GazeteBalkan

Çocuklarını FETÖ Okullarından Almak İstiyorlar

Çocuklarını FETÖ Okullarından Almak İstiyorlar
24 Kasım 2016 - 9:56 'de eklendi ve 747 kez görüntülendi.

1 AĞUSTOS 2016

“Çocuklarını FETÖ okullarından almak istiyorlar”

*Bükreş Büyükelçisi Ertaş, Romanya’da yaşanan son iki haftayı AA’ya değerlendirdi.

 

ANKARA – Türkiye’nin Bükreş Büyükelçisi Koray Ertaş, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından, Romanya’daki Türk vatandaşlarının çocuklarını ülkedeki FETÖ bağlantılı okullardan almak istediklerini, büyükelçiliğin çocukların gidebileceği alternatif okullarla görüşerek anlaşmalar yaptığını kaydetti.

Türkiye’nin Bükreş Büyükelçisi Ertaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bükreş’te bulunan çok sayıdaki Türk vatandaşının, Türkiye’deki darbe girişimi öğrenir öğrenmez Türk bayraklarıyla büyükelçiliğe geldiğini ve sabaha kadar gelişmeleri buradan takip ettiğini söyledi.

Darbe girişiminin ertesi günü de 200’ü aşkın vatandaşın geç saatlere kadar büyükelçiliğin önünde nöbet tuttuğunu, bu desteğin üç gün boyunca devam ettiğini belirten Ertaş, şöyle devam etti:

“Türkiye gibi demokratik bir ülkede askeri darbeye yer yok. Bu süreçte siyasi görüşü ne olursa olsun çok sayıda vatandaşımız, ülkemizde olduğu gibi devletine ve demokrasisine sahip çıktı. Vatandaşlarımız tarafından darbe teşebbüsünü kınayan bildiriler yayınlandı, basın toplantıları düzenledi, şehitlerimiz için mevlitler okutuldu. Başta Romanya Müftüsü Murat Yusuf, soydaş milletvekilleri ve birlik başkanları olmak üzere soydaşlarımız da keza ülkemiz ve milletimiz ile dayanışma mesajlarını ilettiler. Çok sayıda vatandaşımız çocuklarını Romanya’daki FETÖ iltisaklı okullardan almak istiyor. Bu konuda da ticaret müşavirliğimizle girişimler yaparak, çocuklar için alternatif okullarla görüşmeler yaptık ve anlaşmalar sağladık.”

FETÖ DARBE GİRİŞİMİNİN ROMANYA’DAKİ YANKILARI

Ertaş, 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından Rumen yetkililerin FETÖ bağlantılı kişi, grup ve kurumlar hakkında yürütülen operasyonlarla yasal tedbirler hakkında süratle bilgilendirildiğini vurguladı.

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis’in ve Başbakanı Dacian Cioloş’un darbe girişimine karşı net duruş ortaya koyarak Türkiye’deki anayasal ve demokratik kurumlara karşı her türlü eylemi kınadıklarını hatırlatan Ertaş, “Olayların hain bir darbe girişimi olduğunu öğrenir öğrenmez Rumen basınına demeçler vererek, yaşananların Türk Silahlı Kuvvetlerinin emir komuta zinciri dışında hareket eden FETÖ mensupları tarafından yapıldığını izah ettik.” diye konuştu.

Ertaş, 15 Temmuz’daki darbe girişiminin bastırılmasının ardından Türkiye karşıtı kampanyalara ağırlık veren FETÖ mensuplarının,Romanya’da basın yayın kuruluşlarını da etki altına almaya uğraştığına, Türkçe ve Rumence internet haber siteleri ve sosyal medya hesapları aracılığıyla propaganda çalışmalarına hız verdiğine dikkati çekti.

Ertaş, örgütün Türkiye’deki soruşturma süreci hakkında yürüttüğü karalama kampanyasına karşı, kendisinin Rumen makamlarla ve basınla görüşerek Türkiye’nin darbe teşebbüsüne ve FETÖ’ye ilişkin görüş ve beklentilerini aktardığını kaydetti.

Konuya ilişkin ondan fazla televizyon kanalına ve gazeteye mülakat verdiğini, Romanya’nın en büyük gazetelerinden Adevarul’da bir makalesinin yayımlandığını belirten Ertaş, şunları kaydetti:

“Rumen basını çok fazla haber olmayan bu yaz döneminde ülkemizde yaşanan gelişmeleri yoğun şekilde işlemektedir. Burada oluşturulmaya çalışılan menfi algının dengelenmesi için gayretlerimizi aralıksız sürdürüyoruz. Rumen makamlarına verdiğimiz temel mesaj, Türkiye’de kurumların görevinin başında olduğu ve Romanya ile stratejik ortaklığımızın gelişmelerden etkilenmeyeceği yönündedir. Rumen yetkililerle yakın temasımız devam etmektedir.”

“RUMEN TURİSTLERİ ÜLKEMİZE DAVET EDİYORUZ”

Romanya’da FETÖ’yle bağlantılı çok sayıda vakıf, dernek ve birliğin faaliyet gösterdiğini, darbe girişiminin ardından FETÖ sempatizanlarının suçluluk psikolojisiyle hareket ettiğini belirten Ertaş, şöyle devam etti:

“OHAL ilanının ardından ülkemizin yabancılar için güvenli bir yer olmadığına dair bir algı yaratılmaya çalışıldı. Bu konuda da süratle harekete geçerek gerekli açıklamalarda bulunduk, hem resmi makamları hem turizm acentelerini bilgilendirdik. OHAL’in vatandaşlarımızın ve yabancı misafirlerimizin günlük yaşantılarını etkilemeyeceğini anlatarak, Rumen turistleri ülkemizdeki tatillerini sürdürmeye davet ettik.”

Ertaş, Romanya’daki Türk sivil toplum kuruluşlarının da darbe girişimine karşı ortak basın bildirisi yayınladığını hatırlattı. Kanun dışı bu darbe girişimini güçlü ifadelerle kınayan bildiriye, en az 20 yıldır Romanya’da istihdam yaratan, 5 milyar avronun üzerinde yatırıma sahip, 10 bini aşkın iş insanının destek verdiğini ifade etti.

Türkiye’nin, insanların rahatlıkla fikirlerini beyan edebildikleri bir demokrasi ülkesi olduğunu ve darbe girişiminin ardından Türkiye’de her adımın hukuk çerçevesinde atıldığını vurgulayan Ertaş, “Türkiye demokrasiye ve anayasal düzene yönelik büyük bir tehditi kıl payı atlattı. Dostlarımızın, müttefik ve ortaklarımızın desteğine ihtiyacımız var. Bu darbe girişimi başarılı olsaydı, bugün demokrasinin olmadığı bambaşka bir Türkiye’den bahsediyor olurduk. Şimdi tek yaptığımız şey, hukuk çerçevesinde anayasal düzenimizi sağlamak.” diye konuştu. (AA/ NAZLI YÜZBAŞIOĞLU )

 

 

 

 

 

 

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER