GazeteBalkan

Sıra ‘Türk-İran Gerginliği’ yaratılmasında!

Sıra ‘Türk-İran Gerginliği’ yaratılmasında!
23 Aralık 2016 - 9:35 'de eklendi ve 754 kez görüntülendi.

 

Sıra ‘Türk-İran Gerginliği’ yaratılmasında!

Beşiktaş, Kayseri, El-Bab ve diğer irili ufaklı saldırılarda on günde 30’dan fazla polis, 20 civarında asker olmak üzere toplam 80’e yakın şehit veren Türkiye, İran gerginliğine zorlanıyor.

 

BÜKREŞ (Gazete Balkan)- Batı’nın uyguladığı ambargoya rağmen, Humeyni zamanından beri İranla ilişkilerini iyi tutmayı ve ticaretini sürdürmeyi başardığı öne sürülen Almanya’nın, Türkiye- İran gerginliği yaratıcı haberlere el altından çanak tuttuğu belirtiliyor.

Strateji uzmanları Türkiye’de, mezhep ayrılığı ile ilgili haberleri ön plana çıkaran ve İran’ı hedef tahtasına oturtan haberlerle kamuoyu yaratılmaya çalışıldığı görüşünü aktarırken, Türkiye- Rusya ve İran mutabakatına yönelik eleştirilerde de Almanya’nın başı çektiğini belirtiyorlar.

Uzmanlar yarı Resmi Alman Haber Portalı Deutsche Welle’nin verdiği “Uzlaşının yumuşak karnı: Türk-İran rekabeti” başlıklı yorum habere dikkat çekiyor.

Söz konusu Serhan Erkmen imzalı yorum haberde üç ülke arasındaki uzlaşıda “zayıf noktanın Türkiye-İran rekabeti olduğu” iddia ediliyor.

Yorum haberin “Türkiye ile İran arasındaki rekabet” başlıklı bölümünde ise şöyle deniyor:

“Son olarak, üçlü uzlaşının muhtemelen en zayıf noktası Türkiye ve İran arasındaki rekabet olacak. Nitekim, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun basın toplantısında Hizbullah’ın adını zikretmesi küçümsenmemeli. Türkiye, Suriye ve Irak’ta, İran’ın çeşitli milis gruplarını destekleyerek yarattığı mezhepçi çatışma dinamiğinden hala çok rahatsız. Şu anda bölgesel dengeler uzlaşıyı gerekli kılmış olabilir. Türkiye-Rusya, İran-Rusya ilişkileri fikir ayrılıklarına rağmen önemli işbirliği noktaları taşıyor. Ancak aynısı İran-Türkiye için söylenemez. Bu nedenle muhtemelen bu uzlaşının zayıf karnı Türkiye ve İran arasındaki rekabetin sürmesi olacaktır.”

 

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER