GazeteBalkan

Tel Örgüler Ardındaki Romanya – 1

Tel Örgüler Ardındaki Romanya – 1
27 Aralık 2016 - 10:00 'de eklendi ve 871 kez görüntülendi.

İlmia Süleyman

 

Tel Örgüler Ardındaki Romanya – 1

Hazırlayan: İlmia Süleyman

“SOSYALİZMİ BEYNE YERLEŞTİRME EVLERİ”

 

Mevsim olarak Kominist Blokun yorgun düşerek dağıldığı bir döneme girdik. Bundan 27 yıl önce bu aylarda Romanya’da “Koministlerden kurtulma tohumu” topraktan çıkıp, baş göstermişti. Romen basını aradan geçen 27 yıla rağmen hâlâ o günleri sorguluyor. Her geçen gün de ortaya yeni bir vahşetin izi çıkıyor.

Bugünkü gençlere Komunizm dönemi veya o günlerin Romanya’sında hangi şartlarda yaşandığını anlatılınca, onlara bütün bunlar eminim masal gibi geliyor. Zaten bu yönde yakınımda bir örnek var, o da yeğenim. Yeğenime mesela, “ben küçükken, senin gibi…” dediğim an, yüzünden “pat!” diye bir gülümse alıyorum. Ne diyelim, annemler de, bizlere Romanya’daki açlık dönemini anlatırken, aynısını da biz yapıyorduk. Bu yüzden, hem yeğenime, hem de sizlere, Komunist dönemin tarihinden değil de, nefes alıcı, acımsı bir tat bırakan, insan dramlarından bahsedeceğiz bu dizide.

Komunist dönemin işkence hapishanelerinin sayısından inanın benim de haberim yoktu. Bu dizide ben de sizinle birlikte çok şey öğreneceğim. Merak ettim, hapishalerin listesini aradım ve karşıma, koskoca, “sosyalizmi beyne yerleştirme evleri”ile dolu bir harita çıkıverdi. Bunu görünce beni bir suçluluk duygusu sardı. En azından, “işkence görenlere saygı”dan dolayı bunu bilmeliydim diye kendimi suçluyorum işte… Haritadaki kare şekilleri, siyasilerin veya kültür adamların hapishanelerini, çemberler zoraki çalışma kamplarını, “A” işareti de, pisikriyat hastaneleri ve haç işareti de haritadaki ortak mezar çukurlarını gösteriyor.. Harita’ya dikkat ederseniz eğer, Dobruca ve Bükreş daha yoğun, hatta iğne ucu kadar boş yer bırakılmayan, hapishane ve işkence hastaneleriyle dolu. Yani, diktatörlüğün sonucu bu işte, 50 senenin içinde yüzlerce insanın ölümüne neden olan bir sistem diyelim…

Harita bunlarla dolu işte.. Belli ki, Sosyalizm’i beyne yerleştirmek için, psikiyatri hastaneleri pek yoğun çalışıyordu. Romen Komunistliği’nin haritası, dehşet veren haritadır. Hiç kuşkunuz olmasın…

Çavuşescu ailesi öldü, ama İsviçre’deki veya başka yerlerdeki hesaplardaki paraları nereye gitti? Hepsi öldü deniliyor ama, bir tek torun orataya çıktı. Ortaya çıktı da dememek lazım, hâlâ halktan çekiniyor ve kendi soyundan korkarak, annesiyle birlikte, gizli yaşamaya çalışyor. Peki, bu genç torun kim ve neyle uğraşıyor? Halk hapishanelerde türlü türlü işkence görürken, Çavuşescu ailesi, huzur içinde yaşayarak, birbirlerini aldatıyorlardı. Öyleyse, Elena Çavuşescu, kimlerle Nikolay’a boynuz taktı? Daha halkın başına gelmeden, bir fuhuş kadınıyla yatan Nikolay Çavuşesku hangi cinsel hastalığı kaptı?

Dünyaca ünlü jimnastik şampiyonu Nadia Comaneci, katılığı ile ünlü Kominist Romen istihbaratını atlatarak Romanya’dan nasıl kaçabildi ve Elena Çavuşescu yüzünden çektikleri nelerdi? Nicu, biricik prens, zorla kimler tarafından ve gizlice nasıl  evlendirildi?

Bütün bu soruların cevabını, yarından itibaren tek, tek bulacağız… Peki, sadece bunlar mı? Öte yandan, hapislerde aç bırakılan, işkence yapılan veya öldürülen mahkümların dramlı öykülerini de unutmuyorum… Kominist diktatörlük hapishanelerinde çürürtülen veya hayatını kaybeden Dobruca Türkleri de hatırımızda bu dizide… İsim, isim ve nerde hangi cezayı aldıklarının listesi de elimizde. Bu yüzden, Onlar, yazılan tarihten öte, daha da anlamlı…Komunist rejimin “sosyal adaletine” hala inanan varsa, eminim bunları okuduktan sonra, bir kez daha düşüneceklerdir. Romanya’da, Çavuşescu’nun şehir veya Tuna kanallarının inşaatı, hâlâ kan ağlıyor. Neden mi? Çünkü, burada yüzlerce insan, ölmüş, aç bırakılmış ve ondan sonra, ortak koskoca mezar çukurlara atılmışlar… Hayatta kalan akrabaları, babasını, dedesini veya annesini bulamaz hale gelmişti… İşte bütün bunları ben sizlerle paylaşırken, sizlerle birlikte, diktatörlüğün gerçek perde arkasını açmış olacağız…

Bu dizide ayrıca, hiç görmediğiniz resimlerle o dönemi canlandıracağız.

Yarından itibaren, hazırlığı uzun zaman alan bir diziyle geliyoruz. Yeğenim ve sizler için.

 

Yarından itibaren bu sütunlarda..

“Tel Örgüler Ardındaki Romanya”.

 

İŞTE ROMANYA’NIN ACILI HARİTASI :Haritadaki kare şekilleri, siyasilerin veya kültür adamların hapishanelerini, çemberler zoraki çalışma kamplarını, “A” işareti de, pisikriyat hastanelerini ve haç işareti de ortak mezar çukurlarını gösteriyor..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER