GazeteBalkan

FETÖ usulü işadamı soygunu!- 6

FETÖ usulü işadamı soygunu!- 6
21 Kasım 2016 - 10:02 'de eklendi ve 722 kez görüntülendi.

“Bugün de ölmedim! Yazık.. Bir leş gibi yaşıyorum…”

                                             Molla Fetullah Gülen – 2009

Kralı Çıplak bırakanlar da onlar!

 

Sevgili okuyucularım,

Belki dizimiz ile kel alaka bir konu ama geçen gün bir okurumuz, telefonda imalı bir şekilde “Hamdi Bey, ne istiyorsun bu garibanlardan (!)” dedikten sonra ekledi; “İyi ama Kral Çıplak. Onu niye görmüyorsun?” diye sordu.

Kralı bilmem, komşuluğum olmadı. Ama övünmek gibi olmasın Kraliçe ile koşuluğumuz vardır. Amsterdam’da Dam Meydanı’ndaki Kraliçe Sarayı’na 50 metre mesafedeydi evim.

‘Kral Çıplak’ olabilir ama onu da bunlar soydu. Isterseniz hafızanızı bir yoklayın, seyrettiğiniz Kral filmlerini hatırlayın. Kral’ın nasıl çıplak bırakıldığını anlayacaksınız.

Kaç gündür günlük yazılarımı bile yazamıyorum. Tekrar okunmaya değer bulduklarımı yayınlıyorum. O yüzden bize yöneltilen soruyu da buradan cevaplandırıyorum, kusura bakmayın. Tekrarlıyorum, Kralı da bunlar Çıplak bıraktı.

***

Dönelim konumuza,

Dizi süresince FETO yada adli makamların ifadesi ile FETÖ yanlısı kurum ve kuruluşların sayısının sürekli değişik rakamlarla ifade edildiğini görüyorsunuz. Doğru ama her kaynak hazırladığı zamanı baz aldığı için zaman değiştikçe, bir de tekeden süt çıkarma, şeytana pabucu ters giydirme yetenekleri olan FETO kuluna “Kurban olduğum Allah verdikçe verince” haliyle rakamlar zenginleşiyor.

İşte şimdi de 15 Temmuz kanlı ve başarısız darbe girşiminden hemen sonra hazırlandığı anlaşılan FETO yandaşlarının Romanya’daki varlıklarını özetleyen bir rapora göz atalım:

ROMANYA’DA 10 OKUL VAR
Romanya’da son yirmi yılda “Lumina – Işık eğitim Kurumları”  (Lumina – Institutii de Invatamant) adıyla en az 10 okul ve üniversite açtı. FETÖ, Romanya’daki örgüt faaliyetlerini perdelemek için Lumina Eğitim  Kurumları’nı (Lumina Institutii de Invatamant SA) kolej, teknik ve mesleki eğitim  veren bir şirket olarak 1993’te kurdu. Köstence’de 1994’te temeli atılan Uluslararası Bilgisayar Lisesi,  FETÖ’nün Romanya’daki eğitim örgütlenmesi Lumina’nın açtığı ilk okul oldu. 2003 yılında Köstence’deki lise kapsamında faaliyete geçen özel  anaokulu ve okul ise, “Spectrum” okullarının temelini oluşturdu. Romanya’da faaliyet gösteren Köstence ve Bükreş Uluslararası  Bilgisayar Liseleri (ICHC ve ICHB), Uluslararası Bükreş Koleji (ISB) ve anaokulu,  Bükreş, Yaş, Kaloş, Ploieşti ve Köstence’deki 8 “Spectrum Uluslararası Okulları”,  dünyada tespit edilen FETÖ okulları listesinde yer alıyor. örgütün dünya genelinde kurduğu tüm anaokulu, ortaokul, lise ve  üniversitelerde olduğu gibi, bu okullarda eğitim gören öğrencilere de Türk dili  eğitimi seçmeli ders olarak sunuluyor. FETÖ’nün eğitim kurumları çatısı altında faaliyet gösteren Romanya  Güneydoğu Avrupa Lumina Üniversitesi bünyesindeki Uygulamalı Modern Dil  Fakültesi’nde de İngilizce ve Türkçe dersler veriliyor. Dil öğretimi müfredatlarıyla öğrenci kazanmaya çalışan okulların yanı  sıra Romanya’da örgüte bağlı faaliyet gösteren Türkçe dil kursları da bulunuyor.  Kurslar İngilizce ve Rumence dersleri, ebru sanatı etkinlikleriyle öğrencileri  cezbetmeye yöneliyor.

EĞİTİM VE KÜLTÜR YAPILANMASI 

FETÖ, “eğitim hizmeti veren kurum” görünümünü pekiştirmek, yerel ve  uluslararası basında görünürlüğünü artırmak için olimpiyat, Yarışma ve kültürel  etkinlikler düzenliyor. Bu etkinliklerde elde edilen başarıların Rumen çocukların  ve Romanya’nın başarısı gibi takdim edilmesinden yararlanan örgüt, ülkede sempati  kazanarak propaganda yapıyor. Örgütün şemsiyesi altında Romanya’daki Lumina Eğitim Kurumları Vakfı  da 2014 yılından bu yana Türk Dil ve Kültür Uluslararası Olimpiyatı’nı  düzenliyor.
Her yıl Türk-Rumen Kültür Galası’nı da organize eden FETÖ’ya ait  vakıf, galada en küçüğü 3 yaşında olan çoğu Lumina eğitim kurumlarının öğrencisi  çocuklara yer veriyor.
FETÖ, Romanya’da “Lumina” aracılığıyla “Firstep” adlı bir yarışma da  düzenliyor. Yalnızca kendi açtıkları okulların öğrencilerinin katılabildiği bu  yarışmada dereceye girenler ise Gürcistan, Hollanda, ABD ve Azerbaycan’da FETÖ  tarafından düzenlenen olimpiyatlara gönderiliyor. Söz konusu uluslararası yarışma ve olimpiyatlardan ABD’deki “I-SWEEEP  Houston”ın düzenlenmesinde, ABD’de Türk öğretmenlerin ders verdikleri ve  Türkçe’nin zorunlu olduğu özel okullar ve liseler kuran, Romanya’daki “Lumina”  gibi FETÖ’ye bağlı eğitim örgütlenmesi “Harmony Public Schools” da rol alıyor.  Harmony Public Schools, uluslararası medyada yer alan aşırı selefiliği  desteklediği gerekçesiyle FBI tarafından soruşturmaya tabi tutulduğu yönündeki  haberlerle de biliniyor. FETÖ, kendi kurumlarını önemli göstermek ve basında yer almak amacıyla Romanya’da 10 yılı aşkın süredir “Infomatrix” bilgisayar proje yarışmasını da düzenliyor. FETÖ kapsamında Romanya’da çeşitli kültürel etkinlikler düzenleyen  Tuna Vakfı ise 1995 yılında Mecidiye’de kurulmasından bu yana faaliyet  gösteriyor. Sosyal destek faaliyetleri yaptığını ifade eden vakıf, kendini  Rumenlere Bükreş Herastrau Parkı’nda her yıl düzenlediği Türk festivali ile  tanıtıyor. Vakfa ait yurtta kalanlara sözde İslam ve Türkçe eğitimi veren bu merkezlere  FETÖ sempatizanı Türk İş adamları maddi kaynak sağlıyor. (İlerleyen bölümlerde bu katkıların neler olduklarını göreceğiz) Öğrencilere konaklama ve yemek sağlayan vakfın merkezlerinde eğitim  almış imamlardan bazılarının Dobruca’daki camilerde görev aldığı biliniyor.

Romanya’daki FETÖ yapılanması ekonomik faaliyetlerini bir çatı dernek  altında yürütmese de iş ve yatırım ağıyla ülkede etkili olmaya devam ediyor. Ülkede Türk vatandaşlarının üzerine kayıtlı 7 bini aktif olan 14 bin  şirketten kaçının FETÖ’ye ait olduğu bilinmiyor ancak Türkiye’de de tanınan bazı  ünlü mobilya ve giyim firmaları Romanya’da da faaliyet göstererek örgüte para  akışı sağlıyor.

FETÖ GAZETESİ ROMANYA’DA

FETÖ’ye bağlı şekilde yayın politikası izleyerek, örgütün amacına  hizmet ettiği, FETÖ tarafından yönetilen ve maddi olarak desteklenen haftalık  gazete Zaman ise Romanya’da Rumence ve Türkçe iki dilde yayımlanıyor.

Örgüt, 15 Temmuz’da Türkiye’de düzenlediği darbe girişiminin  bastırılmasının ardından propaganda faaliyetlerini internet üzerinde  yoğunlaştırdığı görüldü.

Darbe girişiminin hezimete uğratılması nedeniyle Türk hükümetine ve  demokrasi yanlısı Türk vatandaşlarına karşı daha saldırgan bir tutum izleyen  FETÖ, son dönemdeki basın faaliyetlerini kendilerine bağlı haber portalları  “RomanyaHaber” ve “turknewsro” adlı internet siteleri üzerinden, Facebook ve  Twitter hesapları aracılığıyla yapıyor.

feto-usulu-isadami-soygunu-6

DEVAM EDECEK

28.11.2011  TARİHİ İTİBARI İLE FETÖ LİDERİNİN ALDIĞI ÖDÜLLER
Tarih Açıklama
26.05.1995 Türk Ocakları Vakfı’ndan Ödül Aldı
“Nihal Atsız Türk Dünyası Hizmet Ödülü”, teşvik ve telkinleriyle Türk Dünyası’nda pek çok okulun açılmasına vesile olduğundan dolayı Fethullah Gülen Hocaefendi’ye verildi. BU ÖDÜL DAHA SONRA VERİCİSİ TARAFINDAN GERİ ALINDI
25.07.1995 Mehmetçik Vakfı’ndan Teşekkür Beratı Aldı
Fethullah Gülen Hocaefendi’ye Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı’ndan bir teşekkür beratı verildi.
18.04.1996 TÜSİAV Vakfı’ndan Hoşgörü Ödülü Aldı
Türk Sanayisi ve İşadamları Vakfı (TÜSİAV) tarafından ilk kez verilen ‘Yılın Adamları’ ödüllerini almaya hak kazanan kişi ve kuruluşlara ödülleri, Ankara Dedeman Oteli’nde yapılan bir törenle verildi. Yılın Hoşgörü Ödülü’ne layık görülen Fethullah Gülen Hocaefendi, ödül töreninde yaptığı konuşmada ödülü, hoşgörü düşüncesini bir tarih boyu en iyi temsil eden Yunus Emre, Hoca Ahmet Yesevi ve Mevlânâ Hazretleri başta olmak üzere milletimizin hoşgörü mimarları adına aldığını söyledi.
23.02.1997 Sanat ve İşçi Vakıflarından Ödül Aldı
Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı (TÜRKSAV) tarafından Türk dünyasına katkıda bulunan kişi ve kuruluşlara verilen Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri’nin sahipleri belirlendi. Fethullah Gülen Hocaefendi’ye, teşvikleriyle Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinde açılan okullar ve Türkiye’yi dünyaya açmak için gösterdiği gayretlerinden dolayı hizmet ödülüne layık görüldü.
21.11.1997 Türk Eğitim Sen’den Eğitim Ödülü Aldı
Türk Eğitim-Sen, Fethullah Gülen Hocaefendi’ye 24 Kasım eğitim özel ödülü verdi.
19.03.1998 Türk 2000’ler Vakfı’ndan Ödül Aldı
Türk 2000’ler Vakfı, Türk dünyasına katkıda bulunan 20 kişiye ödül verdi. Fethullah Gülen Hocaefendi’ye de Türk dünyasındaki eğitim faaliyetlerine katkılarından dolayı ödül verildi.
18.04.1998 Türk Ocakları’ndan Ödül Aldı
Türk Ocakları, Hamdullah Suphi Tanrıöver Türk Ocakları Kültür Armağanı’nı Fethullah Gülen Hocaefendi’ye verdi.
05.07.1998 İpekyolu Vakfı’ndan Ödül Aldı
İpekyolu Vakfı, Türk dünyasının gelişmesine, milli birlik ve beraberliğin sağlanmasına katkılarından dolayı Fethullah Gülen Hocaefendi’ye ödül verdi.
27.04.2001 Üstün Hizmet Ödülüne Layık Görüldü
TYB, eğitim ve kültür hizmetleri sebebiyle Fethullah Gülen Hocaefendi’yee, üstün hizmet ödülü verdi.
01.11.2004 Kırgızistan Ruhaniyet Vakfı Tarafından “Barışa Katkı” Ödülü Verildi
Kırgızistan Ruhaniyet Vakfı, eğitim alanındaki faaliyetleri ve düşünceleri ile uluslararası barışa katkı sağlayan Fethullah Gülen Hocaefendi’yee “Halklararası Uyum ve Barışa Katkı” ödülü verdi.
25.10.2005 UNESCO Tarafından “Hoşgörü ve Diyaloğa Katkı” Ödülü Verildi
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Organizasyonu UNESCO Romanya Komisyonu, dünya barışına yaptığı katkılardan dolayı Fethullah Gülen Hocaefendi’yi “Hoşgörü ve Diyaloğa Katkı Ödülü”ne layık gördü.
23.06.2008 Dünyanın 100 Entelektüeli Anketinde Birinci Oldu
Foreign Policy’nin düzenlediği “Yaşayan En Büyük 100 Entelektüel’ anketinde Fethullah Gülen Hocaefendi birinci oldu.
16.07.2010 Fahri Doktora Ünvanı
İngiltere’nin köklü eğitim kurumlarından biri olan Leeds Metropolitan Üniversitesi, Fethullah Gülen Hocaefendi’ye fahri doktora unvanı verdi.
11.05.2011 EWI’dan 2011 Barış Ödülü
East-West Institute (Doğu-Batı Enstitüsü -EWI), 2011 Yılı Barış Ödülü’nü Fethullah Gülen Hocaefendi’ye verdi.

 

 

 

 

 

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER