GazeteBalkan

Beckenbauer’e büyük suçlama

Beckenbauer’e büyük suçlama
02 Eylül 2016 - 18:45 'de eklendi ve 711 kez görüntülendi.

FIFA’da rüşvet skandalıyla ilgili soruşturma kapsamında Alman ve Avrupa futbolunun efsane isimlerinden Franz Beckenbauer’in Avusturya’daki evi arandı. Alman efsane, para aklama ve güvenin kötüye kullanımıyla suçlanıyor..

İsviçre Başsavcısı’nın yürüttüğü “FIFA’da rüşvet soruşturmasında” önemli gelişmeler yaşandı. O zamanki adıyla Batı Almanya’yı hem oyunculuk hem teknik direktörlük yaparken zafere taşıyan Franz Beckenbauer, FIFA’da görev yapan dört Alman yetkiliyle birlikte Başsavcı tarafından dosyaya eklendi.

Geçtiğimiz perşembe Avusturya’daki evinde arama yapılan Beckenbauer ve diğer Alman yetkililer hakkında cezai takibat başlatıldığı açıklandı. 70 yaşındaki “Kayzer” lakaplı efsane, 2005 yılında FIFA’ya yapılan 6.7 milyon Euro’luk ödemeyle ilgili “dolandırıcılık, para aklama ve güvenin kötüye kullanımıyla” suçlanıyor.

Beckenbauer, 2006 Dünya Kupası’nın Almanya’da düzenlenmesi için çalışmış, kampanyasını Nelson Mandela’nın desteklediği Güney Afrika’ya karşı yapılan oylamayı 12-11 kazanarak turnuvayı ülkesine kazandırmış ve organizasyon komitesinin de başkanlığına seçilmişti.

İddiaya göre organizasyon komitesi, Almanya’nın FIFA’ya yaptığı ödemeyi “yanlış bildirildi” ve bu paranın bir kısmı FIFA’dan, bağımsız bir İsviçre hesabına aktarıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan İsviçre Federal Savcılık Ofisi, suç veya suça yardım ile ilgili kanıtlar toplayabilmek için perşembe günü Almanya ve Avusturya’da birçok arama yapıldığını, bu aramaların bizzat başsavcılık ya da yetki verdiği kurumlar tarafından gerçekleştirildiğini belirtti.

Soruşturmanın sadece bununla sınırlı olmadığı, eski FIFA Başkanı Sepp Blatter’e kadar ulaşan büyük bir rüşvet ağı olduğu iddia ediliyor.

.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER