GazeteBalkan

Bu VATAN kimin?

Bu VATAN kimin?
09 Kasım 2016 - 10:44 'de eklendi ve 775 kez görüntülendi.

Gergin, yorgun ve yoğun geçen bazı günlerin ardından yaptığım gibi yaptım dün akşam. Önce Şairin, “harita’da güzel adın okunmaz / Uzanıp da bir el sana dokunmaz” dediği Şirin Kırşehir’e gittim. Memleteketten ajansların geçtiği tabut resimlerine bakarken birkaç sanatçıdan dinledim bu türküyü..

Sonra, “Sivas ellerinden”i, “Erzincan’a girdim ne güzel bağlar”ı, “Oy Giresun, Giresun”u, “Ahlat’ın başındayım”ı, “Urfalıyam ezelden”i, “Ürgüp’ten de çıktığımı görmüşler”i, “Estel -Midyat arası”nı, “Çamlığın başından tüter bir tütün”ü.. hatırlayarak zihnimi dört nala Bükreş’ten Anadolu’ya sürdüm.

Baktım yoruldum.. “Adına türkü yakılmamış bir karış toprağımız var mı Anadolu’da” diye göğüs geçirdim.

Sıra sıra duran tabut resimleri, 92 yıllık ömrünün 70 yılını öğretmenlik yaparak geçiren Kastamonulu Orhan Şaik Gökyay’ın “Bu vatan kimin?” sorusunu hatırlattı. Cevabı yine Şair vermiş; “Bu Vatan, toprağın kara bağrında sıra dağlar gibi duranlarındır.”

Giresunlu şehit Cengiz Sarıbaş’ın annesi Gülyaz Sarıbaş da, “Benim bir oğlum daha var. Gerekirse onu da şehit veririm. Ama Başbakan bu açılımdan vazgeçsin” tavsiyesinde bulunmuş. Muşlu şehit Ferit Demir’in ağabeyi Mahsum Demir kardeşinin tabutunu “Vatan sağolsun” diye karşılamış.

Hataylı şehit Fatih Yonca’nın babası Bülent Yonca, “Açılım maçılım istemiyorum” diye bağırmış.

“Canileri bulun!” diye haykıran bir başka şehit babasına bakanlardan biri “kanı yerde kalmayacak” demiş.

Hani analar ağlamayacaktı?

Ve AB Dönem başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, 7 şehitle sonuçlanan “saldırının Türk hükümetini demokratik açılım sürecinden caydırmaması temenni” edilmiş.

Emriniz olur!

“Türkü bilmeyen Türk’ü ne bilir!” diyor bir başka şair.

Bugün babalarının tabutları öptürülen 2-3 yaşındaki şehit çocukları yarın büyüdüklerinde ve babalarını her hatırlayışlarında bir başka öğretmen şair olan Arif Nihat Asya’nın dili ile haykıracaklar;

“Onlardan kaldı bu toprak / Biz gezip tozmayalım mı? /  Yabanlar kıskanır diye / Destanlar yazmayalım mı?”

Türk, toprak, türkü ve vatan..

Aralarındaki gizemli sırrı yeryüzünde Türkler kadar bilen bir başka millet olmasa gerek.

(Bu yazı 11 Aralık 2009 tarihinde yayımlandı)

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER