GazeteBalkan

Putin ‘Bu kış’ gelebilir mi?

Putin ‘Bu kış’ gelebilir mi?
03 Kasım 2016 - 10:01 'de eklendi ve 566 kez görüntülendi.

İngiltere istihbaratı ve basınına bakacak olursanız, Rusya’nın kapılarını çalması an meselesi!

İngilizlerin bu kaygısı Soğuk Savaş döneminin Türkiye’sini andırıyor. Nice devlet büyüklerimiz ‘Kominizm bu kış gelecek’ tekerlemeleriyle tarihe geçmişti.

İngiliz basınını anladık ta, İngiliz istihbaratına ne oluyor?

BBC’nin aktarımına göre, İngiltere iç istihbarat servisi MI5’in görevdeki bir başkanı, teşkilatın 107 yıllık tarihinde ilk kez bir gazeteye röportaj vererek, “Rusya tehdidini” İngiliz kamuoyu ile paylaşmış.

Guardian Gazetesi’ne konuşan MI5’in 54 yaşındaki başkanı Andrew Parker, Rusya’nın birçok gelişmiş araç kullanarak Birleşik Krallık’ı hedef aldığını söylemiş.

Parker, tüm dikkatlerin Irak Şam İslam Devleti’nde (IŞİD) olduğu bir dönemde, belirli ülkelerin gizli operasyonlarının arttığını, bunların içinde en dikkat çekeninin ise Rusya olduğunu ifade etmiş ve “Rusya, Avrupa’da ve İngiltere’de iş üzerinde. MI5 olarak bizim görevimiz de bunun önüne geçmek” demiş.

İngiltere iç istihbarat servisi başkanı, “Rusya tehditi” olarak tanımladığı durumun neleri kapsadığını da Guardian gazetesine anlatmış:

“Rusya, giderek kendini daha fazla ‘batı karşıtı’ olarak tanımlamaya ve buna uygun hareket etmeye başladı. Bunun emarelerini Ukrayna ve Suriye’de açıkça görebilirsiniz. Ama Rusya’nın görünmeyen alanda siber – tehdit olarak da çok sayıda faaliyeti bulunuyor. Birçok devlet organı aracılığıyla, mevcut dış politikasını agresif bir şekilde yaymaya çalışıyor. Bunu yaparken de, propaganda, ajanlık faaliyetleri ve siber saldırı yöntemlerini kullanıyor”

Rusya’nın İngiltere’de çok sayıda ajanı olduğunu da söyleyen Andrew Parker, bu ajanların, asker sırlardan, endüstri projelerine ve dış politikaya kadar gizli bilgilerin peşinde olduğunu ifade etmiş.

***

Dünkü İngiliz gazetelerinde de “Rusya ile siber savaş” başlığı ve bunun yankıların öne çıkmaya devam ettiği görülüyor. İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond’ın 1.9 milyar pound’luk siber savunma bütçesini açıklaması sonrası gazetelerde bu bütçenin nasıl harcanabileceğine ilişkin haberler de dikkat çekiyor.

Yine BBC aktarımına göre, The Times gazetesi “Siber ordu için 50 elit beyin” başlığı ile okuyucularına duyurduğu haberde, 10 haftalık hızlandırılmış “askeri eğitimle” 50 kişilik bir siber savunma timi oluşturulacağını yazıyor. Haberde ekibi oluşturacak kişilerin nasıl seçileceği ile ilgili de ayrıntılar yer alıyor.

Buna göre, teknoloji ile ilgili bir alanda daha önce çalışmamış olma şartı aranacak bu kişiler, psikometrik testler aracılığı ile belirlenecek ve siber saldırılara karşı eğitilecek.

Maliye Bakanı Hammond’un açıklamalarını geniş bir şekilde sayfasına taşıyan bir diğer gazete de Daily Telegraph. Gazete, Hammond’un kullandığı “Siber saldırılar bizi savaşa götürebilir” ifadesini haberin başlığına çekiyor.

“Rusya ve savaş” kelimelerinin yan yana geldiği bir haber de Independent gazetesinden.

“Rusya ile gelecek yıl savaş uzak bir ihtimal” başlıklı haberde, İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon’ın, emekli bir İngiliz general tarafından yazılan ve Rusya ile savaş ön görüsünde bulunan kitaba ilişkin değerlendirmesi yer alıyor.

Fallon’ın, “Gelecek yıl Rusya ile savaş ihtimali olduğu görüşüne karşıyım. Evet, bu sene her zamankinden daha agresif bir Rusya karşımızdaydı. Deniz altı hareketliliği, uzun menzilli uçuşlar, sularımızda gemiler… Ama bunların bir savaş alameti olduğunu düşünmüyorum” sözleri haberde yer buluyor.

Ne dersiniz Putin bu kış İngiltere’nin kapısını çalar mı? Çalarsa ne olur?

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER