GazeteBalkan

100 Silah Satıcısının Cirosu 350 milyar Euro!

100 Silah Satıcısının Cirosu 350 milyar Euro!
07 Aralık 2016 - 9:36 'de eklendi ve 599 kez görüntülendi.

Silah cirosu ABD’de azalıp, Avrupa’da artarken 2 Türk silah üreticisi silah cirosu en yüksek ilk 100 firma arasına girdi.

 

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün yıllık raporuna göre dünyada silah satışları arka arkaya beşinci kez azaldı. ABD’li silah şirketlerinin cirosu düşerken Batı Avrupalı şirketlerin cirosu artıyor.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (SIPRI) 2015 yılı raporuna göre, dünyada silah satışları arka arkaya beşinci yılda da azalma gösterirken Batı Avrupalı silah şirketleri cirolarını artırdı. Dünya silah pazarında liderlik ise açık ara farkla hâlâ ABD’de.

Dünyanın en büyük 100 silah ve askeri hizmet şirketi arasında yapılan araştırmaya göre silah ticaretinde geçen yıl toplam ciro 370 milyar 700 milyon dolar (350 milyar euro). Sayının bir önceki yıla göre yüzde 0,6 oranında düşük olduğu ancak bunun silahsızlanmaya dönük bir işaret olmadığı kaydediliyor. Düşüş trendindeki yavaşlamanın bir geri dönüş anlamına gelebileceği belirtiliyor.

Silah satışlarından elde edilen cironun üçte ikisi (yaklaşık 209 milyar 700 milyon dolar) Amerikan şirketlerine ait. SIPRI Silah ve Askeri Harcamalar Programı Direktörü Aude Fleurant “Lockheed Martin’in dünyanın en büyük silah üreticisi olmaya devam ettiğini” belirtti. Fleurant büyük silah sistemlerinin sevkiyatında gecikmelerin, Amerikan askeri harcamalarının kısıtlanmasının ve Amerikan Doları’nın gücünün ihracatı olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

BATI AVRUPALI ŞİRKETLERİN CİROSU ARTTI

ABD silah satışları yüzde 3 oranında gerilerken Batı Avrupa ülkelerinin silah satışlarında artış gözlendi. Batı Avrupa menşeli silah şirketlerinin yaptığı ciro 2014 yılında düşüş kaydetmişti. Avrupalı şirketlerin cirosu 2015’te bir önceki yıla göre yüzde 6,6 oranında arttı. Toplam meblağ rapora 95,7 milyar dolar (90 milyar euro) olarak yansıdı.

Fransız şirketlerin bu artıştaki rolüne dikkat çeken SIPRI yetkilisi Aude Fleurant “Mısır ve Katar gibi ülkelere büyük silah ihracatları Fransız silah şirketlerinin cirosunu yükseltti” dedi. Dassault Aviation Group cirosunda yüzde 70’lik bir artış yakalarken ilk 100 şirket arasında bulunan Alman firmalarından üçünün toplam ciro artışı rapora yüzde 7,4 olarak yansıdı.

Rus firmalarının satışlarında da yüzde 6,2 oranında artış kaydedildi. Rapora göre bu artışta başta kendi ülkelerinde artan talebin karşılanması rol oynadı. Silah üretiminde geçen yıl ayrıca Güney Kore’de bir canlanma olduğu tespit edildi. İlk 100 şirket arasında bulunan Güney Koreli şirketlerin pazar payı yüzde 10 oranında arttı; listeye Güney Koreli İKİ TÜRK FİRMASI DA YER ALIYOR

SIPRI’nin silah cirosu en yüksek olan ilk 100 şirket listesinde iki Türk firması var. ASELSAN listenin 82’nci sırasında yer alırken ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) listenin 91’inci sırasında yer aldı. ASELSAN silah satışlarından elde ettiği ciroyu 979 milyon dolardan 1 milyar dolara çıkartırken, TUSAŞ 736 milyon dolardan 890 milyon dolara yükseltti.

ABD SİLAH İHRACATINDA ŞAMPİYON

Silah ihracatçısı ülkeler arasında ilk sırada ABD, ikinci sırada ise Rusya geliyor. İki ülkenin geçen döneme kıyasla bu konumlarını daha da pekiştirdikleri dikkat çekiyor. ABD, yüzde 27’lik artışla dünya silah ihracatının üçte birini gerçekleştiriyor. ABD’nin en önemli müşterisi Suudi Arabistan, ikinci sırada BAE, üçüncü sırada ise Türkiye geliyor. Dünya silah ihracatının dörtte birini Rusya yapıyor. Rusya’nın müşterileri arasında Hindistan, Çin ve Vietnam başı çekiyor. Çin, 2006 – 2010 yıllarını kapsayan döneme göre silah ihracatını yüzde 88 oranında artırdı. Dünya silah pazarındaki payı böylece yüzde 6’ya ulaşan Çin, Fransa’yı geçerek üçüncülüğe tırmandı. Çin’in dünya silah piyasasında önemli bir üretici ülke olarak görülmeye başladığına işaret eden SIPRI uzmanı Wezeman, bu gelişmede Çin ürünlerinde artan kalitenin etkili olduğunu kaydediyor. Çin silahlarının başlıca müşterilerini Pakistan, Bangladeş ve Myanmar oluşturuyor. Çin, Afrika piyasasından aldığı payı da artırma çabası içinde.

Fransa, Almanya, İngiltere, İspanya ve İspanya gibi Avrupa ülkeleri 2011 – 2015 yılları arasında dünya silah ihracatının beşte birini gerçekleştirdi. Fransa’nın ihracatı bir önceki döneme kıyasla yüzde 10 dolayında azaldı. Alman silah satışlarındaki gerileme yüzde 50’ye kadar vardı. SIPRI uzmanı Wezeman, bunun başlıca nedeninin Avrupa’daki ekonomik krizde aranması gerektiğine dikkat çekiyor. Avrupa ülkeleri silahlanmaya ayıracak para bulamıyor. Bu ise Avrupa silah endüstrisine yeni pazarlar bulma baskısını artırıyor. Wezeman, özellikle Alman şirketlerin silah sistemlerine Ortadoğu ve Asya’da müşteri bulabilmek için yoğun çaba gösterdiklerini vurguluyor. (DW)

 

 

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER