GazeteBalkan

Türkiye ve Romanya ekonomilerindeki kayıt dışılık

Türkiye ve Romanya ekonomilerindeki kayıt dışılık
28 Kasım 2016 - 9:30 'de eklendi ve 442 kez görüntülendi.

Türkiye ve Romanya ekonomilerindeki kayıt dışılık

 

Haber sayfalarımızda okuyacaksınız; Romanya’da Fetullah Gülen Okulları diye bilinen okullara çocuk gönderenlerden önemli bir kısmı ödemeyi yine Fetullah Gülen’in güdümündeki Tuna Vakfı’na yada aynı güdümdeki Lumina Üniversitesi’ne bağış olarak yapıyormuş..

Geçenlerde Cemil Çiçek şunları söylüyordu:

“Benim gördüğüm şey şudur. Eğer biz işleyen bir demokrasi, işleyen bir devlet, mutlu ve müreffeh (zengin) bir toplum meydana getireceksek 3 şeyin şeffaflaşması ve de kayıt altına alınması gerekiyor. Ülkemizde 3 alanda kayıt dışılık var.
1- Bunlardan bir tanesi ekonomidedir. Siyasetin de çok önemli bir kısmı kayıt dışıdır.  Yeri geldiğinde demokrasinin ilerlemesi için değil başka türlü baskı yapan bir kısım yapılar var Türkiye’de. Bu yapılar kayıt dışı siyaset dediğimiz hususlardır.
2- Üzerinde hiç durmadığımız sosyolojik gruplar da kayıt dışı siyasettir. Bunların önemli kısmı kayıt dışı dini unsurlardır. Dinden kazanıp dünyaya yatıran (dini kullanıp zenginleşen) kesim var. Bunlar partilerde de aktif olurlar. İşte bunlardan din adına ortaya çıkıp nelerle uğraştıklarını ve nasıl bir kanlı gece yaşattıklarını açıkça gördük. FETÖ dedikleri; kanlı vahşeti yaşatanların yıllık harcaması 25 milyar dolardır.
3- Kayıt dışı siyaset ve kayıt dışı din dediğimiz unsurların iktidarlarla bağlantısı (vidalanması) metres ilişkisidir. Yani kim pırlantayı fazla takarsa onunla yatar onunla kalkarlar. Bugün bu partiyi desteklerler, yarın başka partiyi desteklerler. Dolayısıyla bu ilişkilerin de yerli yerine oturması zamanı geldi. Bu boyuta geleceği öngörülmedi, tedbir zamanında alınmadı.”

***

Öte yandan FETÖ kanlı kalkışmasından sonra Cumhurbaşkanı’nın;  “Geldiğimiz noktada, ‘eskiden şunu dedik, bunu söyledik’ demenin anlamı ve gereği yoktur. Bundan sonra önümüze bakma zamanıdır” sözlerini hatırlatan AK Parti muhalifi bir köşe yazarı da Cemil Çiçek’in sözleri ile ilgili şu yorumu yapıyordu:

“İktidarlarla metres ilişkisine giren kayıt dışı din (tarikatlar-cemaatler- şeyhler- müritler- kurban derisi-himmet parası- hac ile umre rantı toplayıcısı- devlet ihale alıcısı-havuz medyası) yapılarını şeffaflaştırın da görelim. Devletten, ordudan, yargıdan, polisten FETÖ temizlenirken aynı anda İslam inancını Türkiye’de esir etmiş kayıt dışı dini yapılar da sökülüp atılsın. Cemil Çiçek’ e günaydın demiyorum. Yüzde bin haklısın diyorum.”

***

CIA’ya ‘Hizmet’ hareketi, binbir türlü alavere – dalevere ile topladıkları ‘Himmet’leri kesilerek ortada bırakılmadıkları sürece Türkiye’nin ve Türk milletinin geleceğini tehdit etmeye devam edecektir.

 

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER