GazeteBalkan

TİKA Mecidiye Hastanesi’ni yenileyecek

TİKA Mecidiye Hastanesi’ni yenileyecek
16 Aralık 2016 - 9:54 'de eklendi ve 688 kez görüntülendi.

 

TİKA Mecidiye Hastanesi’ni yenileyecek

Dünya genelinde en çok sosyal yardım yapan üçüncü ülke konumundaki Türkiye, tüm yardımlarında olduğu gibi TİKA vasıtası ile Romanya’nın Mecidiye kentindeki hastanenin kullanılmaz durumda olan kısımlarını yenilecek.

1856 yılında Sultan Abdülmecit’ in fermanıyla kurulan Mecidiye kentinde bulunan Mecidiye Hastanesi’ nin Yenilemesi Projesini TİKA üstlendi. Hastane’ nin Yenilemesi için hukuki zemin teşkil eden Protokol  önceki gün Mecidiye Belediye Başkanı Valentin Vrabie, Mecidiye Hastanesi Müdürü Stere Buşu ve TİKA Bükreş Program Koordinatörü Hacı Ahmet DAŞTAN tarafından basın mensuplarının da katıldığı törenle imzalandı.

İmza törenine Köstence Başkonsolosu Ali Bozçalışkan, Dobruca TİAD Başkanı Zeki Uysal, Mecidiye Kemal Atatürk Koleji yetkilileri de katıldı.

İmza Töreninde konuşan Valentin Vrabie, Hastane’nin statüsünün korunması ve Mecidiye halkına verdiği hizmet açısından projenin hayati öneme sahip olduğunu,  söyleyerek TİKA’ya  ve Türk yetkililere teşekkür ettiğini belirtti.

Protokol imza töreninde konuşan Hastane Müdürü Stere Buşu da, gerekli tadilatın bitmesi ile 1 Haziran 2017’deki özel günde açılış yapmak istediklerini, TİKA’nın da söz konusu tarihte projeyi tamamlama sözü verdiğini söyledi.

TİKA Romanya Koordinatörü Hacı Ahmet Daştan da törende yaptığı konuşmada TİKA’nın  50 ülkede 54 merkeze sahip olduğunu, bugüne kadar 200’ün üzerinde proje gerçekleştirdiğini,Romanya ofisinin ise açılışından bu yana geçen iki yıla yakın sürede 52 proje üreterek hayata geçirdiğini söyledi.

Köstence başkonsolosu Ali Bozçalışkan da yaptığı kısa konuşmada TİKA’nın yaptırımlerının iki ülke ilişkilerine sağladığı katkıya dikakti çekerek, projelerin çoğunun kendi sorumluluk bölgesinde gerçekleşiyor olmasından da memnuniyet duyduğunu belirtti.

Projenin uygulanmasıyla  Hastane’ nin mevcut durumda kullanılmaz halde bulunan giriş ve Poliklinik (ayakta tedavi) bölümleri yenilenerek aralarında Türk ve Tatar soydaşlarımızın da bulunduğu  Mecidiye ve civar kentlerde yaşayan 150 bin Romen vatandaşına hizmet verecek.  Proje kapsamında  elektrik tesisatı, ısıtma sistemi yenilenecek  ve yıpranan ahşap kapı ve pencerelerin yerini PVC tipi kapı ve pencerelere bırakacak. Ayrıca zemin antiseptik PVC ile kaplanarak Hastane’ nin sıhhi temizliği sağlanacak. Proje tamamlandığında zemin katta 1440 ve birinci katta 1657 olmak üzere toplam 3097 metrekare alan tamamen yenilenmiş olacak.

Projenin Hastane’nin 45 yıllık tarihindeki en kapsamlı yenileme çalışması olması olacak. Hastane daha önce AB Fonlarıyla yenilenmeye çalışılmış ancak işi üstlenen müteahhidin kaçması nedeni ile başarılı olunamamıştı. 2015 yılında denetime tabi tutulan Hastane olumsuz rapor almış ve statüsünün düşürülmesi gündeme gelmişti. Proje sayesinde Hastane’ nin statüsünün korunarak Mecidiye halkına hizmet vermeye devam etmesi hedefleniyor.

Törenin ardından Mecidiye Belediye Başkanı Valentin Vrabie, konuklara ve basın mensuplarına öğle yemeği verdi.

(Gazete Balkan /AA)

 

 

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER