GazeteBalkan

Köstence’de Türk Çayı etkinliği

Köstence’de  Türk Çayı etkinliği
01 Kasım 2016 - 9:44 'de eklendi ve 688 kez görüntülendi.

BÜKREŞ – Romanya’daki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına bu yıl Türk çayı damgasını vurdu. Bükreş’ten sonra Pazar günü de Köstence’de Türk Çayı etkinliği gerçekleştirildi.

Çaykur, Romanya-Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası ile Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği tarafından Köstence merkez Tren İstasyonu önünde ortaklaşa düzenlenen etkinliğe Köstence Başkonsolosu Ali Bozçalışkan, ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Romanya-Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tamer Atalay, ÇAYKUR Dış İlişkiler Genel Koordinatörü Miraç Mollamehmetoğlu, Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) Başkanı Hikmet Eren, Romanya-Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası Köstence Şubesi Başkanı Raif Aksoy, Romanya-Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkan yardımcıları Ali Baraş, Ömer Gökmen, Genel Sekreter Abdurrahim Taş, yönetim kurulu üyesi Cemil Tunka katıldı.

Sanatçı Gazi Demirel tarafından gerçekleştirilen organizede vatandaşlara Türk Çayı ikramının yanı sıra konser de verildi.

TİKA Bükreş Koordinatörü Ahmet Daştan, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Romanya Başkanı Mehmet Aslan, Türk KOBİ Derneği Başkanı Nazmi Doğan, Türk-Tatar sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Bükreş’teki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusu ÇAYKUR, EkoAvrasya ve Romanya-Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası tarafından gerçekleştirilen Türk Çayı ikramıyla devam etti.

“Balkanlar Türk Çayı ile Isınıyor” sloganıyla tanıtılan organizasyonun Bükreş ayağının açılışında konuşan ÇAYKUR Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, başta ülkede yaşayan Türk vatandaşları olmak üzere tüm Türk ulusunun bayramını kutladı.

Sütlüoğlu, “Bu mutlu günde sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Tarih boyu barış içinde yaşamış iki ulusun halkları olarak bugün hep birlikteyiz. Size çok sevdiğiniz Türk kahvesinin ardından Türk çayını da sevdirmeyi hedefliyoruz. Bizleri yalnız bırakmayan tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum. Bugün dünyanın 88 ülkesinde Türk çayı içiliyor. Hedefimiz yıl sonuna kadar en az 100 ülkede yer almak.” dedi.

Bükreş Büyükelçisi Ertaş da yaptığı konuşmada, “Dilimizde ‘Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır’ atasözümüz var. Biz şimdi bunu ‘Bir fincan çayın ömür boyu hatırı vardır’ şeklinde geliştirmek, dostluğumuza dostluk katmak ve zaten son derece sıcak olan ilişkilerimizi daha da ileriye taşımak istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından organizasyona katkıda bulunanlara plaket verildi, Sütlüoğlu, Ertaş ve Atalay’a ÇAYKUR’un özel ürünü Beyaz Çay ve el dokuması Rize Bezi hediyeler takdim etti.

Organizasyon, konuklara sıcak ve soğuk Türk çayı ikramve sanatçı Gazi Demirel tarafından organize edilen ve pek çok Romen sanatçının sahne aldığı konserle sona erdi.

kostencede-turk-cayi-etkinligi kostencede-turk-cayi-etkinligi2

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER