoran sahibinin ‘tüm Müslümanlar teröristtir’ derken görüntülendiği bir videoda başörtülü müşterileri kabul etmemesi, ülke genelinde protesto çağrılarına yol açtı. Sosyal medyada yüzlerce kişi tarafından paylaşılan videoda restoran sahibi olduğu ifade edilen bir kişi başörtülü iki kadına “Teröristlerin hepsi Müslüman. Tüm Müslümanlar da terörist” dediği görülüyor. BBC Türkçe’nin haberine göre, cumartesi gecesi yaşanan olayın Tremblay-en-France bölgesinde meydana geldiği belirtiliyor.

Pazar günü restoran önünde protestolar düzenlenirken, mekanın sahibi de dışarı çıkarak göstericilerden özür diledi. Restorant sahibi, ‘burkini’ olarak da adlandırılan ltesettür mayolar çevresinde devam eden tartışmalar nedeniyle tepkisinin aşırı kaçtığını ifade etti. ‘BATACLAN’DA ARKADAŞIMI KAYBETTİM’

Fransa Danıştayı, yoğun protestoların ardından burkini yasağını askıya aldı Restoran sahibi ayrıca bir arkadaşını Kasım 2015’te Paris’te düzenlenen saldırılar sırasında Bataclan konser salonunda kaybettiği için aşırı tepki gösterdiğini de söyledi.

La Parisien gazetesine bilgi veren savcılık, ırkçı ayrımcılık suçlamasıyla bir soruşturmanın başlatıldığını belirtiyor. Restoranın içinde çekilen videoda yaşananların gizlice kaydedildiği anlaşılıyor. Restoran sahibiyle tartışan kadınlardan birisi “Bir ırkçının restorantında yemek istemiyoruz” diyor.

Restoran sahibiyse “Irkçılar insan öldürmez. Sizin gibileri mekanımda istemiyorum. Nokta.” diyerek yanıt veriyor. Hükümet, kamuya bağlı ırkçılıkla mücadele birimi Dilcra’ya konuyu soruşturması yönünde talimat verdi ve yaşananları ‘kabul edilemez’ olarak niteledi. Cuma günü Fransa’da çıkan bir mahkeme kararı, büyük tartışmalara neden olan burkini yasaklarını kaldırmıştı. Ancak bazı yerel idareler, burkini yasağını uygulama konusunda ısrarcı. (Sputniknews)

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER