GazeteBalkan

AB’ye Karşı Valon Direnci

AB’ye Karşı Valon Direnci
26 Ekim 2016 - 10:50 'de eklendi ve 578 kez görüntülendi.

Belçika’nın Valon Bölge Parlamentosu Başkanı Andre Antoine “Ültimatom ve tehditler demokrasinin bir parçası değildir” dedi.

Belçika, Romanya ve Bulgaristan’a Kanada için vizelerin kaldırılmasını da içeren ticaret anlaşması CETA’yı imzalamıyor.

Belçika, Valon Bölge Hükümeti’nin karşı çıktığı, AB ile Kanada arasında kararlaştırılan ticaret anlaşmasını imzalayamayacağını açıkladı. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ise iyimserliğini koruyor.

AB ile Kanada arasında kararlaştırılan, Belçika’nın Valon Bölge Parlamentosu’nun karşı çıktığı, Kapsamlı Ekonomi ve Ticaret Anlaşması’nın (CETA) geleceği tehlikeye girdi. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk hafta sonunda yaptığı açıklamada Belçika’ya anlaşma ile ilgili karar vermesi için pazartesi akşamına kadar süre tanımıştı. Belçika Başbakanı Charles Michel bugün bölgesel liderlerle yaptığı görüşmenin ardından Valonların CETA’ya karşı tavırlarının sürdüğünü belirterek, “CETA”yı imzalayabilecek durumda değiliz” açıklamasını yaptı.

VALONLAR GERİ ADIM ATMADI

Belçika’nın Valon Bölge Parlamentosu Başkanı Andre Antoine RTL Televizyonu’na yaptığı açıklamada, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk’un hafta sonu kendilerine pazartesi akşamına kadar süre tanımını eleştirerek “Böyle bir ültimatoma saygı duyulması beklenemez. Ültimatom ve tehditler demokrasinin bir parçası değildir” dedi. Antoine, CETA müzakereleri için yıl sonuna kadar süreye ihtiyaç olduğunu söyleyerek, anlaşma metninde çok büyük karışıklıklar bulunduğunu belirtti.

TUSK UMUTLU

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ise iyimser bir tutum benimseyerek, Belçika’nın itirazına karşın CETA konusunda perşembe günü bir AB zirvesinin yapılmasının mümkün olduğunu söyledi. Kanada Başbakanı Justin Trudeau  ile bir telefon görüşmesi yapan Tusk, Twitter’dan yayınladığı mesajında „Hala zaman var“ dedi. Tusk mesajında, „Tüm tarafları bir çözüm bulmaya çağırıyoruz“ ifadelerini kullandı. (DW)

 

abye-karsi-valon-direnci1

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER