GazeteBalkan

Diktatör karısından akıllı olunca!

Diktatör karısından akıllı olunca!
07 Aralık 2016 - 9:23 'de eklendi ve 549 kez görüntülendi.

Diktatör karısından akıllı olunca!

 

Biz diplomat değiliz ama, üst düzey devlet yöneticilerinin bir başka ülkeyi ziyaretleri öncesi hazırlıklar herhalde en azından günlerce sürer. Görüşülecek konular iki ülke heyetleri tarafından önceden hazırlanır, hatta mutabakata bile varılır. Devlet başkanı, başbakan düzeyindekilere de tabiri caizse pişirilmiş yemeği servis etmek düşer. Ancak, diktatörler istisna olmalı!

***

Devrik Romen diktatörü Nikolay Çavuşescu’nun Türkçe dilini kullanan tercümanı Ruse Nedelea, bir ara anılarını anlatmıştı.

Tercüman Nedelea, Çavuşesku’nun son Ankara ziyareti (19 Ekim 1987’de olmalı) ile ilgili bir anısını anlatırken ilginç bir şey söylüyor. Romanya Diktatörü Nikolay Çavuşescu, Ankara’yı ziyareti sırasında kendisini ağırlamakta büyük özen gösteren bizim “Asmayalım da besleyelim mi?” zihniyetindeki diktatörümüz Kenan Evren’den diplomatik teamüllere göre hazırlığı hiç gündeme gelmemiş bir konuda teklif alır.

Evren, diktatör meslekdaşına Aliağa Demir Çelik İşletmesi ile ilgili ihale teklifinde bulunur. Olayı tercüman Nedelea şöyle aktarıyor:

“Bütün görüşmelerde Nikolay Çavuşesku ile birlikte o dönemde Romanya başbakanı birinci yardımcısı olan ve tüm resmi ziyaretlere refakat eden eşi Elena Çavuşesku da yer alır.

Kenan Evren, konuk heyete diğer konuların yanı sıra bir de Karabük, Aliağa Demir Çelik Fabrikalarında yap-işlet-devret usulüne göre Romanya’nın epey tecrübeli olduğu kömüre dayalı bir enerji santralinin kurulmasını teklif eder.

Bu teklif karşısında hazırlıksız olan Çavuşesku, yanındaki eşi Elena Çavuşesku’nun görüş ve onayını ister gibi bakar. Birkaç saniye süren sükunete son veren birinci başbakan yardımcısı Elena Çavuşesku ‘Nu Nicule!- Hayır, Nicule!’ diyerek uyarır.

Bana dönerek ‘Bunu nakletme’ sözlerini ekler. Çavuşesku da ‘Evet’ veya ‘Hayır’ demeyip, düşünelim şeklinde bir yüz hareketinde bulunur. Ve bu teklife cevap sonuna kadar ‘Hayır!’ kalarak, heyet ve uzmanlar arasında müzakere konusu da olmaz.”

***

Biliyor musunuz, Romanya’yı kendisinden daha diktator karısı Elena ile birlikte yöneten Çavuşesku’nun devasa demirçelik tesislerinin en büyüklerini şimdi İngiliz Mittel, Rus ve bizim Erdemir işletiyor.

Ne yazıkki, tercümanlar pek konuşamıyor. Konuşsalar, kim bilir ortaya ne ilginç hikayeler çıkar..

(Bu yazı 16 Eylül 2013 tarihinde yayımlanmıştır)

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER