GazeteBalkan

TÜMİŞAD Başkanı Şahbaz Maarif Vakfını ziyaret etti

TÜMİŞAD Başkanı Şahbaz Maarif Vakfını ziyaret etti
02 Aralık 2016 - 9:00 'de eklendi ve 735 kez görüntülendi.

ANKARA- Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD) Başkanı ve Macaristan’ın Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz Türkiye Maarif Vakfını ziyaret etti.

 

Türkiye Maarif Vakfı Genel Merkezi’nde samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmede, Yönetim Kurulu Başkanı ve 24. Dönem Konya Milletvekili Prof. Dr. Cem Zorlu, Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı Osman Şahbaz’ı makamında kabul ederek ziyaretten dolayı memnuniyetini ve teşekkürlerini ifade etti.

Prof.Dr. Cem Zorlu konuşmasında ” Tarihi dostluk bağları içinde olduğumuz ülke olan Macaristan’la ilişkilerimizi daha da geliştirmeyi arzulamaktayız. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği hedefler doğrultusunda Türkiye Maarif Vakfı olarak Afrika’da eğitim alanında çok dinamik ve başarılı çalışmalar yapıyoruz. Uzun yıllar Almanya Essen şehrinde üniversitede öğretim üyesi olarak görev yaptım ve 2007 yılında da Macaristan’a ziyarette bulundum. Estergon kalesi ve şehrini, Gül Baba, Buda Kalesi ve Budapeşte’de birçok tarihi yerleri beğenerek gezme imkanım olmuştu. Macaristan ile başta kültür ve eğitim alanında işbirliğimiz olmak üzere, ilişkilerimizi geliştirmek ve bölgesel düzeyde diyaloğumuzu artırmak arzusundayız. İşbirliğimizi geliştirerek barış, sevgi ve refah ortamlarını genişleterek büyütmeliyiz” dedi.

Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD) Başkanı ve Macaristan’ın Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz ise konuşmasında ” Yeni kurulan Türkiye Maarif Vakfı’nın ve Başkanlığınızın hayırlı ve başarılı olmasını diliyorum. Birçok alanda aynı değerleri paylaşan Türkiye ve Macaristan, uluslararası meselelere yapıcı ve çözüm getirici bir vizyonla yaklaşmaktadır. 17-18 Aralık 2013 tarihlerinde Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştiren Başbakan  Orbán Viktor ve dönemin Başbakanı, Cumhurbaşkanımız

Recep Tayyip Erdoğan ile Ankara’da iki ülke arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi kurulmasına dair ortak siyasi bildiri imzaladılar, Ankara’da yapılan konseyin ilk toplantısı da bu anlayışın bir tezahürüdür. Macaristan ile ilişkilerimiz olumlu bir mecrada ilerlemektedir. NATO çerçevesinde işbirliğimiz oluşu, Türkiye’nin AB üyeliği sürecinde samimiyetle destek vermektedirler. Artarak gelişen siyasi diyalog ve çok taraflı ortamlardaki yakın işbirliğimiz yanında ikili ticaret hacmimiz dönemsel olarak 2 – 2.5 milyar doları bulmaktadır. İki dost ülke ilişkilerinin başta ekonomik, ticari, kültür ve sanat alanında geliştiğini müşahede etmek, potansiyeli olan diğer alanların da gelişeceğinin ipuçlarını teşkil etmektedir” dedi.

Avrupa’dan sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Mahmut M. Özdil’in de hazır bulunduğu görüşmede iki dost ülkenin ilişkilerinin yanı sıra, Avrupa, Macaristan, Afrika ve uluslararası konular değerlendirildi ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

TÜMİŞAD Başkanı Şahbaz görüşme sonrasında, Türkiye Maarif Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Cem Zorlu’ya Türk Macar Tarihi İlişkilerinden Kesitler kitabı, Kayseri Erciyes Dağını resmeden tabak ve saat hediye etti.

 

 

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER