GazeteBalkan

GÜN GÜN ROMANYA – 13

GÜN GÜN ROMANYA – 13
08 Aralık 2016 - 9:00 'de eklendi ve 550 kez görüntülendi.

GÜN GÜN ROMANYA  

18 AĞUSTOS 2016

Kalkınma Bakanı Elvan Bükreş’te konuştu

Bakan Elvan: “Darbe girişimi nedeniyle yabancı yatırımcılar hiçbir kaygı içerisinde olmasınlar. Biz onlara hep kucak açtık ve açmaya devam edeceğiz”

 

BÜKREŞ – Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimi nedeniyle yabancı yatırımcıların hiçbir kaygı içerisinde olmaması gerektiğini belirterek, “Biz onlara hep kucak açtık ve açmaya devam edeceğiz.” dedi.

Elvan, Bükreş’te Rumen ve Türk iş adamlarıyla yaptığı görüşmenin ardından yabancı basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Darbe girişiminin Türkiye ekonomisine sınırlı etkilerinin olduğuna değinen Elvan, ekonomik göstergelerinin şeffaf ve herkese açık olduğunu vurguladı. Elvan, Türkiye’nin ekonomik göstergeler itibarıyla Avrupa’nın en iyi ekonomileri arasında yer aldığına dikkati çekti.

Bakan Elvan, yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik birçok adım atıldığını belirterek, Rumen iş adamlarını ülkenin sağladığı fırsatları yerinde görmeleri için Türkiye’ye davet etti.

Elvan, bir basın mensubunun, “Darbe, girişimci yabancı yatırımcıyı korkutmayacak mı?” sorusu üzerine, “Darbe girişimi nedeniyle yabancı yatırımcılar hiçbir kaygı içinde olmasınlar. Biz onlara hep kucak açtık ve açmaya devam edeceğiz. Son günlerde Türkiye’ye yönelik dezenformasyonun çok yoğun olduğunu görüyoruz. Bu, FETÖ mensupları tarafından yapılan bir algı operasyonudur” diye konuştu.

Romanya’da bulunan ve FETÖ’ye destek veren Türk şirketler ile okullar hakkındaki bilgileri Romanya hükümetine ilettiklerini belirten Elvan, gerekli adımların atılmasını beklediklerini söyledi.

Elvan, Türkiye’nin temel hedefinin AB üyeliği olduğunun altını çizerek, “Ancak AB sözünde durmamıştır, teknik süreci siyasi sürece çevirmiştir. Müzakere sürecinde Türkiye mevzuatının önemli kısımını AB ile uyumlu hale getirmiştir. Bu uygulanan siyasi engeller diğer hiçbir aday ülkeye uygulanmamıştır. Biz Avrupa’nın bir parçasıyız.” ifadelerini kullandı.

Elvan’ın heyetinde yer alan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da darbe girişimine karşı siyasi partilerin ortak bir tavır sergilediğini belirterek, söz konusu dayanışmanın önemine değindi.

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek ise birçok Avrupa devletinin darbe girişimine karşı sessiz kaldığına dikkati çekerek, bu süreçte Türkiye’ye destek veren Romanya’ya teşekkür etti. (AA)

 

18 AĞUSTOS 2016

Bakanı Elvan Romanya Başbakan yardımcısı ile görüştü
BÜKREŞ – Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Romanya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi, Ticaret ve İş Çevresi İlişkileri Bakanı Costin Grigore Borc ile bir araya geldi.

Elvan ve beraberindeki heyet, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Bükreş’te Başbakanlık binasında Borc ile görüşme gerçekleştirdi.

Görüşme, görüntü alınmasının ardından basına kapalı devam etti. Söz konusu görüşmede Fetullahcı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminin ele alındığı, darbe girişimine rağmen Türkiye ekonomisinin sağlamlığını koruduğunun Romanya hükümetine iletildiği öğrenildi.

 

18 AĞUSTOS 2016

Bakan Elvan: FETÖ sapık bir anlayışa sahip
 

BÜKREŞ – Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Rumen firmalarının Türkiye’de yatırım yapması için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirterek, “Türkiye halen yatırımcılar için cazibesini koruyor.” dedi.

Elvan, Bükreş’te Türk ve Rumen iş adamlarıyla bir araya geldi.

Türkiye ve Romanya arasındaki ekonomik ilişkilerin önemine değinen Elvan, Türk iş adamlarının Balkanlarda en fazla yatırım yaptığı ülkenin Romanya olduğunu söyledi.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin büyük potansiyel taşıdığına işaret ederek, söz konusu hacmi geliştirmek için gereken adımların atılacağını ifade eden Elvan, “Rumen firmalarının Türkiye’de yatırım yapmasını arzuluyoruz. Bu alanda gereken her türlü desteği vermeye hazırız. Türkiye halen yatırımcılar için cazibesini koruyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ile Romanya arasındaki ilişkilerinin gelişmesi için çalışmaların sürdüğünü belirten Elvan, bu çerçevede Türk Hava Yollarının (THY) eylül ayında Romanya’nın Cluj kentine sefer başlatacağını vurguladı.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine karşı toplumun bütün kesimlerinin bir araya gelerek ortak tepki koyduğunu söyleyen Bakan Elvan, birçok Avrupa devletinin söz konusu darbe girişimine kısa sürede tepki vermediğini ifade etti.

Elvan, darbe girişiminden sonra gösterilen performans ile Türkiye ekonomisinin temellerinin sağlam olduğunun ispatlandığını vurguladı.

– “Biz yandık, siz yanmayın”

Bazı karanlık güçlerin Türkiye aleyhine propaganda yürüttüklerine dikkati çeken Elvan, şunları kaydetti:

“Bügün Türkiye, yarın Romanya, daha sonra başka bir ülke. Demokrasiye sahip çıkmalıyız. FETÖ sapık bir dini anlayışa sahip. Asker kıyafeti giymiş teröristlerin ifadelerine baktığımızda darbe girişiminin başı Pensilvanya’daki terörist başı Fetullah Gülen’dir. Bunu, girişimi yapanların birçoğu itiraf etti. Bu terörist yapı sadece Türkiye’yi ilgilendirmiyor. Biz bu darbe girişimiyle karşı karşıya kaldık, onları püskürttük, gereken cezayı veriyoruz ama bizde bir deyiş vardır ‘biz yandık, siz yanmayın’ diye. Bu kapsamda gereken hassasiyeti Romanya’nın göstereceğine inanıyorum.”

Toplantıya, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan da katıldı. (AA)

 

18 AĞUSTOS 2016

HAMDİ YILMAZ

Bakan Elvan’ın Bükreş ziyaretinden notlar

 

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın Polonya’nın ardından Romanya’ya gelerek FETÖ’nün kanlı ve başarısız darbe girişimini anlatması, herşeyden önce uzun bir aradan sonra Bükreş’e üst seviyede bir ziyaretin gerçekleşmesi açısından iyi oldu.

Eskiden bakanlarımız resmi temasların dışında ilk olarak FETÖ yandaşı okulları ziyaret ederlerdi. Bir Bakan’ın okul yetkilileri ile kapandığı odaya Büyükelçimizin dahi alınmadığı günü de görmüştü bu gözler.

Şimdi onların 15 Temmuz kanlı macerasını anlatıyoruz Romenlere.

Bakan Elvan, bir Romen gazetecinin sorusunu cevaplandırırken, 30 yıl Türk devlet adamlarını ‘olimpiyat, madalya’ gibi argümanlarla nasıl kandırdıklarını anlattı.

Dünya genelinde bulundakları yerlerdeki üst düzey devlet adamlarının çocuklarının öğrencileri oluşunu referans olarak gösterdiklerini ifadelendirdi.

İlk okuldan aldıkları çocukların üniversiteyi bitirişi ile işin bitmediğini, sonraki klasik iş bulma ve neticelerini de aktardı Bakan Elvan.

Dünya genelinde uyanan pek çok ülkenin gerekeni yaptığını anlatan Bakan Elvan, polomik yaratacacak cevaplardan da kaçındı.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine karşı toplumun bütün kesimlerinin bir araya gelerek ortak tepki koyduğunu söyleyen Bakan Elvan, birçok Avrupa devletinin söz konusu darbe girişimine kısa sürede tepki vermediğini hususunun dikakt çekici olduğunu söyledi.

Elvan, darbe girişiminden sonra gösterilen performans ile Türkiye ekonomisinin temellerinin sağlam olduğunun ispatlandığını vurgulayarak ‘Biz yandık, siz yanmayın’ dedi.

Bazı karanlık güçlerin Türkiye aleyhine propaganda yürüttüklerine dikkati çeken Elvan’ın şu sözleri de doğrusu kayda değerdi:

“Bügün Türkiye, yarın Romanya, daha sonra başka bir ülke. Demokrasiye sahip çıkmalıyız. FETÖ sapık bir dini anlayışa sahip. Asker kıyafeti giymiş teröristlerin ifadelerine baktığımızda darbe girişiminin başı Pensilvanya’daki terörist başı Fetullah Gülen’dir. Bunu, girişimi yapanların birçoğu itiraf etti.

Bu terörist yapı sadece Türkiye’yi ilgilendirmiyor. Biz bu darbe girişimiyle karşı karşıya kaldık, onları püskürttük, gereken cezayı veriyoruz ama bizde bir deyiş vardır ‘biz yandık, siz yanmayın’ diye. Bu kapsamda gereken hassasiyeti Romanya’nın göstereceğine inanıyorum.”

Kısacık bir güne ne sığdırılabilinirse onu sığrırmaya çalıştı Bakan Elvan.

Sayıları sınırlı da olsa Romanya ticaretinde önemli firmaların yöneticilerine dinamik Türk ekonomisini anlatmak, FETÖ yandaşlarınca algı operasyonuna maruz bırakılmış medya mensuplarının sorunlarını içtenlikle ve samimiyetle kendi siyasi muhalif parti milletvekilleri ile birlikte cavaplandırmak yabana atılacak bir  olay olmasa gerek. CHP ve MHP milletvekillerinin de kısa ama öz ve doyurucu konuştuklarını belirtmeliyim.

BİZDEN SİZE

 

HAMDİ YILMAZ

Modern hırsızlar çetesi hukuk arıyor

 

Küresel Çetelere Hizmet Hareketi, yılda 25 milyar dolar para harcayan bir örgüt. Fetullah Gülen, avukatına 2,5 milyon dolar ödüyor. ABD Senatörü’nün kampanyasına 2 milyar dolar bağışta bulunuyor.

Sevgili kardeşim, eğer İslam akıl diniyse bunu sorgulamalısın.

John Perkins, “Ben de bir ekonomik tetikçiydim” isimli kitap yazmış, dünya genelinde çevirdikleri fırıldakları anlatmıştı. Bunlar her alanda tetikçilik yaptı, onların anılarını okuyacağımız günler de gelecek. Şimdilik televizyonlarda günah çıkartanları görüyoruz.

Romanya’da da yatırımları bulunan Hüsnü Özyeğen’i ayağına getirtip röportaj yapan Ekrem Dumanlı şimdi hangi delikte saklanıyor bilen var mı?

Kendi polislerine toprağa boru gömdürmüşler, sonra vicdanını esir aldıkları savcıları toprağı kazdırmış, boruyu çıkartmış, canlı yayındaki satılmışları da İlker Başbuğ’a soruyor: Bu ney?

İlker Paşa  hayretler içerisinde toprak altından çıkana bakıyor ve şaşkın ifadelerle “Boru” diyordu.

Paşa, içeri atıldığında Hayri Gül, benim yanımda Serkan’a, anlatıyordu, “Boruuuu!” dedikçe kulakları ağzına varıyordu.

Şimdi İlker Paşa nerde, Hayri Efendi nerde?

Eğer İslam akıl dini ise  Küresel çetelere Hizmet Hareketi’nin iblisliklerini görmelisiniz.

Anladık, bir avuç Türk aydını hariç, bunlar herkesi uyuttu. Uyanık olanlara da kulak veren olmadı. Tamam, yapılacak birşey yok aldandınız, saflığınızın, dininize bağlılığınızın kurbanı oldunuz.

Olabilir, hepimiz aldanabiliyoruz.

Bari bundan sonra bunları semtinizden geçirmeyin, selam verseniz borçlu çıkacağınızı en iyi siz biliyorsunuz. Eksik olsun onların dini bilgisi, vaazı. İhtiyacınız varsa ortalama Müslüman bir Türk insanından öğrenin daha iyi. Hiç değilse, içinde yalan, riya olmaz.

Şimdi canına okudukları hukuku, köküne ayran suyu döktükleri vicdanı arıyorlar.

Siz hukuku bilir miydiniz, siz vicdanı tanır mıydınız diye sormuyoruz. Umarız bulurlar.

Ama önce hukuk ve vicdan eşliğinde çaldıkları soru cevaplarının, milletin üzerine doğrultukları silahların, gasp ederek kötüye kullandıkları makamların, ünvanların hesabını versinler.

Modern bir hırsızlık çetesi olarak, hak etmedikleri ünvanları, çocuklarımızın istikballerini, gençlerimizin fikirlerini ve vicdanlarını çaldılar. Masum insanların cüzdanlarını boşalttıkları da cabası.

Tıpkı Çanakkale Savaşında olduğu gibi yedi düvel onların yanında Türkiye’ye karşı.

Olsa da ne yazar?

 

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER