GazeteBalkan

KEİPA Toplantısı Bükreş’te Yapıldı

KEİPA Toplantısı Bükreş’te Yapıldı
28 Ekim 2016 - 10:23 'de eklendi ve 564 kez görüntülendi.

KEİPA Kültür Komitesi Başkan Yardımcısı Ulupınar: Türkiye 290 bin Suriyeli’ye eğitim veriyor

12 üye devletten 76 parlamenterin oluşturduğu Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) 47. Kültür, Eğitim ve Sosyal İşler Komitesi toplantısı Romanya’nın başkenti Bükreş’te gerçekleştirildi. Toplantıya Türkiye, Arnavutluk, Ermenistan, Bulgaristan, Yunanistan, Moldova, Romanya, Rusya ve Ukrayna’dan heyetler katıldı.

Türkiye’yi Zonguldak Milletvekili ve KEİPA Kültür Komitesi Başkan Yardımcısı Özcan Ulupınar başkanlığındaki bir heyet temsil etti.

Toplantıda “KEİ Üye Devletlerindeki Sürdürülebilir Kalkınma için Eğitim ve Bilim” konusu görüşüldü, KEİPA ülkeleri bu konudaki görüşlerini aktardı. İki gün süren toplantıda Ulupınar konuşma yaparak, katılımcı ülkeleri Türkiye’deki uygulamalar ve mevzuat hakkında bilgilendir.

Zonguldak Milletvekili Ulupınar konuşmasında Kalkınma ve Milli Eğitim Bakanlıklarının koordinasyonunda gerçekleşen projelerden bahsederek, FATİH Projesine ayrıntılı bir şekilde değindi. Ayrıca Ulupınar Türkiye’nin BM En Az Gelişmiş Ülkelere 2011’den 2020’ye kadar yapmış ve yapacağı yardımlardan söz etti.

Ulupınar Türkiye’de ikili eğitim sisteminden tekli eğitim sistemine geçişin hızlandığını, eğitimin sadece Türkiye vatandaşlarına değil aynı zamanda Türkiye’de yaşayan Suriyelilere de verildiğini ve bu rakamın 290 bin olduğunu ifade etmişti.

Konuşmasının sonunda spesifik olarak Milli Eğitim Bakanlığının somut projelerinden bahseden Ulupınar, KEİ ülkeleri arasındaki işbirliği mekanizmalarının arttırılması ve bu tür konularda ortak çalıştaylar düzenlenmesi gerektiğini ifade etmişti.

Komisyon toplantının sonunda, 29 Kasım- 1 Aralık 2016 tarihlerinde Sırbistan’da yapılacak KEİPA Genel Kuruluna sunulmak üzere bir rapor ve tavsiye kararı kabul etmişti.

KEİPA Parlamenterler Asamblesi toplantısı için Bükreş’te bulunan TBMM heyeti Bükreş Büyükelçisi Osman Koray Ertaş’a da bir nezaket ziyaretinde bulundu.

keipa-toplantisi-bukreste-yapildi1

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER