GazeteBalkan

TBMM Heyeti Dobruca’da

TBMM Heyeti Dobruca’da
20 Ekim 2016 - 10:31 'de eklendi ve 547 kez görüntülendi.

Dört milletvekillinden oluşan TBMM heyeti Dobruca Bölgesini ziyaret ederek TİKA yatırımlarını yerinde gördüler.

BÜKREŞ (Gazete Balkan)- Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dışişleri Komisyonu üyelerinden Hasan Basri Kurt (AK Parti- Samsun) Başkanlığında ve Azmi Ekinci (AK Parti- İstanbul), Mustafa Serdengeçti (AK Parti – Aksaray), Çetin Arık’tan (CHP- Kayseri) oluşan dört kişilik milletvekili heyeti Romanya’daki temaslarının ikinci gününü soydaşların yoğun olarak yaşadığı Dobruca bölgesinde geçirdiler.

Heyete Köstence ve Mecidiye’deki temasları sırasında Büyükelçi Osman Koray Ertaş, Köstence Başkonsolosu Ali Bozçalışkan, TİKA Romanya Koordinatörü Hacı Ahmet Daştan ve Dobruca Türk İşadamları Derneği Başkanı Zeki Uysal da eşlik etti.

İlk olarak Köstence Ovidius Üniversitesi Matematik Bölümünde Üniversite Rektörü Profesör Sorin Rugină ile görüşen heyet daha sonra ünlü Türk matematikçi Prof. Cahit Arf’ın adını taşıyan Kütüphaneyi ve Türkoloji Bölümü Türkçe sınıfını ziyaret etti.

2010 yılında ‘Romanya’nın En İyi Matematik Öğretim Üyesi’ seçilen ve bu gerekçe ile Gazete Balkan (o zamanki adı Anayurt) tarafından da ödüllendirilen Üniversite’nin öğretim üyesi Denis İbadula tarafından konuk heyete Üniversitenin matematik çalışmaları hakkında bilgi verildi. Ovidius Üniversitesi öteden beri Türkiye’de bazı seçkin üniversiteler ile matematik alanında işbirliği yapıyor.

Ovidius Üniversitesi’ndeki TİKA yatırımlarını yerinde gören konuk milletvekili heyeti daha sonra Romanya Müftülüğü’ne geçti. Romanya Müftüsü Yusuf Murat, Romanya Demokrat Türk Birliği Başkanı Osman Fedbi ve Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği yetkililerince karşılanan heyet Müftülük ve soydaş kuruluşların çalışmaları ile ilgili bilgi aldı.

Açılışı geçen ay başında Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak tarafından yapılan Köstence Küçük Rotterdam Yetimhanesi Ömer Halis Demir Spor Kompleksi’ni de ziyaret eden heyet daha sonra Köstence’nin ilçelerinden olan ve Sultan Abdülmecit’in adını taşıyan Mecidiye’yedeki Mecidiye Kemal Atatürk Ulusal Koleji’ne geçti.

Burada da okul müdürü Muhammed Bülbül’ün okul hakkında heyete bir sunum gerçekleştirdi.

Son olarak TİKA tarafından yenilenen Mecidiye Kemal Atatürk Ulusal Koleji Anaokulu’nu gezen milletvekili heyeti ve beraberindekiler Bükreş’e döndü.

TBMM heyeti dün de Temsilciler Meclisi AB Komisyonu üyesi Ana Birchall ile görüşerek, Romen düşünce kuruluşu temsilcileri ve basın mensuplarıyla buluştu. Heyet dün, TİKA Romanya Koordinatörlüğü ve YETKM’ni ziyaret ederek akşam Ankara’ya döndü.

tbmm-dobrucada-sayfa-2-1 tbmm-dobrucada-sayfa-2-2 tbmm-dobrucada-sayfa-2-3 tbmm-dobrucada-sayfa-2-4 tbmm-dobrucada-sayfa-2-5

 

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER