GazeteBalkan

Hukuk ve Hayata dair Örnekler

Hukuk ve Hayata dair Örnekler
23 Kasım 2016 - 10:38 'de eklendi ve 436 kez görüntülendi.

Hukuk ve Hayata dair örnekler

 

Adnan Menderes hükümetinin Adalet Bakanı Osman Şevki Çiçekdağ, 27 Mayıs darbesinden sonra Kayseri Cezaevinde daracık hücreye kapatıldığında hücre kapısını yumruklayarak gardiyanı çağırmış, ardından da sormuştu; “Burada insan yaşayabilir mi?” Gidene ağam, gelene paşam demeye alışkın gardiyan ise; “Bu hücre sizin imzanızı taşıyan emirle yapıldı sayın Bakan” şeklinde cevap vermişti.

***

“Eski Libya Başbakanı ve Petrol Bakanı Şükrü Ganem’in cesedi geçen yıl Tuna nehrinde bulundu. Avusturya polisi, Ganem’in cesedinde darp izine rastlanmadığını söyledi. 69 yaşındaki Ganem, merkezi Viyana’da bulunan bir şirkette danışman olarak çalışıyordu. 2003-2006 yılları arasında başbakanlık yapan Ganem daha sonra 2011’e kadar kadar petrol bakanı olarak görev yapmıştı. Ganem, 2012 yılında ayaklanma sırasında ülkesinden kaçmış ve isyancılara yönelik saldırıları eleştirerek durumun artık dayanılmaz hale geldiğini, bakanlığını sürdüremeyeceğini söylemişti. Viyana’da yoldan geçen bir kişinin Ganem’in köprü altındaki cesedini görerek polise bildirdiği belirtiliyor. Polis sözcüsü Roman Hahslinger, Ganem’in giyinik olduğunu, üzerinde çalıştığı şirketin adının yer aldığı bir belgeden başka kimlik bulunmadığını, eski Başbakan’ın çalıştığı şirketin personeli tarafından teşhis edildiğini söyledi.”

***

Kocası ve kendisini kurşuna dizmeye hazırlanan askerlere Romanya devrik diktatörü Nikolay Çauşesku’nun karısı Elena; “Etmeyin yavrularım. Ben sizin annenizim” diye yalvarmıştı.

***

1400’lerin başındaki Ankara savaşında iki Türk hükümdarından aksak olan Timur, gözleri yavaş gören Beyazıt’ı yenmişti. Beyazıt’ı esir tutulduğu çadırda ziyareti sırasında düşünceli ve dalgın bulan Timur sorar;

“Ne düşünüyorsun?”.

Beyazıt’ın verdiği rivayet edilen cevap bugün bile oldukça düşündürücü olsa gerek; “Senin gibi bir topal ile benim gibi bir körün eline kalmış dünyanın halini düşünüyorum.”

***

Kör’ü ve Topal’ı ile bile dünyaya hükümran olmuş bir milletin bugünkü halini kim düşünür bilmem.

Ama bugünkü halimize bile tahammül edemeyenlerle dolu bir dünyada yaşadığımız gerçek. (10 Haziran 2014)

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER