GazeteBalkan

Romanya’da Cumhuriyet’i Türk Çayı ile Kutladık

Romanya’da Cumhuriyet’i  Türk Çayı ile Kutladık
31 Ekim 2016 - 10:00 'de eklendi ve 777 kez görüntülendi.

BÜKREŞ – Romanya’daki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına bu yıl Türk çayı damgasını vurdu.

Bükreş’te Atatürk Anıtına çelenk konularak başlayan törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Bükreş Türk Şehitliği’ne geçildi.

Şehitlikten sonra Herastrau Parkı içişnde Türk çayı’nın tanıtımı için bir tören düzenlendi. Çaykur, Romanya-Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası ile Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen tanıtım törenine,  Bükreş Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Romanya-Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tamer Atalay, ÇAYKUR Dış İlişkiler Genel Koordinatörü Miraç Mollamehmetoğlu, Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) Başkanı Hikmet Eren, TİKA Bükreş Koordinatörü Ahmet Daştan, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Romanya Başkanı Mehmet Aslan, Türk KOBİ Derneği Başkanı Nazmi Doğan, Türk-Tatar sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Bükreş’teki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusu ÇAYKUR, EkoAvrasya ve Romanya-Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası tarafından gerçekleştirilen Türk Çayı ikramıyla devam etti.

“Balkanlar Türk Çayı ile Isınıyor” sloganıyla tanıtılan organizasyonun Bükreş ayağının açılışında konuşan ÇAYKUR Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, başta ülkede yaşayan Türk vatandaşları olmak üzere tüm Türk ulusunun bayramını kutladı.

Sütlüoğlu, “Bu mutlu günde sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Tarih boyu barış içinde yaşamış iki ulusun halkları olarak bugün hep birlikteyiz. Size çok sevdiğiniz Türk kahvesinin ardından Türk çayını da sevdirmeyi hedefliyoruz. Bizleri yalnız bırakmayan tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum. Bugün dünyanın 88 ülkesinde Türk çayı içiliyor. Hedefimiz yıl sonuna kadar en az 100 ülkede yer almak.” dedi.

Bükreş Büyükelçisi Ertaş da yaptığı konuşmada, “Dilimizde ‘Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır’ atasözümüz var. Biz şimdi bunu ‘Bir fincan çayın ömür boyu hatırı vardır’ şeklinde geliştirmek, dostluğumuza dostluk katmak ve zaten son derece sıcak olan ilişkilerimizi daha da ileriye taşımak istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından organizasyona katkıda bulunanlara plaket verildi, Sütlüoğlu, Ertaş ve Atalay’a ÇAYKUR’un özel ürünü Beyaz Çay ve el dokuması Rize Bezi hediyeler takdim etti.

Organizasyon, konuklara sıcak ve soğuk Türk çayı ikramve sanatçı Gazi Demirel tarafından organize edilen ve pek çok Romen sanatçının sahne aldığı konserle sona erdi.

romanyada-cumhuriyeti-turk-cayi-ile-kutladik1 romanyada-cumhuriyeti-turk-cayi-ile-kutladik2 romanyada-cumhuriyeti-turk-cayi-ile-kutladik3 romanyada-cumhuriyeti-turk-cayi-ile-kutladik4 romanyada-cumhuriyeti-turk-cayi-ile-kutladik5 romanyada-cumhuriyeti-turk-cayi-ile-kutladik6 romanyada-cumhuriyeti-turk-cayi-ile-kutladik7 romanyada-cumhuriyeti-turk-cayi-ile-kutladik8 romanyada-cumhuriyeti-turk-cayi-ile-kutladik9 romanyada-cumhuriyeti-turk-cayi-ile-kutladik10 romanyada-cumhuriyeti-turk-cayi-ile-kutladik11

 

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER