GazeteBalkan

Rusya Karşılık Vercek

Rusya Karşılık Vercek
03 Kasım 2016 - 9:35 'de eklendi ve 522 kez görüntülendi.

Rusya: NATO askerlerinin yerleştirilmesi karşılıksız kalmayacak

MOSKOVA – Rusya’nın NATO temsilcisi Aleksandr Gruşko, 2017 yılında Polonya ve Baltık ülkelerine NATO birliklerinin yerleştirilmesinin Rusya tarafından karşılıksız bırakılmayacağını ifade etti.
Rusya’nın İzvestiya gazetesine konuşan Rusya’nın NATO temsilcisi Aleksandr Gruşko, NATO’nun politikasının Rusya’nın önünü kesmeye yönelik olduğunu ileri sürdü.
Gruşko, “NATO’nun Galler’de yaptığı zirveden sonra bakanlıklar düzeyinde NATO görüşmeleri genel olarak planlı bir şekilde ve maalesef Rusya-NATO ilişkileri için hiçbir olumlu sinyal olmaksızın yapılıyor. Söz konusu çizgi, günden güne uzun vadeli olma niteliği kazanıyor” dedi.
NATO’nun Karadeniz bölgesinde varlığını güçlendirdiğini ifade eden Aleksandr Gruşko, “Romanya’da yeni bir tugayın kurulması ile ilgili tekliflerin dışında Karadeniz’de NATO varlığının genişletilmesine yönelik belirli seçenekler de değerlendiriliyor” şeklinde devam etti.
“Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) tarafından kabul edilen tedbirlerin karşılıksız kalmayacağını” ileri süren Gluşko, Moskova tarafından hangi tedbirlerin alınabileceği konusunda herhangi bir açıklamada bulunmadı.
Daha önce Varşova’da 8-9 Temmuz 2016 tarihlerinde düzenlenen NATO Zirvesi’nde Doğu Avrupa’da ittifakın askeri varlığının arttırılması yönünde karar alındığı bildirilmişti. Söz konusu karara göre, Letonya, Litvanya, Estonya ve Polonya’ya çok uluslu askeri birlikler konuşlandırılacak.

ROMANYA NATO ÜYELERİ İLE İŞBİRLİĞİNİ ARTIRIYOR

Romanya, Rusya’nın NATO’nun doğu sınırlarında etkinliğinin artmasından endişeli

Romanya, NATO’nun doğu sınırlarında askeri etkinliğin artması sebebiyle ittifaka üye partner ülkelerle askeri işbirliğini artırıyor.

Konuyla ilgili Varşova Güvenlik Forumu çerçevesinde yapılan tartışmalar sırasında açıklamada bulunan Romanya Dışişleri Bakanlığı Stratejik İşler Müsteşarı Sebastian Neculăescu, “En büyük tehditlerin doğu ve güneyde olduğunu görüyoruz ve tabii ki Romaya’yı en çok endişelendirenler de doğuda olanlardır. Güven eksikliği, öngörülebilirlik eksikliği, uluslararası hukukun ihlali, askeri faaliyetlerin artışı giderek daha çok endişelendiriyor” şeklinde konuştu.

Eurointegration.com.ua sitesinde yer alan habere göre, bu sebeplerle bölgede askeri işbirliğini artırma kararı aldıklarını kaydeden Romanyalı yetkili, “Bölgede işbirliğini artırmak istiyoruz ve bu nedenle Polonya’yla çalışma platformu oluşturduk. Onlarla birlikte  doğu kanadında NATO’nun varlığını artırmak için çok uluslu tugay organize ediyoruz” diye belirtti. (QHA)

rusya-karsilik-vercek

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER