GazeteBalkan

TİKA Mecidiye Hastanesi’ni yenileyecek

TİKA Mecidiye Hastanesi’ni yenileyecek
16 Aralık 2016 - 9:54 'de eklendi ve 540 kez görüntülendi.

 

TİKA Mecidiye Hastanesi’ni yenileyecek

Dünya genelinde en çok sosyal yardım yapan üçüncü ülke konumundaki Türkiye, tüm yardımlarında olduğu gibi TİKA vasıtası ile Romanya’nın Mecidiye kentindeki hastanenin kullanılmaz durumda olan kısımlarını yenilecek.

1856 yılında Sultan Abdülmecit’ in fermanıyla kurulan Mecidiye kentinde bulunan Mecidiye Hastanesi’ nin Yenilemesi Projesini TİKA üstlendi. Hastane’ nin Yenilemesi için hukuki zemin teşkil eden Protokol  önceki gün Mecidiye Belediye Başkanı Valentin Vrabie, Mecidiye Hastanesi Müdürü Stere Buşu ve TİKA Bükreş Program Koordinatörü Hacı Ahmet DAŞTAN tarafından basın mensuplarının da katıldığı törenle imzalandı.

İmza törenine Köstence Başkonsolosu Ali Bozçalışkan, Dobruca TİAD Başkanı Zeki Uysal, Mecidiye Kemal Atatürk Koleji yetkilileri de katıldı.

İmza Töreninde konuşan Valentin Vrabie, Hastane’nin statüsünün korunması ve Mecidiye halkına verdiği hizmet açısından projenin hayati öneme sahip olduğunu,  söyleyerek TİKA’ya  ve Türk yetkililere teşekkür ettiğini belirtti.

Protokol imza töreninde konuşan Hastane Müdürü Stere Buşu da, gerekli tadilatın bitmesi ile 1 Haziran 2017’deki özel günde a