GazeteBalkan

‘Korkakların Darbe Girişimi’

‘Korkakların Darbe Girişimi’
16 Kasım 2016 - 9:44 'de eklendi ve 719 kez görüntülendi.

Bükreş Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, Türkiye’deki başarısız ve kanlı darbe girişimini ‘Korkakların darbesi’ olarak nitelendirdi.

BÜKREŞ (Anayurt)- Romanya’nın önde gelen gazetelerinden Adevarul, 15/16 Temmuz gecesi Türkiye’de yaşanan kanlı ve başarısız darbe girişimi ile ilgili olarak Bükreş Büyükelçisi Osman Koray Ertaş’ın geniş bir açıklamasına yer verdi.

Büyükelçi Ertaş, Türk demokrasisi için kara bir leke olarak gördüğü darbe girişimini, korkakların darbesi olarak nitelendirdi. Paralelci cuntanın ağır silahlarla parlamentoyu, sivilleri vurduğunu belirten Büyükelçi Ertaş, 14 yaşındaki oğluna 21. yüzyıl Avrupası’nda bir darbe olayını anlatmasının güçlüğünü dile getirdi.

Türkiye siyasetinin dört ana renginin temsil edildiği Meclis ve sivilleri vuran hastalıklı zihniyeti ifade eden Ertaş, Türkiye’nin demokrasiye sahip tek İslam ülkesi olduğunu, Türk milletinin de bu demokrasiye sahip çıktığını söyledi. İstanbul Atatürk Havaalanı önünde tank üzerine çıkmış vatandaşın resminin parlak demokrasi simgesi olması gerektiğini düşündüğünü söyleyen Ertaş, Türk milletinin iktidardaki partinin yanı sıra parlamentoda temsil edilen CHP, MHP ve HDP ile birlikte tüm siyasi partilerin ve medyanın demokrasiye sahip çıktığını söyledi.

Ertaş açıklamasında Romanya Cumhurbaşkanı, Başbakanına da verdikleri destek mesajları için teşekkür etti.

 

 

19 TEMMUZ 2016

Bükreş’te gıyabi cenaze namazı

 

BÜKREŞ (Anayurt)- Fetullahcı cuntanın başarısız ve kanlı darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden Demokrasi Şehitleri için Bükreş Türk Şehitliği’nde gıyabi cenaze namazı kılındı.

MÜSİAD Romanya’nın organizesi ile düzenlenen ve Bükreş Din işleri Müşaviri Osman Kılıç tarafından kıldırılan gıyabi cenaze namazı törenine Bükreş Ticaret Müşaviri Mükerrem Aksoy, TİAD ve Romanya Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası mensuplarının yanı sıra bazı işadamlarımız da katıldı.

 

20 TEMMUZ 2016

Alkışlar Romanya’daki Türk STK’larına!

 

İşadamı Abdurrahim Taş’ın girişimi ile  Romanya’daki 8 Türk işadamı kuruluşu Bükreş’te ortak bir basın toplantısı düzenledi.

 

BÜKREŞ (Anayurt)- Perla Trans Turizm’in sahibi ve Romanya Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası genel Sekreteri Abdurrahim Taş’ın girşimi ile 8 Türk sivil toplum kuruluşunun başkanları Bükreş’te ortak bir basın toplantısı düzenleyerek Türkiye’deki başarısız darbe girşimini kınadılar. Ramada Majestic Hotel’de düzenlenen ortak basın toplantısında, önce 8 imzalı ortak bir basın bildirisi okundu. Ardından da Romen medya mensuplarının soruları cevaplandırıldı.

Ortak basın bildirisine Romanya Türkiye İşkadınları Derneği Birgül Şenyuva, TİAD Transilvanya Başkanı Sezar Kaftar, IMM Türk (KOBİ) Derneği Başkanı Nazmi Doğan, Romanya Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tamer Atalay, Romanya Türk İşadamları Derneği (TİAD) Başkanı Murat Demiray, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Aslan, Dobruca TİAD Başkanı Zeki Uysal, Romanya Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası Köstence Başkanı Raif Aksoy imza koydu. “FETÖ’nün Romanya’daki uzantılarının yalan enformasyonlarına itibar edilmemesini rica ederiz.”

İfadesinin yer aldığı ortak bildiri aynen şöyle:

“Romanya’daki gazete, televizyon ve medya organlarının değerli temsilcileri..

20 yılı aşkın süredir Romanya’da istihdam yaratan, 5 milyar Euro’nun üzerinde yatırıma sahip, 10 binin üzerindeki Türk işadamları olarak sizler aracılığı ile bu kamuoyu açıklamasını yapıyoruz.

Bilindiği üzere Türkiye’de Türk Silahlı Kuvvetleri içinde yuvalanmış FETÖ isimli küçük bir terörist grup; halkın oylarıyla seçilmiş Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Türk Hükümetine ve Parlamentosuna yönelik bir kalkışma girişiminde bulunmuştur.

Milletimizin iradesine dayanmayan, demokrasimize karşı yapılmış kanun dışı eylemi lanetliyoruz.

‘Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir’ ilkesine olan tam inancımızla, demokrasimize sahip çıkıyoruz.

Romanya’daki işadamları olarak Türk sanayicileri, hür teşebbüs ve iş dünyası olarak demokrasimizin, seçilmiş hükümetimizin yanındayız, milli iradenin kazanacağına hep yürekten inandık, inanmaya da devam edeceğiz.

Romanya’daki Türk işadamları olarak Türkiye Cumhuriyeti Devletine, Hükümetine ve Parlamentosuna güvenimiz tamdır. Devletimiz tüm kurum ve kuruluşlarıyla ayaktadır ve görevinin başındadır.

Parlamentodaki tüm siyasi partiler demokrasiye olan güvenlerini ortak deklarasyon ile ilan etmişlerdir.

Demokrasi darbeyi yenmiştir.

Türkiye ekonomisi sağlam temellere  sahiptir. Yaşanan darbe girişimine rağmen ekonomimiz üretmeye devam etmektedir. Tüm ekonomik kurumlarımız görevinin başındadır. Türk işadamları olarak bizler Türkiye ve Romanya Ekonomisine üreterek katkıda bulunmaya devam edeceğiz.

Türk ekonomisi olağan şekilde gelişmeye devam etmektedir. Dün ilk işlem gününde piyasalar gelişmelere büyük bir tepki vermemiştir. Ticaret devam etmektedir. Yaşananların Türk ekonomisine etkisi minimum düzeyde kalacaktır.

Türkiye ile ticari ilişkilerde bulunanlar ve turistik seyahat yapmak isteyen tüm Romanya halkının güven içerisinde hareket edeceğini belirtmek isteriz.

Devletimize ve milletimize geçmiş olsun.

Bu zor günlerde bizimle dayanışma içinde olan Romen dostlarımıza teşekkür eder, FETÖ’nün Romanya’daki uzantılarının yalan enformasyonlarına itibar edilmemesini rica ederiz.”

Türk Sivil Toplum Kuruluşu liderlerinin ortak basın toplantısı Bükreş Ticaret Müşaviri Mükerrem Aksoy, İşadamı Mehmet Şimşek, ortak basın toplantısının mimarı Abdurrahim Taş, Romanya Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası yöneticileri Ali Baraş, Ömer Gökmen, Alişan Düzgün, Bekir Ağlamış, Ekrem Ayyıldız, MÜSİAD yöneticileri Cem Aksoy, Mustafa Özge, Dobruca TİAD yöneticilerinden Ömer Karahasanoğlu ve diğer bazı işadamlarımız tarafından da takip edildi.

gun-gun-romanya-foto-2 gun-gun-romanya-sayfa-2-foto-3

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER