GazeteBalkan

AB’nin gelir adaletsizliğindeki ‘Beş’lisi

AB’nin gelir adaletsizliğindeki ‘Beş’lisi
19 Aralık 2016 - 9:56 'de eklendi ve 602 kez görüntülendi.

AB’nin gelir adaletsizliğindeki ‘Beş’lisi

 

AB içerisinde gelir adaletsizliği ve trafik canavarına kadar değişik konuları içeren bir özeti Bulgaristan Radyosu’ndan alarak aktarıyoruz.

 

SOFYA- Geçen hafta Bulgar basınında öne çıkan konu yine Hitrino’daki tren kazası oldu.

Uzmanlara göre köy yakınındaki demir yolu, Bulgaristan’da en kötü demir yoludur. Trud gazetesinin bir yazısına göre 2014 yılında Georgi Bliznaşki geçici hükümetinde Ulaştırma Bakanı olarak Nikolina Angelkova, Hitrino garının da bulunduğu Ruse-Varna demir yolunun tam tamiratı için kaynakları diğer bir demir yoluna yöneltmiştir. Standart gazetesine göre dört gün içinde halk, zarar görenler için mesajlar yoluyla 750 bin avro değerinde bağışlar toplamıştır. 400 aile, devlet yardımı almıştır. Duma gazetesine göre hiç kimse sigortacıları aramadı, hükümet öylesine yardımlar gönderdi.

Sega gazetesine göre “Terör kuşkusu durumunda ordu olağanüstü haklar aldı”. Dün milletvekillerinin ikinci okumada kabul ettiği Terörle Mücadele Yasası’nda değişikliklerden sonra ordu mensuplarının, insan tutuklama, arama tarama yapma kimlik yoklamaları yapma, kişisel eşyalarda ve otomobillerde arama tarama yapma hakkı olacak. Nihai önlem olarak fiziksel güç, yardımcı araçlar ve silahlar da kullanabileceklerdir.

Trud gazetesine göre “Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Reformcu Blok Partisi’ne “kusurlu” yetki sunmuştur”. Gazeteye göre prosedür yanlış yapılmıştır, çünkü yetkiyi cumhurbaşkanından almaya gidenler reformcuların parlamenter grubunu temsil etmeleri için vekil edilmemiştir. Kapital Daily’e göre Reformcu Blok ile GERB arasında görüşmeler son anda olacak. Sağ SDS, şu anki kabinenin Plevneliev’in döneminin sonuna kadar korunacağını tahmin ediyor.

Yılın sadece ilk dokuz ayı için 3 binden fazla çocuk, Sofya’da suç kurbanı olmuştur. Bunu Trud gazetesinin aktardığı Sosyal Çalışmalar ve Pratikler Enstitüsü verileri gösterdi. Trafik Polisi yetkililerine göre ise yıl başından Kasım ayının sonuna kadar Bulgaristan yollarında 6 bin 874 ağır kaza olmuştur, 665 kişi ölmüş, 8 bin 650 kişi de yaralanmıştır. Bu rakamlar son 6 yıl için rekor düzeydedir.

Kapital Daily’e göre Bulgaristan, Polonya, Romanya, Kıbrıs ve Portekiz’den sonra gelirlerin eşit olmayan bir biçimde dağılımı açısından beşinci sıradadır. Eurostat’ın verileri, nüfusun en düşük brüt saatlik maaşı ile en yüksek brüt saatlik maaşı arasındaki farkı gösteriyor. Bulgaristan’da bu fark dört katın üzerinde. AB’de bu gösterge, İsveç’de 2.1 ila Polonya’da 4.7 arasında değişiyor.

 

 

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER