GazeteBalkan

AB’de Sahte Haber Alarmı!

AB’de Sahte Haber Alarmı!
14 Aralık 2016 - 9:38 'de eklendi ve 498 kez görüntülendi.

AB’de sahte haber alarmı!

 

AB çevreleri özellikle ABD’deki başkanlık seçiminde sıkça gündeme gelen yalan haberlerin, gelecek yıl Fransa ve Almanya’da yapılacak seçimlerde de yüzünü göstereceği endişesi taşıyor.

 

8 Kasım tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yapılan yapılan başkanlık seçimlerden önce seçimleri etkilediği iddia edilen birçok sahte haber ortaya çıkmıştı. Hatta haberlerin biri Papa Francis’in Donald Trump’ı desteklediği yönündeydi.

Papa yalan haberin ardından yaptığı açıklamada bu tür haberleri üretmenin dışkı yeme hastalığıyla benzer olduğunu belirtmişti.

Euronews’in haberine göre, uzmanlar sahte haberi anlamak için beş ipucu veriyor:

1- Haberin sayfasını kontrol edin: Okuduğunuz makalenin hangi haber sitesinde yayınlandığına bakın.
2-URL’yi kontrol edin: Doğru bir adres mi yoksa mesela ABC.com.co gibi yanlış bir adres mi emin olun.
3- Etki alanını kontrol edin: Bir sitenin oluşturulduğu tarihi ve kime ait olduğunu kontrol etmek için siteyi kullanın. Genellikle, sahte siteler yalnızca birkaç gün veya birkaç hafta önce açılmış sitelerdir.
4- Siteyi ve hikayeyi arayın: Eğer saygın bir site ve doğru bir hikaye ise Google’da yazan kişi ve site için yüzlerce sonuç çıkmalı.
5- Tersinden görsel arama: Bazen sahte bilgiler, bağlam dışında sunulmuş eski bir görüntü biçiminde çevrimiçi olarak paylaşılır. Google’da tersinden tersinden görsel arama seçeneğiyle görselin doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Sahte haberler nereden geliyor?

Sahte haberler’‘in etkisinin değerlendirilmesiyle ilgili bir diğer sorun da başlığı altındaki yazıları birbirinden ayırmaktır. Belirli çevrimiçi kitlelerin hedef alındığı ve para kazanmak için onlara özel tasarlanan makaleler var. Birçoğu da insanların fikirleri etkileme amacı güdüyor.

SAHTE HABERLERİN AVRUPA’DA ETKİSİ NE OLABİLİR?

Uzmanlara göre, sahte haberler hem Fransız hem de Alman seçimlerine kadar sürecek önemli bir sorun. Çünkü yalan haber özellikle böyle durumlarda kitlelerin fikrini değiştirmek amacıyla başvurulan bir yöntem. Hatta devlet düzeyinde yapıldığına dair iddialar her dönem olmuştur. Geçtiğimiz günlerde de Almanya Anayasa Koruma Dairesi (BfV), Rusya’nın Almanya’da yaklaşan seçimleri yalan haber ve siber saldırılarla etkileyip ülkeyi istikrasızlaştırmayı hedeflediğini duyurdu. Moskova daha önce de ABD’deki başkanlık seçimini manipule etmekle suçlanmıştı.

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER