GazeteBalkan

GÜN GÜN ROMANYA-3

GÜN GÜN ROMANYA-3
22 Kasım 2016 - 9:53 'de eklendi ve 932 kez görüntülendi.

26 TEMMUZ 2016

En büyük hamilerinden destek açıklaması yok !

 

Türkiye’deki başarısız kanlı darbe girşimcisi FETÖ’nün başı olduğu gerekçesi ile ABD’den iadesi istenene Fetullah Gülen’in Romanya’daki yandaşları bugünlerde Romen basınından ve kamuoyundan büyük destek bekliyor. Romen yetkililerin lehlerine olan açıklamalarına toğrağın suya muhtaç olduğu kadar kendilerini muhtaç hissediyorlar. Nevarki, her geçen gün ne oldukları Romen makamları tarafında da anlaşıldığı görülen Luminacılar, destekleri azalınca son etkinliklerinde  Ermeni azınlığın milletvekili ile teselleli buldular.

FETÖ yandaşlarının  Bükreş’te kurduğu okulların en büyük hamsisi olarak uzun yıllar (2000-2016) 2. Bölge Belediye başkanlığı yapan Neculai Onțanu olduğu biliniyor. Onteanu’dan bugüne kadar kadim dostları için bir açıklama ise henüz gelmedi.

Türkiye’de de Cemaat tarafından ağırlanan Onteanu, arsa yolsuzluğu nedeni ile bu yılın başında gözaltına alınmış ve Belediye Başkanlığı görevi elinden alınmıştı. (Anayurt)

 

 

28 TEMMUZ 2016

Panige kapıldılar!

 

Kanlı darbe girişimcisi FETÖ yandaşları Romanya’da SMS mesajları ile öğrenci kayıplarını azaltmaya çalışıyorlar.

 

Türkiye’deki kanlı FETÖ darbe girişiminin ardından Romanya’da Türkler, Fetullah Gülen okullarındaki öğrencilerini alarak başka okullara kaydettiriyor. Türk velilerin bu girişimi Gülen okulları olarak bilinen okullarda panik yarattı.

Bükreş’te Ahmet Daştan ve Köstence’de Yusuf K. okulların kan kaybını durdurmak için Türklere “darbe isteyenin Allah müstehakını versin” minvalinde SMS mesajı atıyor. Sms mesajlarına tepki veren velilere ise “kimseye hesap vermek mecburiyetinde değiliz” denilerek tehdidimsi ifadeler kullanılıyor.

Öte yandan Bükreş Ticaret Müşaviri Mükerrem Aksoy tarafından yapılan yazılı açıklamada Bükreş’teki Mark Twain ve Little London School ile anlaşma sağlandığı bildirildi.

Konu ile ilgili açıklama aynen şöyle:

“Vatandaşlarımızdan gelen talepler üzerine, Pipera’da bulunan Mark Twain International School ile bir anlaşma sağlanmıştır. Bu anlaşmaya göre, Mark Twain’e çoçuklarını kaydettirecek vatandaşlarımız aşağıdaki imkanlardan faydalanacaktır:

1- Okula ilk başlayacak veya Romanya’ya yeni gelen öğrencilerimiz için %35 indirim yapılacaktır.

2- Romanya’daki anaokul, ilk,orta ve lisede halihazırda öğrenim gören öğrencilerimiz, Mark Twain International School’a kayıt yapmaları ve kayıt sırasında önceki okullarında imzaladığı son sözleşmeyi getirmeleri halinde, aynı fiyat üzerinden Mark Twain International School’a kayıt yaptırabilecektir.

Bu fiyatlar, sonraki yıllarda referans fiyat olup, yıl artışları kayıt fiyat üzerinden yapılacaktır.

3- Öğrencilerin 30’a ulaşması halinde okulda Türkçe eğitimi de verilecektir.

4- Yemeklerde domuz ve mamüllerine yer verilmeyecektir.

5- Tüm kayıtlarla Genel Müdür Dan Macovei Vlasceanu ilgilenecektir.
(0722708048, directors@marktwainschool.ro)

ve ikinci okul olarak Bu defa, Pipera’da bulunan Little London School ile anlaşma yapılmıştır.

Bu anlaşmaya göre, Little London School’a çoçuklarını kaydettirecek vatandaşlarımız aşağıdaki imkanlardan faydalanacaktır:

1- Okula kayıt olacak tüm vatandaşlarımızın çoçuklarına %20 indirim yapılacaktır.

2- Yemek ücreti alınmayacaktır.

3- Öğrencilerin 30’a ulaşması halinde okulda Türkçe eğitimi de verilecektir.

4- Yemeklerde domuz ve mamüllerine yer verilmeyecektir.” (Anayurt)

 

 

28 TEMMUZ 2016

Kara kaküllü Amed’im

 

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sizi ‘Paralel yapı’ ve ‘haşhaşiler’ olarak nitelendirip, gürlediği günlerdi.

Dönemin Enerji Bakanı Taner Yıldız, Romanya’yı ziyaret ediyordu. Bakan Yıldız’ın katıldığı bir toplantıda utanmadan ayağa kalkarak ve söz isteyerek sözde Türk okullarının Romanya’daki faaliyetlerini ne de güzel anlatıyordunuz!

Başbakanı Erdoğan’ın hilafına Bakan Yıldız sizi dinlemekle yetindi, nezaket gösterip tepki vermedi.

Sizi ilk o gün gördüm. Cesaretinize hayran kaldım! Sizi her an kendisini patlatmaya hazır canlı bomba gibi algıladım.

Toplantı sonrası etrafımdakilere sordum: “Kim bu cesaret timsali, kara kaküllü yiğit?”

“Bu” dediler! “Amet, Cemaatin Romanya İmamı!”

Eee, sizin gibi “İmamları” olduğu sürece Put’unuzun sırtı yere gelmez.

.***

Seni görünce nedense aklıma Ömer Seyfettin’in ‘Efruz Bey’ başlıklı hikâyesi geldi. Hikâyede her kılığa giren Amed’e anası, “Boyun bosun devrilsin Amed, utanmıyor musun Ümmeti Muhammed’in evlatlarını kandırmaya?” diye bağırıyordu. Amed ise, “Benim adım Amed değil Efruz anne Efruz” şeklinde cevap veriyordu. Efruz takma adını kullanan Amed.

Cemaat patronlarının takma ad kullandığını işin erbabı bilir. Senin adın gerçekten Ahmet mi bilmem.

Ama, Ömer Seyfettin’in Efruz takma adlı Amed’inin senin gibi pek yakışıklı, pek cesaretli, pek düzenbaz, kendi yalanına aşık bir tip olduğunu bilirim.

Okumamışsanız, okumanızı sonra da aynaya bakmanızı tavisye ederim.

***

Romanya’ya ne zaman geldin bilmiyorum; sizinkilerin hovarda ama dindar Türklere 100 dolar karşılığı dini nikah kıyarak iş başı yaptığı günleri bilir misin kara kaküllü Amed’im?

Soydaş çocuklarını otobüslerle İzmir’e götürüp ‘Işık evleri’ne tıkıp, pasaportlarını da ellerinden alıp karanlığa ittiğiniz günleri bilir misin Amed?

Her halde bilirsin, yoksa seni niye ‘Cemaat İmamı’ yapsınlar değil mi?

Seni niye hatırladığımı söyliyeyim Amed’im: Bu günlerde Bükreş’te kimi görsem adı Amed olan birinin gönderdiği “valla, billa darbe girişimini biz yapmadık!” minvalindeki sms mesajları okutuyor bana. Sonra da kendi cevaplarını.

Okuduğum kadarı ile vatandaşların cevapları bir harika. Tam doktora tezi konusu olacak cevaplar.

Eğer o Amed sen isen rica etsem, o cevapları bana gönderir misin kara kaküllü Amed’im. Her bir cevap gördüğüm kadarı ile değil hikâye, Romanlık mevzular. Söylemesi ayıp, serde biraz yazarlık var da.

Kırk yıl kandırılmış insanların tepkisi olan ibretlik sözleri bir daha ben nerede bulurum Amed? Yap bir iyilik, gönder aldığın cevapları bana!

 

 

 

 

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER