GazeteBalkan

GÜN GÜN ROMANYA – 9

GÜN GÜN ROMANYA – 9
02 Aralık 2016 - 9:00 'de eklendi ve 1250 kez görüntülendi.

GÜN GÜN ROMANYA

 

8 AĞUSTOS 2016

Paralar Tuna Vakfı’na

 

BÜKREŞ (Anayurt)- Romanya’da, Fetullah Terör Örgütü (FETÖ) güdümünde bulunan ve Dünya kamuoyunda ‘Fetullah Gülen Okulları’ olarak ün yapan okullara giden bazı öğrencilerin çocuklarının okul ücretlerini okul idarecilerinin isteği üzerine yine FETÖ güdümündeki Tuna Vakfı’na bağış olarak ödedikleri ortaya çıktı.

İsimleri Anayurt’ta mahfuz velilerin aktardıklarına göre, bazı veliler de ilk öğretim veya orta öğretim kurumlarına giden çocuklarının ücretlerini yine FETÖ güdümündeki üniversiteye bağış olarak ödemişler.

Bazı veliler de Tuna Vakfı’na yapılan ödemeleri kısmen para, kısmen de mal olarak yaptıklarını söylediler. Mali uzmanlar ise bunun yasalara göre suç oluşturduğunu belirtiyorlar.

FETÖ güdümündeki Tuna Vakfı, örgütün Romanya’da kamuoyu desteğini kazanmaya yönelik yardım ve festival faaliyetleri ile biliniyor.

TUNA VAKFI’NIN HAKEMLİK YADA MAHKEMELİK İŞLEVİ

Öteyandan Tuna Vakfı’nın birbirleri ile ihtilaflı Türkler arasında mahkeme olarak da işlev gördüğü biliniyor.

Vakıf, bu konudaki işlerde yine Cemaat mensubu D. K.’un Romanya’dan kaçışının ardından yoğunluk yaşamıştı. D.K.’un kaçışının ardından oğlu Çingeneler tarafında 2 milyon euro dolandırıkları gerekçesi ile kameralar eşliğinde Bükreş’te silahla kovalanarak vurulmuştu.

Vakıf başkanının (Ş.K.), D.K.’yı kaçtığı Tanzanya’da telefonla bulduğu, kendisinden alacaklı ile yüzleşmesini istediği, D.K.’nın ise “ben Tanzanya’da kazandığım para ile Romanya’daki borcu ödemem” dediği Anayurt’a taraflardan biri tarafından aktarılmıştı.

Tuna Vakfı’nın en gözde hamilerinden biri ise FETÖ güdümündeki okullarda olduğu gibi bu yılın başlarında arsa yolsuzluğu ve rüşvet iddiaları sonucu gözaltına alınarak belediye başkanlığından atılan Bükreş 2. bölge Belediye Başkanı Neculai Ontanu’ydu.

 

8 AĞUSTOS 2016

Türk veliler basın toplantısı düzenleyecek

 

BÜKREŞ (Anayurt)- Romanya’daki Fetullah Terör Örgütü (FETÖ) güdümündeki okullarda okuyan çocuklarının kaydını almak isteyen Türk velilere çıkartılan güçlükler Türk velilerin sabrını taşırma noktasına getirdi. Türk veliler çareyi basın toplantısı yapmakta görüyor.

Çocuğunu okuldan almak isteyen velilere tasdikname (Okuldan ayrılış belgesi) vermeyen FETÖ güdümündeki okul idarecileri önce 2016-2017 öğretim yılı ücretinin ödenmesini istiyor.

Bazı veliler ise okula gittiklerinde, yada telefon açtıklarında muhatap bulamadıklarını, sürekli oyalandıklarını söylüyorlar.

Anayurt’a konuşan bir grup öğrenci velisi, 31 Ağustos’un öğrenci kayıtları için son gün olduğunu hatırlatarak, “Eğer bu hafta da çocuklarınızın okuldan ayrılış yazısını (Tasdikname) alamazsak, Romen gazetecileri çağırarak basın toplantısı düzenleyeceğiz. Sonra da başta Eğitim Bakanlığı olmak üzere Romen makamlarına şikayete gideceğiz” şeklinde konuştular.

 

8 AĞUSTOS 2016 

Büyükelçi Ertaş, Daraban’ı ziyaret etti

 

Bükreş Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, Romanya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mihai Daraban’ı ziyaret etti. Görüşmede Büyükelçi Ertaş’ın, Türkiye’deki kanlı FETÖ darbe girişimi sonrası süratle normale dönen  ticari ve turistik hayatla ilgili bilgi verdiği öğrenildi. Ertaşa ziyareti sırasında Bükreş Ticaret Müşaviri Mükerrem Aksoy ile TİAD başkan yardımcısı Ali Rıza Koska ile Genel Sekreter Güven Güngör eşlik etti.

 

8 AĞUSTOS 2016

Türkiye ve Romanya ekonomilerindeki kayıt dışılık

 

Haber sayfalarımızda okuyacaksınız; Romanya’da Fetullah Gülen Okulları diye bilinen okullara çocuk gönderenlerden önemli bir kısmı ödemeyi yine Fetullah Gülen’in güdümündeki Tuna Vakfı’na yada aynı güdümdeki Lumina Üniversitesi’ne bağış olarak yapıyormuş..

Geçenlerde Cemil Çiçek şunları söylüyordu:

“Benim gördüğüm şey şudur. Eğer biz işleyen bir demokrasi, işleyen bir devlet, mutlu ve müreffeh (zengin) bir toplum meydana getireceksek 3 şeyin şeffaflaşması ve de kayıt altına alınması gerekiyor. Ülkemizde 3 alanda kayıt dışılık var.
1- Bunlardan bir tanesi ekonomidedir. Siyasetin de çok önemli bir kısmı kayıt dışıdır.  Yeri geldiğinde demokrasinin ilerlemesi için değil başka türlü baskı yapan bir kısım yapılar var Türkiye’de. Bu yapılar kayıt dışı siyaset dediğimiz hususlardır.
2- Üzerinde hiç durmadığımız sosyolojik gruplar da kayıt dışı siyasettir. Bunların önemli kısmı kayıt dışı dini unsurlardır. Dinden kazanıp dünyaya yatıran (dini kullanıp zenginleşen) kesim var. Bunlar partilerde de aktif olurlar. İşte bunlardan din adına ortaya çıkıp nelerle uğraştıklarını ve nasıl bir kanlı gece yaşattıklarını açıkça gördük. FETÖ dedikleri; kanlı vahşeti yaşatanların yıllık harcaması 25 milyar dolardır.
3- Kayıt dışı siyaset ve kayıt dışı din dediğimiz unsurların iktidarlarla bağlantısı (vidalanması) metres ilişkisidir. Yani kim pırlantayı fazla takarsa onunla yatar onunla kalkarlar. Bugün bu partiyi desteklerler, yarın başka partiyi desteklerler. Dolayısıyla bu ilişkilerin de yerli yerine oturması zamanı geldi. Bu boyuta geleceği öngörülmedi, tedbir zamanında alınmadı.”

***

Öte yandan FETÖ kanlı kalkışmasından sonra Cumhurbaşkanı’nın;  “Geldiğimiz noktada, ‘eskiden şunu dedik, bunu söyledik’ demenin anlamı ve gereği yoktur. Bundan sonra önümüze bakma zamanıdır” sözlerini hatırlatan AK Parti muhalifi bir köşe yazarı da Cemil Çiçek’in sözleri ile ilgili şu yorumu yapıyordu:

“İktidarlarla metres ilişkisine giren kayıt dışı din (tarikatlar-cemaatler- şeyhler- müritler- kurban derisi-himmet parası- hac ile umre rantı toplayıcısı- devlet ihale alıcısı-havuz medyası) yapılarını şeffaflaştırın da görelim. Devletten, ordudan, yargıdan, polisten FETÖ temizlenirken aynı anda İslam inancını Türkiye’de esir etmiş kayıt dışı dini yapılar da sökülüp atılsın. Cemil Çiçek’ e günaydın demiyorum. Yüzde bin haklısın diyorum.”

***

CIA’ya ‘Hizmet’ hareketi, binbir türlü alavere – dalevere ile topladıkları ‘Himmet’leri kesilerek ortada bırakılmadıkları sürece Türkiye’nin ve Türk milletinin geleceğini tehdit etmeye devam edecektir.

 

 

9 AĞUSTOS 2016

Kaçak FETÖ’cü darbeciler Romanya’da mı?

 

Romanya’da Fetullah Gülen Terör Örgütü (FETÖ)  yanlıları arasından ayrılanların sokakta, sağda solda samimi olarak bildikleri insanlara anlattıklarına göre, Türkiye’deki kanlı FETÖ’cü darbe girişiminden sonra kaçanların önemli bir kısmının Romanya’da bulunduğu ve Gülen Cemaati yanlılarına ait misafir evlerinde barındıkları bildirildi. Böylesi evlerden birinin Bükreş- ploieşti kara yolu üzerinde olduğu iddia edildi.

FETÖ’cü iki polis şefi geçtiğimz yıl Romanya’da yakalanmış ve Cemaat’in önemli hukuk desteğine rağmen Türkiye’ye iade edilmişti.

gun-gun-romanya9-1 gun-gun-romanya9-2

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER