GazeteBalkan

Romanya ve Polonya’da askeri yığınak!

Romanya ve Polonya’da askeri yığınak!
09 Kasım 2016 - 10:32 'de eklendi ve 1066 kez görüntülendi.

İngiltere, Romanya’ya savaş uçakları gönderirken ABD, Polonya’ya askeri birlikler, topçu bataryaları ve tank gönderek ve NATO’nun büyük ordusu, Rusları durdurmaya hazır olacak.

BRÜKSEL  – NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya tarafından dış tehdidin artmasının Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) Avrupa’da 300 bin kişilik bir ordu konuşlandırma tarihlerini yeniden gözden geçirmesi gerektirdiğini ifade etti.

The Times gazetesine konuşan Jens Stoltenberg, ordunun iki ay içinde savaşa hazır duruma getirileceğini de belirtti. Buna göre 2017 yılının Ocak ayında dünyadaki jeopolitik durum değişecek.

Daha önce NATO’nun Rusya Federasyonu tarafından artan uluslararası tehdide tepki gösterdiği bildirilmişti. NATO’nun Baltık ülkelerine 4 bin asker göndereceği, düzenli olarak hazır durumda bulunan 5 bin askerin yer aldığı mobilize bir askeri birliğin oluşturulacağı ve bölgedeki en önce konuşlandırılacak askeri birliğin sayısınıb 40 bin kişiye kadar arttırma kararını kabul ettiği belirtilmişti.

NATO GENEL SEKRETER YARDIMCISI ROSE GOTTEMOELLER ROMANYA’YA GELDİ

NATO’nun yeni genel sekreter yardımcısı Rose Gottemoeller, Romanya’ya ilk kez resmi ziyarette bulundu.

Romanya Dışişleri Bakanı Lazar Comanaescu ile bir araya gelen Gottemoeller, ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Comanescu, NATO üst düzey yetkilisi ile bölgedeki istikrarın son durumunu ele aldıkları görüşmede, NATO’ya üye ülkeler ve komşu ülkeler arasındaki ilişkilerin yanı sıra Batı Balkan ülkeleri arasındaki ilişkilerin üzerinde durulduğunu açıkladı.

Bakan Comanescu, toplantıda ayrıca, doğu ve güneydeki komşu ülkelerde güvenlik ve istikrarın güçlendirilmesi konularının da görüşüldüğünü ifade etti.

NATO Genel Sekreter Yardımcısı Gottemoeller da yaptığı konuşmada, Romanya’nın son yıllarda Afganistan’daki eğitim faaliyetlerine katkısını vurgulayarak, Gürcistan, Moldova ve Ukrayna gibi komşu ülkelerde istikrarın sağlanması konusundaki rolünün de altını çizdi.

Rusya’nın 2014 yılında Ukrayna yarımadasını ilhak etmesinden bu yana NATO’nun son derece kaygılı olduğuna değinen Gottemoeller, “NATO ciddi bir şekilde Rusya ile diyaloğa hazır ama aynı zamanda ikili bir strateji olan ‘caydırıcılık ve savunmadan’ yana.” diye konuştu.

Kırım’ın ilhakının ardından Batı ile Rusya arasında gerginliğin tırmandığını kaydeden Gottemoeller, Rusya’nın, doğu Ukrayna’da Rus yanlısı ayaklanmaları desteklediğini sözlerine ekledi.

RUSYA’DAN TEPKİ

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in ilgili açıklamalarını yorumlayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Sözcüsü Dmitriy Peskov, ilgili adımların NATO’nun saldırgan nitelik taşıdığının kanıtı olduğunu ileri sürdü.

Rus gazetecilere konuşan Dmitriy Peskov, “Stoltenberg’in açıklamaları söz konusu örgütün saldırgan nitelik taşıdığını bir kez daha kanıtladı” dedi.
“Rusya’nın ulusal güvenliğini sağlama açısından ülke sınırları içinde eylemde bulunduğunu ve bu eylemlerin hiç kimse için tehdit oluşturmadığını” savunan Dmitriy Peskov, NATO’nun Rusya Federasyonu’nun sınırlarına yaklaşmasının örgütün saldırgan nitelik taşıdığının mutlak göstergesi olduğunu ileri sürdü.
Daha önce, 26 Ekim’de Brüksel’de toplanan NATO Savunma Bakanları, Rusya’nın Doğu Avrupa’da artan yığınakları, Ukrayna’daki işgali, Suriye’deki artan etkinliği ve Baltık başta olmak üzere dünya denizlerindeki tacizkar tutumu nedeniyle Doğu Avrupa’ya sevkiyat yapılması konusunda anlaştıklarını bildirmişlerdi. İngiltere, Romanya’ya savaş uçakları gönderirken ABD, Polonya’ya askeri birlikler, topçu bataryaları ve tank göndereceğini kaydetmişti.
Rusya’yı Ukrayna’daki ayrılıkçıları desteklemekle suçlayan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın Kaliningrad’a İskender füzeleri yerleştirdiğini ve yaklaşık 330.000 askerin Rusya’nın Batı sınırlarına yığıldığını belirtmişti. NATO’nun yeni planı kapsamında Baltık ülkelerinin savunma hatlarının da tahkim edileceği bildirilmişti.

(QHA /AA)

Rus 330 bin askeri Batı sınırlarına yerleştirdi

Rus 330 bin askeri Batı sınırlarına yerleştirdi

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER