GazeteBalkan

Tatarca TV yayını Romanya’dan seyirci bekliyor

Tatarca TV yayını Romanya’dan seyirci bekliyor
19 Aralık 2016 - 9:48 'de eklendi ve 516 kez görüntülendi.

 

Tatarca TV yayını Romanya’dan seyirci bekliyor

 

Ukrayna’nın UA|TV adlı televizyon kanalında gerçekleştirilecek olan Kırım Tatarca yayın 30 dakika devam edecek. Kanal Romanya’dan da ciddi seyirci bekliyor.

 

KİEV – Ukrayna’nın yurtdışına yayın yapan UA|TV adlı televizyon kanalında Kırım Tatar bölümü çalışmalarına başladı. Söz konusu bölümün görevi, Kırım Tatar diasporası başta olmak üzere yabancı seyircilere Ukrayna’daki olay ile ilgili bilgi vermek.
Konuyla ilgili açıklamada bulunan Ukrayna Enformasyon Politika Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, “UA|TV kanalı, yurtdışına yayın yapan bir televizyon kanalı. Onun esas kitlesi yabancı seyirciler. İlk önce bizim diasporalarımız… En büyüklerinin Türkiye, Romanya, ABD, Kanada’da olan Kırım Tatar diasporalarının söz konusu yayına ilgi göstereceğini düşünüyorum” diye kaydetti.
UA|TV televizyon kanalının Genel Müdürü Lyudmila Berezovskaya, Kırım Tatar projesinin başlatılmasının önemli olduğunu vurguladı ve kanalın geliştirilmesi ile ilgili planları paylaştı.
Berezovskaya, “Nihayet, gerçekleştirmemizin çok önemli olduğu Kırım Tatarca yayına başladık. Kırım Tatarca yayın sabah saatlerinde 30 dakika devam ediyor ve akşam saatlerinde tekrarlanıyor. Bunun dışında yeni yıldan itibaren kanalda yurtdışına yönelik olan birçok yeni projenin başlatılması planlanıyor. Söz konusu projeler Ukrayna’daki yaşam ile ilgili olacak. Dünyaya Ukrayna’nın sadece savaşın sürdüğü ve Çernobil faciasının meydana geldiği bir ülke olması yanı sıra insanların yaşadığı, kendi kültürü, tarihi olan çok yanlı bir ülke olduğunu anlatmalıyız” diye belirtti.
Kırım Tatarlarının yaşamı, bilim ve kültürü ile ilgili haberler yanı sıra kanalda “Tugra” adlı bir tarih programı başlatıldı. Söz konusu programda, Kırım ve Kırım Hanlığı tarihini anlatılıyor.
Daha önce Ukrayna’dan Rusya tarafından işgal edilen Kırım’a radyo ve televizyon kanallarını yayınını ulaştıracak 150 metrelik televizyon kulesinin inşaatının 2 Aralık tarihinde başladığı bildirilmişti. İnşaatı ziyaret eden Ukrayna İşgal Edilen Bölgelerden ve İç Mültecilerden Sorumlu Bakan Yardımcısı Georgiy Tuka, “Bir taraftan biz vatandaşlarımızın beyinlerini zehirleyen Rus medyaların propagandasını engelleyeceğiz. Diğer taraftan işgal edilen topraklara kendi bilgilerimizi yayacağız” şeklinde açıklama yapmıştı.
Öte yandan Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde yönetimi, Rusya yasalarına göre Ukrayna’dan Kırım’a yayın yapılmasının yasadışı olduğunu iddia ederek inşa edilen bahse konu kulelerden gelecek sinyalleri bloke edeceklerini ileri sürdü. Ancak Ukrayna Milli Televizyon ve Radyo Konseyi üyesi Sergey Kostinskiy, işgalcilerin bunu gerçekleştirmek için ne teknik ne de enerji kaynakları olduğunu savundu. (QHA)

 

 

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER