GazeteBalkan

TBMM Heyeti Romanya’da

TBMM Heyeti Romanya’da
19 Ekim 2016 - 10:48 'de eklendi ve 773 kez görüntülendi.

BÜKREŞ (Gazete Balkan)- Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dışişleri Komisyonu üyelerinden oluşan Hasan Basri Kurt (AK Parti- Samsun) Başkanlığında ve Azmi Ekinci (AK Parti- İstanbul), Mustafa Serdengeçti (AK Parti – Aksaray), Çetin Arık’tan (CHP- Kayseri) oluşan dört kişilik milletvekili heyeti Romanya’daki temaslarını sürdürüyor.

FETÖ Terör Örgütü hakkında bilgilendirme programları kapsamında gerçekleştirilen ziyaret kapsamında, heyet üyelerine Pazartesi günü ilk olarak Büyükelçilik’te brifing verildi.

Heyet üyeleri daha sonra  Romanya Senatosu Dışilişkiler Komisyonu’başkanı Petru Filip, Romanya  Temsilciler Meclisi Başkanı Florin Iordache, Romanya Parlamentosu Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Marian Neacsu, Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Lazslo Borbely ile birer görüşme gerçekleştirdi.

Heyet aynı gün TİAD’ın Divan Restaurant’ta verdiği öğle yemeğine, akşam da Büyükelçi Osman Koray Ertaş’ın onuruna düzenlediği resepsiyona katıldı. Heyet üyeleri resepsiyonda Türk Sivil Toplum kuruluşları temsilcileri ile buluştu.

KÖSTENCE TEMASLARI

Konuk heyet dün de Köstence’de temaslarını sürdürdü. Buradaki bazı TİKA yatırımlarını da yerinde inceleyen heyet, Romanya Müftülüğünde soydaş Türk ve Türk- Tatar Birliği temsilcileri ile buluştu.

Köstence Ovidius Üniversitesi Matematik Laboratuvarı ve Prof. Cahit Arf Kütüphanesi ve Türkoloji Bölümü Türkçe Sınıfı Ziyareti gerçekleştiren heyet burada Üniversite Rektörü Profesör Sorin Rugină ile biraarya geldi.

Köstence Micul Roterdam Yetimhanesi Ömer Halis Demir Spor Kompleksi ile Mecidiye Kemal Atatürk Ulusal Koleji ve bu Kolej’e ait Anaokulu’nu eden heyet akşam saatlerinde Bükreş’e döndü.

TBMM heyeti bugün de Temsilciler Meclisi AB Komisyonu üyesi Ana Birchall ile görüşerek, Romen düşünce kuruluşu temsilcileri ve basın mensuplarıyla buluşacak. Heyet bugün, TİKA Romanya Koordinatörlüğü ve YETKM’ni ziyaret ederek akşam Ankara’ya dönecek.

tbmm-heyeti-romanyada-sayfa-7

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER