GazeteBalkan

Küreselleşmenin öldüğü yıl’

Küreselleşmenin öldüğü yıl’
27 Aralık 2016 - 9:29 'de eklendi ve 545 kez görüntülendi.

’Küreselleşmenin öldüğü yıl’

İngiliz Guardian gazetesi yazarı 2016 yılını ‘Küreselleşmenin öldüğü yıl’ olarak ilan etti

İngiliz Guardian gazetesinin günlük eki G2’nin yazarlarından Paul Mason dünkü yazısında geride bırakmaya hazırlandığımız 2016’yı “Küreselleşmenin öldüğü yıl” olarak nitelendirdi.
Paul Mason bu noktada, ABD’nin 45. başkanı seçilen Donald Trump’în kabinesne seçtiği isimlere de dikkat çekti.
Mason’a göre, tercihleri, Trump’ın küresel güç sistemini paramparça etme niyetinde olduğunu gösteriyor.
“Yeni dünyanın realitesine hızla adapte olun. Ancak bu durumda 2017 için iyimser olabilirsiniz” diyor Mason…
PEKİYİ KÜRESELLEŞME ÖLÜYORMU?
(Açık piyasa ekonomisi popülist meydan okumalara göğüs gerebilecek mi?)

Bu konudaki tartışmalar daha Donald Trump ABD Başkanı olmadan once başlamıştı.
Business HT’nin derlemeleri ise şöyle:
Ağustos 2016’da ABD Ulusal Cumhuriyetçi Kongre’de sataşmaların yanı sıra kaygı verici bir konu daha vardı; küreselleşmenin son demleri.
Donald Trump ABD’nin uluslararası ticari anlaşmalara dahil olacağını açıkladı. Bunun yanı sıra Trump’ın tasarladığı dış politika, kürselleşmeyi geliştiren ABD odaklı uluslararası liberal düzenin de fişini çekecek gibi duruyor.
Trump’ın Beyaz Saray’da olması küreselleşmenin inzivaya çekilmesine değil tamamen bozguna uğramasına ve yok olmasına neden olacak.
***
Daha önce G20 maliye bakanları Çin’de küreselleşmenin canlandırılması için bir araya geldiklerinde gelişmiş ve gelişmekte olan büyük ekonomilerin küresel açıklığın geleceği konusunda kaygılı oldukları görüldü. Halkçı muhaliflerin desteğinin varolan kurallara ve yapıya zarar vereceği düşüncesi temsilcilerin kaygılarının temelinde yatıyor.
Project Syndicate yorumcularına göre küreselleşme bir çıkmaza girmiş durumda.
Küreselleşmenin, ekonomik açıdan başarısızların ve başarılı bir azınlığın birlikte yönettiği bir grup ile ekonomik kinden beslenen milliyetçilik, kan ve üstün ırk gibi kavramları kullanarak karşı tarafa saldıran politikacılar arasında sıkıştığı varsayılıyor.
KAZANÇTAN ÇOK ACI
Gelişmiş ekonomilerde çoğu orta sınıf insan son 40 yıldır küreselleşen ekonominin, savaş sonrasında hayat standartlarının gittikçe arttığı 30 yıla göre daha durağan ve sınırlı olduğunu düşünüyor.
Kaliforniya Üniversitesi’nden Laura Tyson ve Lenny Mendonca küreselleşmenin başarısızlığının nedenini 2005 ve 2014 yılları arasında 25 gelişmiş ekonomide ailelerin üçte ikisinin gerçek gelirinin stabil kaldığını yada düştüğüne, sadece vergilere ve transferlere olan katı devlet müdahalelerinden sonra bazı ülkelerin durumu düzeltebildiklerine bağlıyorlar.
Nobel ödüllü Joseph Stiglitz ise daha karamsar bir yorumda bulunuyor; “Gerçek enflasyon değerlerini baz aldığımızda, ABD’de tam zamanlı çalışan işçilerin ortalama gelirleri 42 yıl öncesinden daha düşük. Aslında 60 yıl öncesindeki reel ücretlerle daha karşılaştırılabilir durumda.
Ekonomik acı ve bölünmenin yansımaları gelir düzeyinin üzerindeki etkilerin yanısıra sağlık istatiklerinde de görülebiliyor.” Birleşmiş Milletler’den Jomo Kwame Sundaram ve Vladimir Popov’a göre ise gelişmiş ülkeler küreselleşme sürecinden daha fazla kazanç beklememeli.
Yale Üniversitesi’nden Stephen Roach ise gelişmiş ülkelerdeki gelir düzeyindeki durgunluğun küresel ayrışmanın bir sonucu olduğunu savunuyor.
Roach; Brexit ve Donald Trump’ın yükselmesinden çıkardığımız sonuca baktığımızda küreselleşmenin pratikte zorlandığını, gerçekte ise küreselleşme teorisinin kendisini 1800’lerden bu yana çok da geliştirmediğini gördüğümüzü ekliyor.

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER