GazeteBalkan

‘ORGANİZE KORUMA’ ÖRGÜTÜ

‘ORGANİZE KORUMA’ ÖRGÜTÜ
06 Aralık 2016 - 9:00 'de eklendi ve 545 kez görüntülendi.

‘ORGANİZE KORUMA’ ÖRGÜTÜ

Başbakan’ın çalışma odasına dinleme cihazı yerleştirme suçu zanlısı eski Emniyet Müdürü istihbaratçı Sedat Zavar ile eski polis memuru istihbaratçı İlker Usta, bilindiği üzere Şubat ayı başında Romanya’da yakalanmışlardı.

Olayla kel alaka gözükmekle birlikte, bir kaç gün sonra da, 28 Şubat Davası sanığı askeri istihbaratcı denizci emekli Albay Eser Şahan yine iltica ettiği söylenen Romanya’da vurularak öldürülmüş halde bulunmuştu. Romen polisi, olay sonrası elde somut delil olmamakla beraber bu iki olayla ilgili bağlantı olduğunu düşünüyordu.

Romen polisi şüpheleri doğrultusunda yeni delillere ulaştı mı bilinmez ama, Albay Şahan, “Şurda bir garip ölmüş diyeler / Üç günden sonra duyalar / Soğuk su ile yuyalar” dizelerinde anlatıldığı gibi sessiz sedasız Türkiye’ye götürüldü ve defnedildi. Basın dahil kimse ilgi göstermedi.

İstihbaratçı Polislere gelince, ellerinden alınmadığı söylenen yeşil pasaportla Balkanlarda bir süre mekik dokuduktan sonra yakalandılar. Polislerin ailevi mal varlıkları oldukça iyi olmalı, yada iyi bir ‘Organize Koruma’ örgütünün himayelerinde olmalılar ki, Budapeşte’den Bükreş’e gidip gidip gelmişler.

Yakalandıklarında da, biri Türkiye’den gelme, diğeri Romen iki avukatı, Bükreş’ten bin kilometre uzaklıktaki Timişoara kentine giden pahalı tercümanı hemen yanı başlarında buldular. Türkiye’de zamanında boşa ağırlanmadıkları anlaşılan Romen medya mensupları ile birlikte Cihan Haber ajansı da emirlerine amade oldu. Adliye’ye her giriş çıkışları bir şova dönüştü. Ayak üstü medya ordusu önünde canlı yayınla polislerin Türkiye’deki eşleri ile bağlantı kuruldu. Kadınlar kocalarının işkenceye maruz kaldığını, ne kadar masum olduklarını anlattılar vs.

Buna rağmen, Türkiye’nin iade talebi Romen mahkemesi tarafından kabul edildi. Organize Koruma’ örgütü hemen devreye girdi. Polislere moral verdi. “Korkmayın AİHM sizi iade ettirmez” dendi ve bu doğrultuda harekete geçildiği Cihan tarafından haber olarak servis edildi. Bu davranışla önümüzdeki günlerde Bükreş Temyiz Mahkemesi’nin bakacağı İadeye İtiraz davasına da, bel bağlanmamış olduğu anlaşılıyor.

Polislerin Romanya’ya sığınma talepleri ile ilgili henüz bir gelişme yok. Ki, olayın başında yine Cemaat kontrollü medya, iltica prosedürünün iki yıl süreceği yalanını pompalamıştı.

Gözüken o ki, Cemaat ağababaları bu iki polisin Türkiye’nin eline geçmesinden çok korkuyor. Neden acaba? Adam harcamakta usta bir örgüt niçin bu iki polisi feda edemiyor. Kendi tabirleri ile “oldukça manidar”.

“Paralel devlet” sakızı iyice sulandırıldığı için artık toplum katmanlarında karşılık bulmuyor. Nitekim, Cemaatin de şoku çoktan üstünden attığı görülüyor.

Zaman gazetesinin Romen dilinden hazırlanan versiyonu ile Türkiye’ye “Tayyipistan” deniyor ve Romanya’da Türkiye aleyhine kamuoyu oluşturulmaya çalışılıyor. Bundan ne medet umdukları bilinmese de, AKP bahanesi ile Türkiye’ye ihanet ediliyor. Bir Türk, belki rahatsız olurlar, hadi Türk demeyelim Türkçe çıkan gazete iktidardakilerin şahsında Türkiye’yi kötülemek için niçin para harcayarak Romence gazete çıkarır?

Cemaat yeryüzünde Romanya’daki gücü kadar bir başka ülkede güç sahibi değildir. Bu güç AKP eliyle kendilerine verildi ve sağlandı.

Gelecek hafta Cumhurbaşkanı’nın Romanya’ya bir ziyaret gerçekleştirmesi bekleniyor. Bu alanda bakalım ne gibi gelişmeler olacak..

Cemaat olayı AKP’den önce de sonra da Türkiye’nin uzun vadeli güvenliği için bir tehditti. Tehdit olmaya da devam ediyor. Bunu asla unutmamak gerekiyor.

(23 Mart 2015)

 

 

 

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER