GazeteBalkan

RMTTDB’de Basın Toplantısı Öncesi Arbede

RMTTDB’de Basın Toplantısı Öncesi Arbede
25 Ekim 2016 - 11:08 'de eklendi ve 631 kez görüntülendi.

RMTTDB’de basın toplantısı öncesi arbede

 

KÖSTENCE- Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği (RMTTDB) merkezinde, birliğin milletvekilsiz kalacak olması nedeniyle RMTTDB Başkanı Celil Esergep’in düzenlediği basın toplantısına girmek isteyen karşıt grup Birlik binasına alınmayınca arbede çıktı.

11 Aralık’tan sonra Romanya parlamentosunda Romanya Kırım Tatarlarını temsil edecek bir milletvekilinin seçilemeyecek oluşu bazı tartışmaları da beraberinde getirdi.

Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği (RMTTDB) merkezinde 23 Ekim’de konuyla ilgili olarak birliğin başkanı Celil Esergep, öğleden sonra 3’te bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısının düzenlenmesinden önce bir grup Kırım Tatarı toplantıya katılmak istedi. Aralarında eski yönetimden isimlerin ve eski üyelerin bulunduğu grubun basın toplantısına katılmalarına izin verilmeyince merkezin girişinde arbede yaşandı. Ardından polis çağrıldı.

İçeri girmek isteyen gruptan biri olan Feuzi İsmail, basın toplantısına 25 yıl sonra birliğin neden ilk kez milletvekilsiz ve vali yardımcısız kaldığını sormak için geldiklerini ifade etti. Grup girişlerine Celil Esergep’in korumalarının izin vermediğini söyledi.

Hatırlanacağı üzere Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği (RMTTDB) tarafından Amet Varol ve Ersun Anefi milletvekili adaylığı için başvuruda bulunmuşlardı. Halen milletvekili olan Amet Varol’un adaylık başvuru dilekçesi, Demokrat Müslüman Türk Tatar Birliği’ne üye olmayan biri tarafından imzalandığı gerekçesiyle reddedilmişti. Diğer başvuru sahibi eski Köstence Vali Yardımcısı Anefi Ersun’un adaylık kararı da RMTTDB’nin iptal edilen son kongresinde alındığı için kabul edilmemişti. (QHA)


rmttdbde-basin-toplantisi-oncesi-arbede1

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER