GazeteBalkan

Bükreş’te Tatar Bayramı

Bükreş’te Tatar  Bayramı
20 Aralık 2016 - 9:33 'de eklendi ve 791 kez görüntülendi.

Bükreş’te Tatar  Bayramı
2006 yılından bu yana Romanya’da kutlanan Tatar Türkleri Milli Günü vesilesi ile bir tören düzenlendi.

 

BÜKREŞ (Gazete Balkan)- Romanya Parlamentosu’nun 2006 yılında kabul ettiği bir yasa ile ‘Tatar Günü’ olarak ilan edilen 13 Aralık Tatar Türkleri Milli Günü Bükreş’te törenle kutlandı.

Romanya Müslüman Tatar Türkleri İlim Adamları Derneği’nde düzenlenen ve Dernek Başkanı Mefkure Gaffar’ın ev sahipliği yaptığı törende soydaşlar yalnız bırakılmadı. Törene Bükreş Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, TİKA Romanya Koordinatörü Hacı Ahmet Daştan, Din İşleri Müşaviri Osman Kılıç, Eğitim Müşaviri Seyfi Özkan, Romanya Türk İşadamları Derneği (TİAD) Başkanı Murat Demiray, Yönetim Kurulu Üyesi Naci Kanbay, Romanya Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası (RTTSO) Başkanı Tamer Atalay, Başkan Yardımcısı Ali Baraş, Genel Sekreter Alişan Düzgün, Prof. Dr. Tahsin Cemil, Prof. Dr. Mustafa Mehmet Ali, Bükreş Cami İmamı Osman Aziz ile çok sayıda Tatar Türkü katıldı.

Tören Türkiye’deki kanlı terör saldırıları sonucu hayatını yitirenlere saygı duruşu ve Tatar Türkleri Milli marşı okunması ile başladı.

Törende ilk olarak, eski milletvekili, eski Büyükelçi Tahsin Cemil konuştu. Prof. Dr.  Cemil, İslam Dünyası’nda kurulan ilk Demokratik Cumhuriyet olan Kırım Demokratik Cumhuriyeti’nin 13- 26 Aralık 1917 sürecinde kurulduğunu, yine İslam Dünyası’nda kurulan İkinci Cumhuriyet’in de Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti olduğunu söyledi.

Noman Çelebi Cihan başkanlığında kurulan Kırım Demokratik Cumhuriyeti parlamentosunda 5 kadın milletvekilinin bulunduğunu, bunlardan birisinin de ismail gaspıralı’nın eşi Şefika Gaspıralı olduğunu hatırlatan Cemil konuşmasında, kısa ömürlü Cumhuriyetin tarihçesini özetledi.

Daha sonra söz alan Prf. Dr. Mustafa Mehmet Ali de, Kırım Türklerinin güçlenmesinin kökenlerinin Fatih zamanına dayandığını, Osmanlı tarihine de büyük katkıları olduğunu, Osmanlı’nın da Kırım’ı güçlendirdiğini anlattı.

Konuşmanın ardından 17 Aralık’ta 92’inci yaş gününü yaşadığı vesilesi ile ünlü Türkoloğ Mustafa Mehmet salondakilerce alkışlarla tebrik edildi.

TİKA Koordinatörü Hacı Ahmet Daştan ise, gerçekleştirdikleri projelerle Köstence ve Bükreş’te soydaşlara destek verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini belirterek bayramlarını kutladı.

Romanya Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası (RTTSO) Başkanı Tamer Atalay ile Romanya Türk İşadamları Derneği (TİAD) Başkanı Murat Demiray da yaptıkları kısa konuşmalarda duygularını ifade ederek Tatar Türklerinin bayramını kutladılar.

Bükreş Büyükelçisi Osman Koray Ertaş ise Türkiye’de PKK; DAEŞ ve FÖTÖ terör örgütleri ile verilen mücadeleyi, bugün de şehitlerimiz dolayısı ile yaşanan acıyı hatırlatarak başladığı konuşmasında, Müslüman Dünyası’nda demokrasisini sürdüren tek ülkenin Türkiye olduğunu belirterek, “Tarihimiz güçlü, dayanışmamız güçlü. Bizler büyük bir milletin ayrı ayrı dallarıyız” dedi.

Ortak ve milli konularda biraraya gelmenin önemine vurgu yapan Büyükelçi Ertaş, her alanda ciddi ve önemli ilşkilere sahip olduğumuz dost Romanya’nın huzur içerisinde bir seçim geçridiğini, bu vesile ile tebrik ettiğini belirterek, yeni hükümet ile de iyi ilşkiler içerisinde işbirliklerinin artacağını ümit ettiğini söyledi. Büyükelçi Ertaş, sözlerini “Birliğimiz, beraberliğimiz ve huzurumuz daim olsun” temennisi ile tamamladı.

Tatar Türklerinin Milli günü daha sonra sinevizyon gösterisi ve yenilen yemekle devam etti.

 

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER