GazeteBalkan

‘Romanya’daki inlere’ nasıl girilecek?

‘Romanya’daki inlere’ nasıl girilecek?
29 Kasım 2016 - 10:00 'de eklendi ve 682 kez görüntülendi.

‘Romanya’daki inlere’ nasıl girilecek?

Gülen Cematine yönelik olarak kullanılan “İnlerine girilecek’ tabirinin insanî bir kavram olup olmadığı ayrı konu. İnsana ait hiç bir mekan için “İn” tabirinin kullanılması bize haz vermez.
Ancak son günlerde böcek veya dinleme skandalları ile ilgili olduğu ileri sürülen, biri emniyet müdürü iki polisin Romanya’da yakalanması sonucu Romanya birden bire ön plana çıktı.
Esasında Cemaat açısından Romanya oldum olası ön plandaydı.
F tipi yapılanmanın temel esaslarından birini, dünya ülkelerinin Türkiye’deki illere paylaştırılması oluşturur. Mesela, Romanya’nın İzmir’e bağlı olduğu iddia edilir.
Bu iddiaya göre, Romanya’nın her türlü ihtiyacını İzmir örgütü karşılar.
Çavuşesku rejiminin hemen ardından gelen yıllarda, Romanya’daki soydaş kızları ilk olarak İzmir’e götürülmüş, pasaportları ellerinden alınarak (istemeyenlerin gruptan ayrılmaması için) İzmir’deki yurtlarda barındırılarak eğitilmişlerdir.
İzmir’in Hoca Efendi’nin bizzat kendisinin yaşadığı, çevre edindiği ve örgütlendiği (teşkilatlandığı tabiri daha uygun olabilir) il olduğu, Romanya örgütlenmesinin de bu ildeki teşkilata emanet edildiğine bakılırsa, Romanya’nın önemi kendiliğinden ortaya çıkar.
Sonra, Hoca Efendi’nin oturum evrakları Amerika’daki mahkeme masasına yayıldığında, görülen evraklardan birisi de UNESCO Romanya Temsilciliği’nin Hoca Efendi’ye verdiği ödül belgesi idi.
UNESCO Romanya Temsilciliği’nin Fetullah Gülen’e verdiği ödül bir gazeteci olarak çok garibime gitmişti. Fiiliyatta kişisel olarak Romanya’da hiç bir faaliyeti olmayan, ABD’de yaşayan bir şahsa UNESCO gibi bir kurumun Romanya Temsilciliği niçin ödül verirdi?
Bu sorunun cevabını almak için o yıllarda bir kaç kez randevu talebinde bulunduğum, Cemaatin İftar yemeklerinde “benim babam papazdı” diye konuşmalarına başlayan UNESCO Romanya Temsilcisi nedense randevu talebimize cevap dahi vermemişti.
Ödül belgesi, oturum evraklarından birisi olarak dava dosyalarına girince olayın sırrı anlaşılmıştı.
Dahası, Romanya ekonomik açıdan Cemaat için vazgeçilmez ülkelerin en başında yer alır. Artık, yüzbinlerce euro değerinde gayrimenkul bağışlayanlara rastlanmasa da, sayıları iki elin parmak sayısını geçen, iyi sermayeye sahip, iyi para kazanan, iyi eğitim veren okullar var (son yıllarda yatırımlardan dolayı resmi kârı gözükmese de).
Şimdi bu okullar Cemaatin en büyük kozu. Türk velilerin, hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan’a söz söyletmeyen velilerin rahatsız oldukları görülüyor. Türk hükümetinin kendi eliyle şişirdiği balonu patlatma girşimlerine iyi gözle bakılmıyor.
Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yurt dışında okul açma girişimleri (henüz ortada birşey gözükmese de) de olumlu karşılanmıyor. Hemen Devlete ait Mecidiye’deki Kemal Atatürk Koleji öne çıkarılarak Romanya’da en kötü eğitime sahip olduğu öne sürülüyor. Kısacası, “Mecidiye’deki okula bak, Devleti’in açacağı okulları gör!” denmeye getiriliyor. (11 Şubat 2015 Çarşamba- Anayurt)

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER