GazeteBalkan

Anişoara’nın Atatürklü anıları kitap oldu

Anişoara’nın Atatürklü anıları kitap oldu
21 Kasım 2016 - 10:00 'de eklendi ve 726 kez görüntülendi.

BÜKREŞ (Gazete Balkan)- Prof. Dr. Enis Tulça ve Prof. Dr. Florin Turcanu tarafından kaleme alınan “Aşk ve Devrim. Atatürk Türkiyesinde bir Romen Kadının Anıları” isimli kitap Uluslararası Gaudeamus Kitap Fuarı ve Bükreş Türk Büyükelçiliği’nde düzenlenen etkinliklerle tanıtıldı.

Bükreş Büyükelçiliği’nde yapılan tanıtım törenine Büyükelçi Osman Koray Ertaş, kitabun yazarları ve yayıncısının aynı sıra Romen sanat çevresinden ilgililer ve soydaşlar katıldı.

Galatasaray Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Enis Tulça’nın Romen ordusunda askerlik yaparken Babadağ’da şehit düşen dedesinin kardeşi olan ve yine Romen odusunda önemli görevlerden bulunduktan sonra Türkiye’ye yerleşerek Atatürk’ün yakınlarında bulunan Sezai Enis Tulça’nın eşi Anişoara Tulça’nın günlüklerinden oluşan kitap, bir döneme ışık tutuyor. Döneminde Romen ordusundaki tek Müslüman asker olan Sezai Enis Tulça Atatürk’ün yakınında bulunduğu için eşi Anişoara da günlüklerinde gördüklerini ve yaşadıklarını aktararak bir döneme tanıklık etmişti.

anisoaranin-ataturklu-anilari-kitap-oldu anisoaranin-ataturklu-anilari-kitap-oldu2 anisoaranin-ataturklu-anilari-kitap-oldu3

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER