GazeteBalkan

AB – Kanada Anlaşmasına Valonya ve Avusturya Freni

AB – Kanada Anlaşmasına Valonya ve Avusturya Freni
24 Ekim 2016 - 10:00 'de eklendi ve 520 kez görüntülendi.

Kanada’nın Bulgaristan ve Romanya’ya uyguladığı vizeleri 1 Aralık 2017’de kaldırma taahhüttü Valonya ve Avusturya engeline takılacak.

BRÜKSEL – AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Liderleri Zirvesi’ne ilişkin, “Bugün ticaret politikalarını görüştük. Vatandaşlarımız bizim pazarlık ettiğimiz ticaret anlaşmalarının faydalarına yönelik kaygı duyuyor. Eğer pratikte Avrupa vatandaşlarına onları koruduğumuzu kanıtlayamazsak serbest ticaret anlaşmaları görüşmeleri yapmaya devam etmemiz mümkün olmaz.” dedi.

AB üyesi 28 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarını iki gün süreyle Brüksel’de bir araya getiren AB Liderler Zirvesi tamamlandı. Zirvenin son oturumunda, AB-Kanada Kapsamlı Ekonomik ve Ticaret Anlaşması (CETA) ile ticari savunma mekanizmaları ele alındı.

Zirve bitiminde basın toplantısı düzenleyen Tusk, “Bugün ticaret politikalarını görüştük. Vatandaşlarımız bizim pazarlık ettiğimiz ticaret anlaşmalarının faydalarına yönelik kaygı duyuyor. Eğer pratikte Avrupa vatandaşlarına onları koruduğumuzu kanıtlayamazsak serbest ticaret anlaşmaları görüşmeleri yapmaya devam etmemiz mümkün olmaz.” diye konuştu.

Tusk, Avrupa liderlerinin, AB’deki ticari savunma mekanizmalarının modernize edilmesi konusunda uzlaştığını, ilgili bakanların bu konuda çalışma yapmakla görevlendirileceğini söyledi.

AB’nin İTİBARI

Donald Tusk, Kanada’nın AB’nin yakın partneri ve iyi bir ticaret ortağı olduğuna dikkati çekerek, “CETA konusunda tüm AB üyesi ülkelerin itibarı söz konusu. Biri hariç, tüm AB ülkeleri bu anlaşmayı onayladı. AB Komisyonu anlaşmanın sağlanması için gerekli görüşmelere devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

‘NAİF DEĞİLİZ’

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker da Çin’e karşı uygulanacak ticari savunma mekanizmalarına ilişkin, “Biz naif değiliz. Eğer ABD yapıyorsa, başkaları yapıyorsa biz de yaparız. Uygun karşılık gösteririz.” diye konuştu.

Çin’le serbest ticaretin adil bir şekilde gerçekleşmesi gerektiğini vurgulayan Juncker, “Çin’in çelik üretimine karşı AB vatandaşlarını ticari savunma mekanizmaları uygulamadan koruyamayız.” dedi.

‘PAZARLIK ETTİĞİMİZ EN İYİ TİCARET ANLAŞMASI’

Jean-Claude Juncker, AB ile Kanada arasında yapılması öngörülen ancak Belçika’nın Valon parlamentosunun onaylamadığı ticaret anlaşmasıyla ilgili, “CETA, bizim pazarlık ettiğimiz en iyi ticaret anlaşması. Valonya ile görüşmeler devam ediyor. Umarım birkaç gün içinde bir mutabakata varılır.” ifadelerini kullandı.

Juncker, CETA’nın imzalanması durumunda Kanada’nın Bulgaristan ve Romanya’ya uyguladığı vizeleri 1 Aralık 2017’de kaldırmayı taahhüt ettiğini bildirdi.

VALONYA ENGELİ

Öte yandan, CETA’ya, Belçika’daki bölgesel yönetimlerden Valonya karşı çıktığı için bu ülkenin federal yönetimi onay veremiyor.

AB’de serbest ticaret anlaşmalarının yürürlüğe girmesi için 28 ülkenin onayı gerekiyor. Belçika federal hükümetinin, anlaşmayı resmi olarak imzalayabilmek için ülkede bulunan Valon, Flaman ve Brüksel başkent bölgelerinden yetki alması gerekiyor. Valonlar, anlaşmanın büyük ülkelerin çıkarına olduğunu, bölgesel yönetimlerde işsizliği artıracağını savunuyor. Bu nedenlerle Federal hükümete yetki vermemekte direniyor.

AVUSTURYA’DA CETA PROTESTOSU

Öteyandan Avusturya’da aşırı sağcı Özgürlük Partisi’nin (FPÖ) Cumhurbaşkanı adayı Norbert Hofer, Avrupa Birliği (AB) ile Kanada arasında imzalanması beklenen Kapsamlı Ekonomik ve Ticaret Anlaşması (CETA) için referandum yapılmasını isteyerek, cumhurbaşkanı olması halinde halktan onay almadan bu anlaşmayı imzalamayacağını söyledi.

Hofer, partisinin Parlamento önünde düzenlediği protesto gösterisine katılarak partililere destek verdi. Burada bir konuşma yapan Hofer, AB ile Kanada arasında imzalanması beklenen Kapsamlı Ekonomik ve Ticaret Anlaşması ve AB ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında müzakereleri devam eden Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) anlaşmalarının çok fazla eleştirilecek boyutu olduğunu belirterek, CETA’nın özellikle Avusturya’da tarım ve hayvancılığı ciddi sekteye uğratacağı değerlendirmesinde bulundu.

CETA ve TTIP için referandum talebini yineleyen Hofer, “Cumhurbaşkanı olursam halktan onay almadan bu antlaşmayı imzalamayacağım.” dedi. Avusturya’nın gayet iyi bir hukuk sistemine sahip olduğunu kaydeden Hofer, özel yetkileri olan tahkim mahkemeleri istemediklerini dile getirdi.

Hofer, insanların CETA’yı protesto ederek Avusturya’nın geleceğine sahip çıktıklarını ifade etti.

Parlamento Binası önünde toplanan yaklaşık 300 partili, CETA ve TTIP anlaşmalarının iptal edilmesini istedi. Partililer, üzerinde “CETA ve TTIP’ı istemiyoruz” ve “CETA çöpe” yazan pankartlar açtı.

Konuşmaların ardından partililer, sloganlar eşliğinde Başbakanlık Binası’na yürüdü. Burada yapılan konuşmalarda müzakerelerin şeffaf yürütülmediği belirtilerek, anlaşmaların iptal edilmesi istendi.

Eyleme katılan aktivist Werner Haider ise CETA ve TTIP için referanduma gidilmesi gerektiğini dile getirerek, “Bizler, Avusturyainsanları olarak anlaşmaların yapılış prosedürüne karşıyız. Bu konu doğrudan demokrasi konusudur. Halkın yüzde 71’i anlaşmaları onaylamıyor.” diye konuştu.

Haider, “CETA’yı istemiyoruz” başlıklı imza kampanyası başlattıklarını ve topladıkları imzaları mektupla Avrupa Komisyonu’na göndereceklerini söyledi. (AA)

ab-kanada-anlasmasina-valonya-ve-avusturya-freni

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER