GazeteBalkan

‘Tata Jean’ öldü!

‘Tata Jean’ öldü!
21 Ekim 2016 - 11:08 'de eklendi ve 556 kez görüntülendi.

Zaman gazetesi ilgilisi Hayri Gül’e (Halen FETO’nun melanet sitesini yönetiyor) hitaben, “Ben 32 yıllık diplomatım. Ne Türk okulu? ‘British School’ diyor, bunlar ‘Türkish School’ diyor mu? Neresi Türk okulu, adımı Türkçe, müfredatımı Türkçe, nesi Türk okulu? Orası Türk Okulu filan değil” şeklinde gürlemesine rağmen, FETÖ’cülerin ‘ince ayarına’ muhatap olunca şereflice istifa etmek yerine, FETÖ’cülere teslim olmuş, iki hafta önce söylediği yukarıdaki sözleri yalayıp yutarak Samanyolu TV’nin Ayna programında FETÖ okullarına övgü dizmiş, bize de düşman kesilmiş, Büyükelçi Ahmet Rıfat Ökçün’ün bizi kendi aklımızdan şüpheye düşürdüğü günlerde tanıdım O’nu.

***

Bir dostun tavsiyesi ile 2006 yılı Mayıs’ında Marriott’ta düzenlediğimiz ve biri başbakan yardımcısı olmak üzere üç Romen bakanın katıldığı Anayurt Romanya baskısının 1. yıl kutlama gecesinde ‘Türkiye Romanya dostluğuna katkıları’ nedeni ile TVR’den Dona Tudor ile birlikte kendisine ödül vermiştik. (Dona Tudor ile de 13 bölümlük Karadeniz belgeselini hazırladık.)

Tanışmamız böyle başladı.

2005 yılında Vrancea bölgesi sular altında kalınca, Türkiye hemen TOBB vasıtası ile 10 milyon dolar nakit yardımda bulundu Romanya’ya..

İki yıl sonra aradım.. ‘Romanya 2000’ adında bir vakıfları vardı. Vakfın Başkanı da Çavuşesku döneminin maliye bakanıydı..

Kendisine dedimki, “Bak TOBB o zaman böyle yaptı. TİAD, Romanya Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası, TÜYAP Türk işadamlarından tırlarca yardım toplayıp, götürüp Vrancea bölgesinde dağıttı. Senden ricam, Romanya 2000 vakfı olarak, bizim bu sivil toplum kuruluşlarımıza teşekkür edin. Bunu da Anayurt’un 3. yıl kutlama gecesinde yapın. Bunun ikili ilşkilerimize katkısı olacaktır.”

Kabul etti, başkanlarını ve vakıf yönetimini de ikna etti.

Ama Ökçün, TİAD’ı da, Tüyap’ı da plaketlerini almaya göndermedi.

***

Aradan iki yıl daha geçti. Yine aradım, küçük ama günlük bir gazetesi vardı. Belli kurallar çerçevesinde iş birliği protokolü yaptık. Romence bir gazetemiz olmuştu. Bin kadarını biz tüketiyor, kalanını kendisi dağıtıyordu.

Hatta, bizim sözleşme 21 Şubat’ta devreye giriyor, O da 4 şubatta gazetenin yıldönümünü kutlayacaktı. 32 sayfalık, tamamı renkli özel sayıyı basıp basamayacağımı sordu. “Size yıldönümü hediyemiz olsun” dedim ve bastım. Kutlama töreninde o günün Senato ve meclis başkanları dahil üst düzey yöneticilerle birlikte salonda da 600 civarında insane vardı. Sosyal Demokrattı, çevresi genişti.

Salonda Türk olarak ben ve Azerbaycan Büyükelçiliğinden bir diplomattan başka kimse yoktu.

Konuşma yaparken Anayurt adını ve benim adımı kullandı. Azerbaycanlı diplomata şaka ile karışık, “Ne diyor bu, bize küfür filan etmesin!” dedim. Meğer insanlara ellerindeki gazetenin baskı parasını benim ödediğimi söyleyerek “Türk öder” şeklindeki Romen özdeyişini hatırlatmış.. Mahcuplaştım..

Bizimkiler, “Hamdi Bey, bize bu Ultima Ora gazetesini gönderme, anlamıyor ve okumuyoruz. Yazık olmasın!” dedi. Bizde işbirliğini bitirdik. Sonraki yıllarda birbirimizi özel günlere davetle yetindik..

İşte Türk dostu, bugün Romanya’ın önde gelen gazetelerinden olan Adevarul’un kurucusu, Bükreş Hpeyron Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi Dekanı, Ultima Ora (Son Saat) gazetesinin sahibi 61 yaşındaki Prof. Dr. Ion Marin, 6 ay önce yakalandığı kansere yenik düşerek vefat etti. Öğrencisi ve Ultima Ora çalışanı gazeteci Roxana Petre, “Elvada Tata Jean” koymuş yazısının başlığını.

Türkler dostlarını unutmazlar. Biz de Marin’i unutmayacağız. Allah rahmet etsin. Marin’in naaşı yarın (Cumartesi) saat 13’de Bellu Mezarlığı’nda defnedilecek.

 

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER