GazeteBalkan

FETÖ usulü işadamı soygunu! – 15

FETÖ usulü işadamı soygunu! – 15
06 Aralık 2016 - 9:00 'de eklendi ve 715 kez görüntülendi.

“Bugün de ölmedim! Yazık.. Bir leş gibi yaşıyorum…”

                                             Molla Fetullah Gülen – 2009

FETÖ’nün hedefindeki isim:

 Albay Eser Şahan Romanya’da öldü mü, öldürüldü mü? 

 

“Şurada bir garip öldü diyeler / Üç günden sonra duyalar / Soğuk su ile yuyalar / Öldü garip bencileyin.”

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Daire Başkanlığı yapmış olan Albay Eser Şahan’ın 12 Şubat 2015’de Romanya’daki ölümü tam da böyle oldu.

Bükreş’te ölü bulundu. Aynı gün ingilizce yayımlanan Türkiye’deki bazı basın yayın kuruluşlarınca ‘darbeci’ ilan edildi. Cihan Haber Ajansı’nın “Oh olsun” minvalinde intihar süsü vererek servis ettiği  bir kaç satırlık haberle olay kapatıldı.

Aynı günlerde dönemin Başbakanı Recap Tayyip Erdoğanı dinleyen ve ‘Böcek davsaı’ sanıkları olarak bilinen iki polis Romanya’da yakalanmış, iade işlemleri ile uğraşılıyordu. Cemaatin dikkati bu polisler üzerinde gözüküyordu.

Tesadüfe bakın ki, Şahan’ın ölümünden bir hafta önce Romanya Başbakanı Victor Ponta, Romanya ile Türkiye arasındaki “denizaltı güç aktarım kablosu” projesi hakkında açıklamalar yapıyor ve “Ülkemiz için stratejik bir proje” diyordu.

Pekiyi böylesi tesadüf zamanlamanın ortasında ölen Albay Eser Şahan kimdi?

“Albay Şahan geçmişte DKK İstihbarat Başkanlığı yapmıştı ve 28 Şubat davası sanıklarındandı. Hakkında yakalama kararı çıkartılmıştı, aranıyordu.

Peki hakkındaki iddialar neydi? 28 Şubat sürecinde yaşanan meşhur “Köstebek” olayını ortaya çıkaran isimdi. Deniz Kuvvetleri’nde onbaşı rütbesiyle askerliğini yapan polis memuru Kadir Sarmusak’ın Batı Çalışma Grubu belgelerini Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı’na sızdırdığını tespit etti. TSK’yla, Emniyet’in ilk kez karşı karşıya geldiği olaydı.

28 Şubat soruşturması kapsamında 25 Mayıs 2012’de Savcılığa ‘tanık’ sıfatıyla ifade veren Kadir Sarmusak, 28 Şubat döneminde Şahan ve arkadaşlarının ‘irticai faaliyetlerle ilgili fişlemelerini’ anlatıp, kendisine işkence yaptıkları iddiasıyla şikâyetçi oldu.”

“28 Şubat davasında 6’ıncı operasyon Haziran 2012’de yapıldı. O günlerde aranan, ama bulunamayan üç isimden de söz edildi. Bu isimlerin, emekli Korgeneral Erdoğan Öznal, emekli Tümgeneral Cevat Temel Özkaynak ve emekli Albay Eser Şahan olduğu duyuruldu.”

Önce 13 Şubat 2015 tarihli gazetemizdeki (Ogünkü adı ile Anayurt) “E. Albay Eser Şahan Romanya’da vuruldu” başlıklı ve “28 Şubat süreci sanığı olarak aranan emekli Albay Eser Şahan, Romanya’da evinin önündeki parkta vurulmuş olarak bulundu” spotlu haberimize bir göz atalım:

***

BÜKREŞ (Anayurt)- 28 Şubat süreci Batı Çalışma Grubu (BÇG) soruşturması sanığı olarak aranan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Daire eski başkanı, Emekli Kıdemli Albay Eser Şahan, Romanya’nın Başkenti Bükreş’te evinin önündeki çocuk oyun parkında silahla vurularak, ölmüş halde bulundu.

Olay, bir Romenin kanlar içindeki Şahan’ı görerek 112 ihbar hattını araması ile ortaya çıktı. Albay Şahan’ın ölümüne neden olan silahın hemen yakınında bulunduğu, olay yerinde bir de intihar notuna rastlandığı belirtildi.

Üç yıl önce Romanya’ya sığınma talebinin kabul edildiği bildirilen ve 10 yıldır Romanya’da yaşadığı kaydedilen Emekli  Albay Eser Şahan’ın vurularak ölümü ile ilgili olarak, çevredeki kimsenin silah sesi duymadığı belirtildi. Bükreş 6 bölgede yaşayan Albay Şahan’ın eşi ise sabah uyandığında eşini evde göremediğini, zaten sürekli korku içinde yaşadığı bilgisini verdi. Komşuları ise Albay Şahan’ın biri kız iki çocuğu ile birlikte sessiz biri olarak yaşadığını, kimseye rahatsızlık vermediğini söylediler.

Emekli Kıdemli Albay Eser Şahan, Batı Çalışma Grubu (BÇG) belgesini hazırlayan kişi olarak kamuoyuna lanse edildimişti.

ALBAY ŞAHAN İLE İLGİLİ BİLGİLER

Türkiye’deki basın yayın organlarında, 7 Ocak 2013 tarihli gazetelerde “3 general ve bir emekli albay her yerde aranıyor” başlıklı haberde BÇG’nin matbu fişleme belgelerinde imzası bulunduğu gerekçesi ile Şahan hakkında yakalama kararı çıkartıldığı haberinin yer aldığı görüldü.

26.04.2012 tarihli Milliyet gazetesinde “Albay Eser Şahan yakalandı” başlıklı haberde ise şöyle deniliyordu:
“Soruşturma kapsamında aranan ancak İstanbul’daki adresinde bulunamayan emekli Albay Eser Şahan da dün yakalandı. Şahan, ev adresinde arama yapıldıktan sonra gözaltına alınarak, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne götürüldü.”

Zaman gazetesinde yer alan bir haberde ise  şu ifadelere yer verildiği görüldü:

“Köstebek davası sanıklarından Albay Eser Şahan, ifadesinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan sızdırılan belgenin Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir’de olduğunu söyledi.”

Öte yandan, Albay Şahan’a ait olup olmadığı bilinmeyen ancak  “eser Şahan @esersah35” adresi ile atılan 10 Şubat tarihli twetter mesajında ise “Yine gece yine uyku tutmuyor Ve yine twitter.” denildiği görüldü.

***

Şimdi de, Albay Eser Şahan’ın ölümünün hemen ardından bir başka Cemaat mağduru gazeteci Müesser Yıldız’ın Oda tv’de yazdıklarından bazı bölümleri aktaralım:

***

Ahmet Kaya’nın Bahtiyar şarkısındaki gibi, “Gazetede çıktı üç satır yazıyla” ölüm haberi.

Adı Eser Şahan’dı, emekli Albaydı, 66 yaşındaydı. 13 Şubat’ta Cihan Haber Ajansı duyurdu, “Romanya’da bir bankta ölü bulundu. Yanında bir de tabanca bulundu” diye. Haberde şu bilgiler vardı:

“28 Şubat soruşturması kapsamında aranan emekli Albay Eser Şahan’ın Bükreş’in Drumul Tabrei bölgesinde akşam evinden gezinmek için çıktığı belirtiliyor. 10 yıldır Romanya’da ikâmet ettiği ileri sürülen albayın, 3 yıl önce Romanya hükümetinden sığınma talebinde bulunduğu kaydedildi. Romanyalı eşiyle birlikte yaşayan Şahan’ın 2 çocuğu olduğu öğrenildi. Albay Eser Şahan, 28 Şubat sürecinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda İstihbarat Daire Başkanı olarak görev yapıyordu. Çok sayıda fişleme belgesinde Şahan’ın imzasının olduğu öne sürülüyordu.”

Şahan’ın naaşı 2 gün sonra İstanbul’a getirildi, 15 Şubat Pazar günü Selimiye Camii’nde kılınan öğlen namazını müteakip Pendik-Yeni Şeyhli Mezarlığına defnedildi. Sessiz sedasız. Ne haber oldu, ne kimse nasıl öldüğünü merak edip, araştırdı.

BİR ACAYİP YAKALAMA KARARI

28 Şubat davasında 6’ıncı operasyon Haziran 2012’de yapıldı. O günlerde arandığı, ama bulunamadığı belirtilen 3 isim vardı. Bunlardan birisi de Eser Şahan’dı.

O vakitler Şahan kimdi bilinmiyordu, tamamen tesadüf 28 Şubat davasındaki acayipliklere dikkat çekmek için 20 Kasım 2013’te bir yazı yazdık:

Yazıda Şahan’ın da ismi geçiyordu. Özetlersek;

5 Ocak 2013’te Star Gazetesi’nde yayınlanan bir haberde şöyle deniyordu:

“Operasyonun 6’ıncı dalgasının yapıldığı Temmuz ayından beri kendilerine ulaşılamayan, Emekli Korgeneral Erdoğan Öznal, Emekli Tümgeneral Cevat Temel Özkaynak ve Emekli Albay Eser Şahan hakkında görüldükleri yerde yakalanmaları için gıyabi tevkif kararı çıktı. Karar gümrük kapıları ve havalimanlarına da gönderildi… Yakalama kararının çıkartılmasının ardından Emniyet Genel Müdürlüğü harekete geçti. GBT kayıtlarına bu kişilerle ile yakalama kararı işlendi. Görüldükleri yerde gözaltına alınarak en yakın Cumhuriyet Savcısı’na götürülmesi istenen isimlerin yurt dışına çıkışları da engellendi. Gümrük kapıları ve havalimanlarının bağlı olduğu bilgi paylaşım ağına karar işlendi.”

Haberden anladığımız, bu üç ismin Haziran 2012’den beri arandığı, 2013 Ocak’ı itibarıyla da Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bu kişiler hakkında gümrük kapıları ve havalimanlarına bilgi verip, yurtdışına çıkışlarını engellediği idi.

Ancak iddianamenin ek klasörlerinde Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nin 22 Şubat 2012’de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdiği bir yazı vardı. Bu yazı 2012’ye aitken, ilgi tutulan ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne ait yazılar Şubat 2013 tarihliydi. Yani Ankara Emniyet’in yazısı 6’ıncı dalga operasyonundan 4 ay önce yazıldığı gibi, 1 sene sonrasına ait yazılar ilgi tutulmuştu.

“Sehven olduğunu varsayalım” deyip, şunları sorduk:

-Cumhuriyet Başsavcılığı, 6’ıncı dalga operasyonunda bulunamayan Erdoğan Öznal, Cevat Temel Özkaynak ve Eser Şahan’ın “hazır edilmesi”ni istemek için neden 8 ay bekledi?

-Star Gazetesi, tüm bu yazışmalardan 1.5 ay önce o kişilerin firari olduğunu ve yakalanmaları için gıyabi tevkif kararı çıkartıldığını nasıl bildi?

Dahası vardı. Ankara Emniyet’in 22 Şubat 2012 tarihli yazısında mesela Eser Şahan’la ilgili şu bilgiler veriliyordu:

“İstanbul ……. adreste ikamet eden Esar ŞAHAN’ın, belirtilen adresinde eşi Necla ESER’in üvey kardeşi Mehmet Hüsnü ALPER isimli şahsın ikamet ettiği ilgi (b) sayılı yazı ile bildirilmiştir. Eser ŞAHAN’ın 23.3.2012 günü İstanbul Sabiha Gökçek Havaalanı’nda ülkemizden çıkış yaptığı, resmi yollardan ülkemize giriş yapmadığı…”

Polise göre, Şahan 23 Mart 2012’de yurt dışına gitmişti. Peki ölüm haberinde ne iddia ediliyordu; “10 yıldır Romanya’da ikâmet ettiği”.

O yazımızda polisin bu bilgisinin de “sehven” olduğu varsayımından hareketle, şunu sorduk:

“Hadi bunun da mümkün olduğunu, aranan kişilerin firar tarihlerinin 2013 yerine yanlışlıkla 2012 yazıldığını kabul edelim. İyi de hem Ankara hem İstanbul polisi, sanıklardan birisinin 1 ay, diğerinin 2 ay, sonuncusunun da 3 ay sonra yurtdışına kaçacağını nereden bildi?!. Biliyorduysa, niye engellemedi?”

 

 

feto-usulu-isadami-soygunu-15

Ölümü süratle unutturulan DKK eski İstihbarat Başkanı Albay Eser Şahan

 

NOT: Dizi yazımızı kağıt veya online baskıya ulaşamadığınız günlerde veya önceki bölümleri   www.gazetebalkan.com veya facebook/gazetbalkan adresinden takip edebilirsiniz.

 

DEVAM EDECEK

 

 

 

 

 

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER