GazeteBalkan

Romanya’da Başbakan Kim Olacak Tartışması

Romanya’da Başbakan Kim Olacak Tartışması
15 Aralık 2016 - 9:41 'de eklendi ve 893 kez görüntülendi.

Romanya’da Başbakan kim olacak tartışması

 

BÜKREŞ – Romanya’da, 11 Aralık’ta yapılan parlamento seçiminin galibi Sosyal Demokrat Partinin (PSD) Genel Başkanı Liviu Dragnea hakkında 2 yıl serbest denetimli hapis cezası bulunması ülkedeki hükümet kurma tartışmalarını alevlendirdi.

Ülkede, 2012 yılında cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Traian Basescu’nun görevden alınmasına ilişkin yapılan referandum sırasında parti içindeki konumunu kullanarak referanduma şüphe ve hile karıştırmaktan suçlu bulunan PSD Genel Başkanı Dragnea’nın seçimlerden ilk sırada çıkmasıyla başbakanın kim olacağı yönünde tartışma başladı.

Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, istişare yapmak üzere cumhurbaşkanlığı sarayına davet ettiği parti temsilcilerine, “Seçimden önce de söylediğim gibi, anayasa gereği, hükümlü olan bir kişiyi hükümet kurmakla görevlendiremem. Hükümeti kuracak kişiyi ben atayacağım.” dedi.

PSD lideri Dragnea ise Romanya Liberal ve Demokratlar İttifakı (ALDE) ile koalisyon kuracaklarını belirterek, tek bir başbakan adayı belirlediklerini, bunu da kamuoyu ile yakın zamanda paylaşacaklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Iohannis’in davetine katılmayacaklarını belirten Dragnea, “Anayasa gereği cumhurbaşkanı bizim belirlediğimiz başbakan adayını hükümet kurmakla görevlendirir ve bu başbakan meclisten güven oyu alır.” ifadesine yer verdi.

Ülkedeki parlamento seçimlerinde Sosyal Demokrat Parti, oyların yüzde 46’sını, merkez sağdaki Ulusal Liberal Parti ise yüzde 20’sini almıştı. (AA)

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER