GazeteBalkan

Romanya’da Yakalanan Polisler Üzerine

Romanya’da Yakalanan Polisler Üzerine
02 Aralık 2016 - 9:00 'de eklendi ve 727 kez görüntülendi.

Dünkü yazımız “’Romanya’daki inlere’ nasıl girlicek” başlığını taşıyordu. Dün Romanya’nın Gülen cemaatinin önemli yeryüzü kalelerinden biri olduğunu göstermeye çalışmıştık.
Çünkü, AKP yetkilileri sağda solda, “Romanya’da bile olsa inlerine girilecek” minvalinde açıklamalarda bulunuyorlardı. İç politika açısından bu tip söylemler hamasi birer nutuk olsalar da, realitede ayağı yere basmayan sözlerdi. Bunun görülmesi için de yakın tarihin iyi bilinmesi gerekiyor.
Nitekim, Salı günü Timişoara’da iki avukat yakalanan polislerin avukatları olduklarını söyleyerek basın toplantısı düzenlediler.
Avukatların sözlerini polis hikayesinin yakın takipçisi Cihan haber ajansından alarak değerlendirirsek (Ki Cihan’ın haberlerine itiyatla yaklaşmak gerekiyor. Çünkü onlar önce Cemaatçi, sonra gazeteci), polislerin Romanya’ya sığınma talepleri yakalanmalarından önce yapılmış. Romanya uzmanı Cihan mensuplarının tebitlerine göre, bu yüzden sığınma talepleri neticeleninceye kadar Sedat Zavar ve İlker Usta Türkiye’ye iade edilmeyecek. İltica talepleri ise iki yıl içinde karar bağlanıyor. İltica talebinin iki yıl sürdürülmesi ise Romanya bürokrasini tanıyanlar için hiç de sorun değil. Hele hele Cemaat için hiç değil.
Demekki, iltica için Romanya iyi bir seçim. İki yıla kadar da kim öle, kim kala mantığı devreye sokulmuş olmalı.
Ancak, Romanya’nın her açıdan iyi giden Türk Romen ilişkilerini iki polise veya Cemaatin hatırına kurban etmeyeceğini de bilmek gerekiyor.
Bir şey daha; Romanya’nın Türkiye’ye karşı  “al Gülüm- ver gülüm” gibi bir alışkanlığı da var, unutulmamalı.
Kendi hayvan üreticilerini kurumak için bu metodu sık kullanır Romanya. Dileriz, polislerin kabağı da Türk meyve-sebzecilerinin başına patlamaz.
‘Organize suç’ diye bir kavram var da, nedense ‘Organize koruma’ diye bir kavram literatüre girmemiş. Cemaat şu günlerde Romanya’da bunun eşsiz örneğini sergiliyor. Kutlamak lâzım.
Geçenlerde Romanya’da bir Bankada parasının buharlaştığını öne süren Maraşlı Cumali önce İstanbul’da Romanya Başkonsolosluğuna giderek kapıya kendisini zincirlemiş, bu tepkisinin mükafatı olarak aldığı vize ile Bükreş’e gelerek Yolsuzlukla Mücadele Kurumu kapısına kendisini zincirlemiş, ardından da kös kös Türkiye’ye dönmüştü. Nedense Maraşlı Cumali’nın yanında iki avukat yoktu..
Ne denir? ‘Organize Koruma yoksunluğu’.. Allah her kula nasip etmez bunu
Budapeşte ile Bükreş arasında devlet memuru maaşı ile uçakla mekik dokumak nasıl oluyor bilmem ama, avukatlara göre, Ankara, uçaklarla mekik dokuyan bu polislere tuzak kurmuş!
Yeşil pasaportlu polislerin pasaportlarında sorun olduğunu ileri sürerek Romanya’ya yakalatmış, kazandığı süre içinde de Interpol kararı çıkartmış.
Kısacası Bükreş pilavı çok su kaldırır.
Aklıma bir şey geldi, bundan yıllar önce Romanya emniyetinden üst düzey birinin seks görüntülerinin kullanıldığı haberi gazetelere yansımıştı..
Yani, dinleme ve santaj deneyimleri ilk olarak Romanya’da tecrübe edilmişti de denebilir..
Karışık işler bunlar..
İp yumağı gibi..

(12 Şubat 2015)

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER