GazeteBalkan

Baubek Vefat etti

Baubek Vefat etti
12 Aralık 2016 - 9:30 'de eklendi ve 792 kez görüntülendi.

Baubek vefat etti

Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği kurucularından Şükri Baubek 91 yaşında vefat etti. Baubek’in cenazesi dün öğle namazına müteakik Bükreş Türk Şehitliği içindeki soydaş mezarlığına defnedildi.

Cenaze törenine Bükreş Tatar Cemiyeti üyelerin yanısıra Türkiye Cumhuriyeti Romanya Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, TIKA Genel Koordinatörü Hacı Ahmet Daştan ve Din İşleri Müşaviri Osman Kılıç da katıldı. Baubek’in cenaze namazını Bükreş Camii imamı Aziz Osman kıldırdı.

BİR TATAR TÜRKÜ GÖZİYLE : Şükri Baubek ( 1925 – 2016 )
Romanya Türk-Tatar Derneğin ilk kurucusu olan Şükri Baubek ​hocamızı kaybettik. O korku dolu günlerde cesareti sayesinde Tatarlar ve Türkler​ Macarlar’dan sonra 29 Aralık 1989’da tek çatı altında dernek kuran ikinci azınlık grubu​ olmayı başardılar​.  Çok büyük bir milletperver idi – 45 yıllık esaretten sonra ilk defa Tatarları ve Türkleri​ toplum olarak Bükreş’te yoğun emek sonucu alınan Piața Unirii’deki mütevazı bir dairede ​bir araya getirip buluşturan kişidir.

​​Hocamız – Bükreş Inşaat Fakültesinin saygın bir mensubuydu. Ayrıca mükemmel bir mühendisti: Bükreş’in Titan ve Gara de Nord 1 ve 2 metro duraklarını kardeşi Ismet’le beraber ​tasarlayanlar​ın arasındandır. Ayrıca Giurgeni-Vadu Oii köprüsünü tasarlamıştır

​ fakat kız kardeşi Türkiye’ye komünist rejimi tabiriyle “kaçtığı” için resmi evraklarda kendi ismini kullanması yasaklanmıştır.

Bana onu ömrünün son yıllarında tanışmak nasip oldu: hocamız en sıkıntılı günlerimizde bile asabi Tatarların arasında son derece sakin ve dengeli olmasıyla hepimize bir örnek oldu. Bizi sürekli milletimizi sevmek için sıcak bir şekilde teşvik etti. Gücünün yettiği son ana kadar canından çok sevdiği Tatarlar ve Türkler ​için mücadele etti.

​Daha iki ay evvelsine kadar aramızdaydı. 90 yaşında olmasına rağmen sıkı bir internet kullanıcısıydı.​ Allah rahmet eylesin!

 

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER