GazeteBalkan

Soydaştan ‘Şahane’ Beceriksizlik!

Soydaştan ‘Şahane’ Beceriksizlik!
24 Ekim 2016 - 10:00 'de eklendi ve 762 kez görüntülendi.

Romanya Parlamentosu’nda ilk defa temsil hakkını kaybeden Tatar Türkleri azınlığının şimdi de Devlet bütçesinden aldığı desteğin kesilmesi bekleniyor.

BÜKREŞ (Gazete Balkan) – Romanya’da 11 Aralık’ta yapılacak genel seçimler sonucu oluşacak parlamentoda Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği’nin (RMTTDB) temsil edilmeyeceği hususu kesinleşti.

Romanya Yargıtayı, Merkez Seçim Bürosunun usul hataları nedeniyle başvurularını reddettiği RMTTDB adayları Amet Varol ve Anefi Ersun’un seçimlere katılamayacakları yönündeki kararı onayladı.

Romanya’da genel seçimlerde Tatar Türkleri azınlığı için Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği’nin kongrede belirlediği aday için tek kişilik kontenjan ayrılıyor.

Siyasi rakipler Varol ve Ersun, Merkez Seçim Bürosunun önceki hafta başvurularını reddetmesinin ardından kararı temyize götürmüştü. Bundan da olumlu sonuç alamayan adaylar, Yargıtay’a başvurmuştu.

Romanya Yargıtayı’nın, Romanya Merkez Seçim Bürosunun kararını onamasıyla Tatar Türkleri azınlığı ilk kez parlamentoda temsil edilmeyecek. Böylece RMTTDB’nin yıllık bütçeden aldığı devlet desteği de tehlikeye girdi.

Merkez Seçim Bürosu, halihazırda milletvekili olan Varol’un adaylık başvuru dilekçesini, Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği’ne üye olmayan biri tarafından imzalandığı gerekçesiyle, eski Köstence Vali Yardımcısı Ersun’unkini de, Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği’nin iptal edilen son kongresinde alındığı için kabul etmemişti.

Romanya’da 2011 yılında yapılan son nüfus sayımına göre ülkede 20 bin civarında Tatar Türk’ü azınlık yaşıyor.

Ülkede Türk asıllı Prof. Dr. Tahsin Cemil, 1997 yılında azınlıkların parlamentoda temsil edilmeleri konusundaki ilk yasa tasarısını hazırlamış, Macar azınlık temsilcileri de buna destek vermişti.

Dönemin geçici Cumhurbaşkanı Ion Iliescu’nun da desteğiyle Romanya’da azınlıklara parlamentoda temsil hakkı veren tasarı yasalaşmıştı.

BU SONUCA NASIL GELİNDİ?

Romanya kanunlarına göre ülkede bulunan tarihi azınlıklar Meclise bir temsilci gönderebiliyorlar. Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği tarafından önerilen bir milletvekili de seçebiliyordu.

9 Ocak 2016 tarihinde düzenlenen Genel Kongre’nin sonucunda, Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği yönetimi ve 2016-2020 Meclis dönemi için milletvekili adayı seçildi.

Oylama sonucunda  Ersun Anefi, 1 red, 2 çekimser oya karşı 387 destek oyu alarak milletvekili aday adayı oldu. Şimdiki başkan Celil Esergep ise 384 destek oy alarak aday olamadı. Diğer milletvekili aday adayı, RMTTDB’nin şimdiki Romanya Meclisi’ndeki temsilcisi Amet Varol da 5 destek oy, 2 çekimser oy ve 383 karşı oy alarak elendi.

Amet Varol  Genel Kongrenin sonucundan memnun olmadığı için dava açtı ve mahkemenin ilk kararıyla kazandı. Bu sebepten Kongre’de alınan kararlar iptal edildi. RMTTDB temiyiz davası açtı fakat dava henüz sonuçlanmadı. (AA/QHA)

Şimdiki RMTTDB Milletvekili Ahmet Varol

Şimdiki RMTTDB Milletvekili Ahmet Varol

9 Ocak 2016 tarihinde yapılan Genel Kurul toplantısı Mahkeme tarafından iptal edilmişti.

9 Ocak 2016 tarihinde yapılan Genel Kurul toplantısı Mahkeme tarafından iptal edilmişti.

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER