GazeteBalkan

Balkanlardaki Gazeteciler Edirne’de Buluştu

Balkanlardaki Gazeteciler Edirne’de Buluştu
04 Ekim 2016 - 11:10 'de eklendi ve 965 kez görüntülendi.

Balkan Gazeteciler Federasyonu, çeşitli Balkan ülkelerinden Edirne’ye gelen yabancı gazetecilerin bir arada bulunduğu ‘Balkanlarda Medyanın Rolü’ konulu toplantı gerçekleştirdi.  

Lalezar Tesisleri’nde düzenlenen toplantıya Edirne Valisi Günay Özdemir, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Murat Ahmet Yörük,  AK Parti İl Başkanı İlyas Akmeşe, Balkan Gazeteciler Federasyonu Başkanı Ali Soydan ile yerli ve yabancı gazeteciler katıldı.

Toplantıda yapılan konuşmalarda özellikle teröre dikkat çekildi. Ülkede yaşanan 15 Temmuz darbe girişimi ve terör, toplantıya katılan yabancı gazetecilere anlatıldı.

Edirne Valisi Günay Özdemir, Türk medyası gücünü 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminde gösterdiğine dikkat çekerek, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Başbakan Binali Yıldırım’ın ve diğer siyasi parti liderler seslerini medya üzerinden halkı sokaklara davet edilerek darbe girişimi engellenmiştir. Bu konuda basınımızın da önemli katkıları olmuştur. Dünya basının aslında 15 Temmuz’daki Türk basının demokrasiye sahip çıkması konusundaki gayretlerini, çalışmalarını aslında örnek alınması gereken bir çalışmadır. Ben zamanı geldiğinde uluslararası alanda da çalıştaylarla tartışılması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü Türkiye’deki basının tamamı o gün mahalli basın olmak üzere en ücra köşedeki nokta muhabir arkadaşlarımızı girişimleriyle Türkiye’nin her yerinde bu halkın girişimleri Ankara’ya, İstanbul’a aktarılmış ve bütün dünyaya canlı olarak seyrettirilmiştir. Bu yüzden Türkiye’deki basın kuruluşlarımıza özellikle bu çalışmalarından dolayı teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

Balkan Gazeteciler Federasyonu Başkanı Ali Soydan da konuşmasında; “Dünya üzerinde Balkanlar kadar kültürün sosyal hayatın dinlerin harmanlandığı başka bir bölge muhtemelen yoktur. Biz balkan çocukları aynı şarkının ezgileri, aynı tablonun renkleri, aynı filmin aktörleriyiz” ifadelerine yer verdi.

57ea7f7eeb10bb1f4c2af293 374 blk_0001 blk_0002

balkan-gazeteci-3

blk_8656

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER