GazeteBalkan

Romanya’da genel seçimler sakin geçti

Romanya’da genel seçimler sakin geçti
12 Aralık 2016 - 9:35 'de eklendi ve 676 kez görüntülendi.

 

Romanya’da genel seçimler sakin geçti

 

BÜKREŞ – Romanya halkı, yeni dönem parlamento üyelerini belirlemek amacıyla sandık başına gitti. Ülkede 18 milyon 881 bin, yurt dışından ise 600 binden fazla seçmen için

Romanya genelinde 18 bin 626 sandık kuruldu. Seçilecek 330 milletvekili ve 136 senatör için dün oylama yapıldı. Seçimlerin toplam maliyeti 50 milyon euroyu buldu.

Avrupa Birliğinde kişi başına düşen gelirin en düşük olduğu ülkelerden Romanya’da son komünist Devlet Başkanı Nikolay Çavuşeksu’nun 25 yıl süren diktatörlüğünün ardından 1989’dan bu yana yedi kez genel seçimler yapıldı.

Ülke dışında yaşayan Romanyalılar için 4 milletvekili, 2 senatör ile 18 azınlık milletvekili kontenjanı ayrıldı.

TATAR TÜRKLERİNİN KONTENJANI BOŞ KALDI

Seçimlerde ilk kez azınlık Türk-Tatar milletvekili için ayrılan bir kişilik kontenjan boş kalıyor. Yargıtay, Merkez Seçim Bürosunun usul hataları nedeniyle başvurularını reddettiği Türk-Tatar adaylar Amet Varol ve Anefi Ersun’un seçimlere katılamayacakları yönündeki kararı onaylamıştı.

29 milletvekili çıkartacak başkent Bükreş’te Sosyal Demokrat Parti (PSD) 16’ıncı sıra adayı soydaş Şeila Abdulhamit, son seçim ziyaretlerinden birisini Tatar Türkleri İlim Adamları Derneği’ne gerçekleştirdi.

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER