GazeteBalkan

Cumhurbaşkanlığı Sosyal Bilimler ve Tarih Ödülü Prof. Dr. Karpat’a verildi

Cumhurbaşkanlığı Sosyal Bilimler ve Tarih Ödülü Prof. Dr. Karpat’a verildi
30 Aralık 2016 - 9:18 'de eklendi ve 631 kez görüntülendi.

 

 

Cumhurbaşkanlığı Sosyal Bilimler ve Tarih Ödülü Prof. Dr. Karpat’a verildi

 

ANKARA- Türkiye Cumhuriyeti, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Bilimler ve Tarih Büyük Ödülü Romanya doğumlu tarihçi Prf. Dr. Kemal Karpat’a verildi.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde verildi. Yeni Şafak yazarı Mustafa Kutlu, Prof. Dr. Kemal Haşim Karpat, Erol Parlak, Şener Şen, Feridun Özgören ve Süheyl Ünver, Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’ne layık görüldü. Törende Cumhurbaşkanı Erdoğan konuştu.

Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görülen sanatçılar, ödüllerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan aldı. Prof. Dr. Kemal Karpat’ın ödülünü ise öğrencisi Prof. Dr. Hakan Kırımlı aldı.

 

 

Bu sene ödül alan isimler şöyle:
Süheyl Ünver – Kültür ve Sanat Vefa Ödülü
Ferudun Özgören- Geleneksel Sanatlar
Kemal Haşim Karpat – Sosyal Bilimler ve Tarih
Erol Parlak – Müzik
Mustafa Kutlu- Edebiyat
Şener Şen-Sinema

Prof. Dr. KEMAL KARPAT

Romanya’nın Dobruca bölgesinde Babadağ kasabasında 1923 yılında doğdu.

Prof. Dr. Kemal Karpat, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Washington ve New York üniversitelerinde siyasal ve sosyal bilimler üzerine master ve doktora yaptı.

Romanya’daki tarih ihtisasının ardından Amerikan tarihi, Rus tarihi, Ortadoğu tarihi ve Osmanlı tarihi konularında çeşitli kurslara katılan Karpat, akademik çalışmalarına 1950 yılında New York ve Washington üniversitelerinde başladı.

Karpat, Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi’ndeki görevinin ardından sırasıyla Montana Devlet Üniversitesi, New York Üniversitesi, Princeton Üniversitesi, Robert Kolej, Bilkent Üniversitesi, ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Harvard Üniversitesi, John Hopkins Üniversitesi, Colombia Üniversitesi ve Ecole des Hautes Etudes en Science Sociales gibi eğitim kurumlarında öğretim üyeliği ve yöneticilik faaliyetlerinde bulundu.

Kemal Karpat, 1970-1988 yılları arasında Wisconsin Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Bölüm Başkanlığı’nı yürüttü, Türk Araştırmaları Derneği ile Türk Araştırmaları Kurumu’nun başkanlıklarını yaptı. Karpat, Orta Asya Çalışmaları Derneği’nin kurucu başkanlığından sonra Wisconsin Üniversitesi Orta Asya Çalışmaları Programı’nın bölüm başkanlığı görevini yaptı.

Türk Tarih Kurumu onur üyesi olan Karpat, bilimsel çalışmaları dolayısıyla Romanya bağımsızlık madalyası ve Bükreş Üniversitesi Dimitri Cantemir madalyasıyla ödülendirildi. Karpat, Romanya Ovidius Üniversitesi ve Rusya Çuvaş Milli Üniversitesi onur doktorası, Rusya Kazan Bilimler Akademisi Onursal üyeliği, Wisconsin Üniversitesi Hilldale Ödülü ve Türk Bilimler Akademisi Ödülü’ne layık görüldü.

Tarihçi Kemal Karpat, 20 ülkede yayımlanan 100’ü aşkın makaleye ve çok sayıda kitaba imza attı.

Prof. Dr. Karpat, halen Wisconsin Üniversitesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyeliği görevini sürdürüyor.

SON DAKİKA HABERLERİ
Reklam
İLGİLİ HABERLER