GazeteBalkan

FETÖ usulü işadamı soygunu! – 16

FETÖ usulü işadamı soygunu! – 16
07 Aralık 2016 - 9:33 'de eklendi ve 583 kez görüntülendi.

“Bugün de ölmedim! Yazık.. Bir leş gibi yaşıyorum…”

                                             Molla Fetullah Gülen – 2009

FETÖ’nün hedefindeki isim:

 Albay Eser Şahan Romanya’da öldü mü, öldürüldü mü? 2

Dün Yunus Emre’nin “Şurada bir garip öldü diyeler / Üç günden sonra duyalar / Soğuk su ile yuyalar / Öldü garip bencileyin.” dizeleriyle aktardığımız Deniz Kuvvetleri Komutanlığı eski İstihbarat Daire Başkanı Albay Eser Şahan’ın 12 Şubat 2015’de Romanya’daki ölümü ile ilgili bir başka FETÖ mağduru gazeteci Müesser Yıldız’ın 17 Şubat 2015’de Oda tv’de yazdıklarından bazı bölümleri aktarmaya bugün de devam ediyoruz:

***

SON SÖZÜ: KESİNLİKLE KONUŞMAYACAĞIM

Şahan’ın ölümünden sonra konuyu bir kez daha araştırmaya başlayınca Vatan Gazetesi’nde 7 Ocak 2013’de yayınlanan bir haber bulduk. “YÖK Paşaları Firarda” başlıklı haberde şöyle deniyor:

“28 Şubat soruşturması kapsamında firari olan ve haklarında yakalama kararı bulunan 3 general ve bir emekli albay her yerde aranıyor. Hakkında yakalama kararı bulunmasına rağmen yaklanamayan ve yurtdışında olduğu öne sürülen Şahan’a VATAN ulaştı. Yurtdışında olmadığı öğrenilen Şahan, hakkındaki yakalama kararının sorulması üzerine ‘Bu konularla ilgili kesinlikle konuşmayacağım’ dedi… Yakalama kararı çıkartılan 4 isimden biri olan emekli Albay Eser Şahan’ın o dönem Deniz Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Daire Başkanı olarak görev yaparken, bir taraftan Batı Çalışma Grubu Kriz Masası Kurulu’nda paralel görev aldığı belirlenmişti. Yapılan aramalarda ele geçirilen BÇG’nin matbu fişleme belgelerinde Eser Şahan’ın imzasının bulunduğu ortaya çıkmıştı.”

Şahan Ocak 2013’te Türkiye’de, Vatan Gazetesi bulmuş, ama polise göre Mart 2012’de yurtdışına çıkış yapmış.

Böylece Star Gazetesi’ndeki haber, operasyon ve yakalama kararına ilişkin yazışmalar ile iddianamedeki bilgilerin ne kadar çelişkili olduğunu bir kez daha ortaya koyduktan sonra devam edelim.

İLGİNÇ OLAYLAR  

Şahan’ın Romanya’da ölü bulunduğu gün medyaya bir haber düştü. Erdoğan’ın ev ve ofisine böcek koyduğu iddia edilen iki polis Romanya’da film gibi bir operasyonla yakalanmıştı.

Yine o gün 28 Şubat soruşturması kapsamında “köstebek” Kadir Sarmusak’ın İstanbul’da talimatla ifadesinin alınması bekleniyordu. Ancak Sarsumak’ın mahkemeye gitmediği, bunun üzerine polis zoruyla getirtilmesi kararı alındığı öne sürülüyor.

Olaylar ve tesadüfler hayli ilginç değil mi?

TSK-POLİS KARŞI KARŞIYA GELMESİN DEMİŞ

Devam edelim.

Eser Şahan’ı 28 Şubat dönemindeki silah arkadaşlarına sorduk. Birisi şunları anlattı:

“Sarmusak yakalandı, ifadesi alındı. İfadesini Albay Şahan aldı, biz girmedik, kapıda bekledik. Kendisini iki kez uyardım, ‘Komutanım amiralliğiniz gidiyor’ diye. 20 gün sonra amiral olacaktı. İfade alma yetkisi yoktu. Karargâhın güvenlikten sorumlu subayının ifade alması gerekiyordu. ‘Biliyorum, ama TSK ile Emniyet karşı karşıya gelmesin diye çabalıyorum’ dedi. Sonrasında Köstebek davasında kendisi de yargılandı. Bir anlamda mahkemeye ev sahibiyle, hırsız birlikte çıktı. Orakoğlu ve Sarsumak’ın beraat etmesinin tek tek sebebi ifadelerinin uygun alınmamasıydı. Sorumluluğu biz üstlenelim, sizin amiralliğiniz yanmasın dedik, kabul etmedi. Sarmusak olayından sonra Akademi’de görevlendirildi. Hayatı mahvoldu. Birkaç yıl öğretmenlik yaptıktan sonra kendi isteğiyle emekliye ayrıldı. Eşinin hastalandığını, sonra ayrıldıklarını ve Romanya’ya yerleştiğini, orada evlendiğini duyduk.”

KESİNLİKLE ÖLDÜRÜLDÜ, ÇÜNKÜ 2000’DEN BERİ HEDEFTEYDİ 

Bir diğer silah arkadaşının iddiaları ise çok daha çarpıcı. İşte o sözler:

“Eser Şahan Cemaat’in direkt hedefiydi. O şubede görev yapan subaylar olarak 2000 yılından itibaren takibe alındık. İnternet sitelerine düşen ilk haberler, gelen ilk ihbar mektupları bizimle ilgiliydi. Sonuçta hepimiz 28 Şubat’ın sanığı yapıldık. Çünkü Eser Şahan Deniz Kuvvetleri’ndeki Cemaatçi yapılanmayı isim isim tespit etmişti. Paralel yapının her şeyini, imamlarını biliyordu. Kim ne derse desin, kesinlikle öldürüldüğüne inanıyorum. Dikkat edin, ne ölüm sebebi açıklandı, ne otopsi yapıldı. Romanya’dan siyasi sığınma talep etmiş. Sığınma talebinde bulunmuş birinin naaşı nasıl apar topar Türkiye’ye gönderildi? Silahtan söz ediliyor, silahı var mıydı, Romanya’ya sokması mümkün mü?”

İyi de Şahan’ı kim, niye öldürsün? Silah arkadaşının cevabı şöyle:

“İki nedenle yok edilmek istendiğini düşünüyorum; Birincisi, herkes kendi tabanına biz 28 Şubat’tan intikam alıyoruz mesajı vermek istemiş olabilir. İkincisi ve daha önemlisi 28 Şubat davası hızlandı. Sanki Mahkeme acele ediyor, seçimden önce bitirmek veya en azından bir ara karar almak istiyor gibi. Eser Şahan bir şekilde Türkiye’ye gelecek veya avukatıyla ifadesini gönderecekti diye tahmin ediyorum. Onun tanıklığı olmadan dava bitemezdi. Çünkü 28 Şubat sürecinde Genelkurmay’daki BÇG toplantılarına Deniz Kuvvetleri adına giden kişiydi. Devlet, bir şekilde onu bulup, ifadesini almak zorundaydı. Ama artık gerek kalmadı.”

OĞLUNUN TEPKİSİ

İlginç ve önemli bir ölüm. Bu tür iddiaların, spekülasyonların olması da doğal. Ama ya Türkiye’deki oğlunun sözleri?

Şunları söyledi ve telefonu kapattı:

“Ölüm sebebini öğrenemedim. Bu konuda hiçbir şekilde konuşmak istemiyorum.”

Merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına sabırlar diledikten sonra şimdi de biz soralım:

Bir dönemin önemli ismi ölü bulunmuş. Kimseyi ilgilendirmiyor mu?.. Bu ne derin suskunluk?..

Albay Eser Şahan öldü mü, öldürüldü mü?

Tarihimize bir “faili meçhul” cinayet daha mı eklendi?

Ölümü süratle unutturulan DKK eski İstihbarat Başkanı Albay Eser Şahan

 

NOT: Dizi yazımızı kağıt veya online baskıya ulaşamadığınız günlerde veya önceki bölümleri   www.gazetebalkan.com veya facebook/gazetbalkan adresinden takip edebilirsiniz.

 

DEVAM EDECEK

 

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER