GazeteBalkan

Bükreş Atatürk Büstü’nün Üç Mimarı Buluştu

Bükreş Atatürk Büstü’nün Üç Mimarı Buluştu
10 Ekim 2016 - 10:00 'de eklendi ve 1601 kez görüntülendi.

Bükreş Atatürk Büstü’nün yapıldığı dönemin Türk Büyükelçisi, Bükreş Büyükşehir Belediye Başkanı ve RTTSO Başkanı Bükreş’te biraraya geldi.

BÜKREŞ (Gazete Balkan)- Eski AB Bakanı, Başmüzakereci ve Bükreş eski Büyükelçisi Volkan Bozkır, ASPEN Konferansı için geldiği Bükreş’te Büyükelçi osman Koray Ertaş ile birlikte Romanya Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası’nı (RTTSO) ziyaret etti. Ziyarette Bükreş Ticaret Müşaviri Mükerrem Aksoy, TİKA Romanya Koordinatörü Ahmet Daştan Bükreş YETKM Müdürü Tuna Balkan da hazır bulundu.

RTTSO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Atalay, Oda yönetiminden Ali Baraş, Abdurrahim Taş, Alişan Düzgün, Adnan Yıldız, Bekir Ağlamış, Koray hacı süleymanoğlu, Rodica Tot ve diğer yetkililer taraından karşılanarak ağırlanan Bozkır bir de sürprizle karşılaştı.

IMM Türk Başkanı Nazmi Doğan, AFART Başkanı Birgül Şenyuva, Türk Birliği Bükreş Şube Başkanı Turhan Şemsi, Tatar Türkleri İlim Adamları Derneği başkanı mefkura Gafar’ın da katıldığı ziyaret sırasında; Büyükelçilik yaptığı dönemde Bükreş Büyükşehir Belediye Başkanı olan Viorel Lis’i karşısında gören Bozkır duygusal anlar yaşadı.

Bükreş’te Majestic Ramada Hotel önüne Atatürk Büstü’nün dikilmesine izin veren Belediye Başkanı olan Lis ve büstün gerçekleşmisinin mimarları eski Büyükelçi Bozkır ile RTTSO Başkanı Atalay hasret giderdiler, 3 saat süren ziyaret sırasında eski günleri yadettiler.

Halen, kendisinden 35 yaş genç eşi Oana Lis ile 20 yıldır Romen görsel medyasının gözdesi olarak emeklilik hayatı yaşayan Viorel Lis (73), Bükreş ile Ankara’nın kardeş şehir olmasını da sağlayan başkan olarak biliniyor.

Öte yandan Bükreş’te, Mustafa Kemal Atatürk, Haydar Aliyev ve  Charles de Gaulle (1890 – 1970) olmak üzere halen üç yabancı devlet adamının büstü bulunuyor.

bukres-ataturk-bustunun-uc-mimari-bulustu-sayfa-5-2 bukres-ataturk-bustunun-uc-mimari-bulustu-sayfa-5-1 bukres-ataturk-bustunun-uc-mimari-bulustu-sayfa-5-3 bukres-ataturk-bustunun-uc-mimari-bulustu-sayfa-5-4 bukres-ataturk-bustunun-uc-mimari-bulustu-sayfa-5-5 bukres-ataturk-bustunun-uc-mimari-bulustu-sayfa-5-6 bukres-ataturk-bustunun-uc-mimari-bulustu-sayfa-5-7 bukres-ataturk-bustunun-uc-mimari-bulustu-sayfa-5-8 bukres-ataturk-bustunun-uc-mimari-bulustu-sayfa-5-9 bukres-ataturk-bustunun-uc-mimari-bulustu-sayfa-5-10

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER