GazeteBalkan

Hoca Efendi turancı değilmiş!

Hoca Efendi turancı değilmiş!
21 Aralık 2016 - 9:25 'de eklendi ve 457 kez görüntülendi.

HAMDİ YILMAZ
Hoca Efendi turancı değilmiş!

 

Bizim Temel, yeni tanıştığı kişinin Hıristiyan olduğunu öğrenince ona okkalı bir tokat indirmiş. Neye uğradığını şaşıran Hiristiyan, Temel’e kendisine niye vurduğunu sormuş. Temel de, “Siz Hz. İsa’yı çarmıha gerdiniz” demiş. Adam, “O ikibin yıl önceydi” cevabını verince bizimki, “Olsun, ben daha yeni duydum!” demiş.

O hesap, ben de Fetullah Gülen Hoca Efendi’nin Turancı olmadığını yeni öğrendim. Cehaletimi bağışlayın..

Hoca Efendi, Cemaati’ne yönelik ‘sızma’ iddialarına cevap verirken diyorki, “Saniyen; biz de bu devletin adamlarıyız. Ben öz be öz Anadolu insanıyım; kana, damara, kafatasına bağlı bir ırkçılığı asla tasvip etmedim; Turancı da değilim. Fakat, milletimi aşk derecesinde seviyorum. Bir insanın, kendi millet fertlerini yine kendi memleketindeki bazı müesseselere girmeleri için teşvik etmesine sızma denmez.” (www. tr.fgulen.com sitesi, “’Fethullah Gülen Cemaati’ Kime Zarar Veriyor?” başlıklı yazıdan)

Bugün, ırkçılığı “Kendi milletinin çıkarı için başka millete zulmetmek “ olarak algılarsanız ki, algılanması gereken budur. Bu anlamda ırkçı bir Türk’e kolay kolay rastlayamazsınız.

Kimse, Türk’ün menfaati için bir başkasının hayat hakkını yok etme ideali peşinde değil. Dinler arası barış güverciniliğine soyunduğunu yedi cihanın bildiği Hoca Efendi’nin ırkçı olmadığını söyleme luzümu hissedişindeki garipliğe de değinecek değilim. Ama Hoca Efendi acaba “Turancılık” deyince ne anlıyor?

Sözlüklere baktım, “Turan” nedir diye.. “Türk yurdu”, “Türk Birliği”, siyasi anlamda da, “Türkçe ortak dilini konuşan bu halkları küreselleşen dünya karşısında ayakta tutabilmek için aynı çatı altında birleştirme ülküsüdür”, “Turan sözcüğü, Turlar, yani Türkler demek olduğu için, yalnızca Türkler’i içine alan bir birliğin adıdır” gibi tanımlar çıktı karşıma. Türkoloji uzmanı olmadığımıza göre, ahkâm kesecek de değiliz.

Ancak Turancılığın ne olduğunu ortaya koyan bu tanımların nesi kötü anlamadım. Hoca Efendi, “Turancı değilim” dediğine göre, herhalde “Turancılık” kötü bir şey olmalı ki, Hoca Efendi Turancı değil. Yoksa Hoca Efendi, “Turan” denince başka birşey mi anlıyor?

Hem, gayri müslimlerle diyalogculuğu ilahlaştıran biri, diyalaog bir kaynaşma aracı ise Türkün biribiri ile kaynaşması demek olan Turancılıktan niye hazzetmiyor?

Anlayan varsa bize de anlatsın.

Dünya genelinde çeşitli ülkelerde açtırdığı okullar ile Türkçe dilini yaygınlaştırdığı iddiasında bulunan bir Cemaatin lideri, bu davranışı ile gereğinden birini yapmış olması gerektiği Turancılığı nasıl reddeder?

Türkçe’yi yaygınlaştırma ülküsü herhalde Helenizmin değil, Turancılığın bir gereğidir.

***

Yeni Asya’da, gazetenin kanaat önderi yazarlarından Kazım Güleçyüz’ün Fethullah Gülen için, “Ancak Gülen’in, kendi sözleriyle de sabit olduğu üzere, Türkçü, hattâ biraz Turancı denilebilecek ölçüde milliyetçi ve devletçi bir yaklaşıma sahip olması..” şeklinde yazdığını görünce, 05 Ocak 2010 tarihinde yazdığımız yukarıdaki yazıyı tekrar dikkatinize sunmak istedim. (Bu yazı 10 Mart 2014 tarihinde yayımlanmıştır)

 

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER